Jump to content

Χριάζετε μια μοβ λάμπα;;;;


_Black_dragon_

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά άκουσα κάτι και έχω μια απορία. Έχω ένα ενυδρείο που το είχα αφήσει αρκετό διάστημα χωρίς φυτά και πολλά ψάρια. Τώρα πήρα την απόφαση να το ξαναφτιάξω και να το κάνω όπως το ήθελα. Έβαλα λοιπόν αρκετά φυτά και μια δεύτερη λάμπα. Η απορία μου είναι απλή. Στο pet shop μου είπαν επειδή λέει η λάμπες μου είναι day light παρόλο που είναι sera tropika δεν κάνουν. Θέλει λέει μια Day ligt (άσπρη) και μια μοβ. Είναι αλήθεια αυτό;;; Ο φωτισμός για το ενυδρείο είναι επαρκής. ΤΟ ζήτημα είναι πρέπει η μια λάμπα να είναι μοβ ή κάνουν και οι 2 day light???? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να εχεις μια daylight και μια προς το ροζ για φυτα ή και τις δυο προς το ροζ. Ο τυπος που περιγραφω ειναι η sylvania gro-lux οπου οι συγκεκριμενες ειναι και πολυ φθηνες. Την εχουν στα ηλεκτρολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να εχεις μια daylight και μια προς το ροζ για φυτα ή και τις δυο προς το ροζ. Ο τυπος που περιγραφω ειναι η sylvania gro-lux οπου οι συγκεκριμενες ειναι και πολυ φθηνες. Την εχουν στα ηλεκτρολογικα.

Απλώς με τις δύο Day light δείχνει το ενυδρείο πιο φωτεινό και δύσταζα να την αλλάξω. Η μια απο τις δύο λάμπες που έχω είναι μεγαλύτερη απο την άλλη. Να κάνω την μικρή μοβ τουλάχιστον που να διατιρηθεί και κατα κάποιο τρόπο η φωτεινότητα;; Η επειδή είναι μικρή θα είνα σαν να μην το κανα;

Link to comment
Share on other sites

Όσο είχα εύκολα φυτά στο ενυδρείο μου 54lt ήμουν εντάξει μια 24w arcadia freshwater που είναι daylight. Αν βάλλεις πιο απαιτητικά φυτά θα αναπτύσσονται καλύτερα με πιο ερυθρό φάσμα, οπότε βαζεις κάτι σε πιο ροζ ή κίτρινο.

Θα συμφωνήσω πάντως ότι με daylight φαίνονται πιο όμορφα τα φυτά! Δοκίμασε να βάλλεις την ροζ πίσω και τη λευκή μπροστά. Αναλόγως με τα φυτά σου πράττεις, παρακολούθησέ τα και δες τι τους αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Όσο είχα εύκολα φυτά στο ενυδρείο μου 54lt ήμουν εντάξει μια 24w arcadia freshwater που είναι daylight. Αν βάλλεις πιο απαιτητικά φυτά θα αναπτύσσονται καλύτερα με πιο ερυθρό φάσμα, οπότε βαζεις κάτι σε πιο ροζ ή κίτρινο.

Θα συμφωνήσω πάντως ότι με daylight φαίνονται πιο όμορφα τα φυτά! Δοκίμασε να βάλλεις την ροζ πίσω και τη λευκή μπροστά. Αναλόγως με τα φυτά σου πράττεις, παρακολούθησέ τα και δες τι τους αρέσει.

Lipon i mikri mou lampa einai 25wt sera tin alaksa k evala mia sera deap sea (Mple) Twra i alli enw einai perissotera watt isa isa pou fenete... Exei ginei to nero arketa mple... DN kserw k mou aresei k dn mou aresei... Alla prokimenou na einai ta fita ok tha to sinithisw :thumbup: Sas euxaristw paidia gia tin voitheia :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβα γιατι σωνει και καλα να μπει "μωβ" λαμπα?...

Καπου ειχε παρει το ματι μου ενα αρθρο για τον "μπλε" φωτισμο οτι ειναι συμμαχος της BGA... (ισως κανω λαθος διορθωστε με σας παρακαλω)!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μισο λεπτο, ελπιζω να μην εννοεις με το μωβ λαμπα τυπου black-light. Αυτες δεν μπαινουν στο ενυδρειο. Με τον ορο ροζ εννοουμε οτι βγαζουν λιγο προς το ροζ χρωμα. Τετοιες ειναι οι gro-lux.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβα γιατι σωνει και καλα να μπει "μωβ" λαμπα?...

Καπου ειχε παρει το ματι μου ενα αρθρο για τον "μπλε" φωτισμο οτι ειναι συμμαχος της BGA... (ισως κανω λαθος διορθωστε με σας παρακαλω)!

Wxxx... Min mou les tetia :S ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι μισο λεπτο, ελπιζω να μην εννοεις με το μωβ λαμπα τυπου black-light. Αυτες δεν μπαινουν στο ενυδρειο. Με τον ορο ροζ εννοουμε οτι βγαζουν λιγο προς το ροζ χρωμα. Τετοιες ειναι οι gro-lux.

Όχι black light φυσικά... ειναι μια sera deep sea special!! Λάμπα ενυδρείου είναι... 25wt... Αλλά είναι πάρα πολύ δυνατή φένετε σαν να έχει το ενυδρείο μονο μπλέ ενώ η daylight που έχω είναι πιο πολλά watt δεν ξέρω γιατί. Ελπίζω να έκανα το σωστό για τα φυτά μου. :S Το ενυδείο είναι γύρω στα 110 λίτρα. Όλα τα φυτά που έχει μέσα μου τα έδωσαν για ανθεκτικά. Δν ξέρω όμως ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως, απο οτι διαβαζω, το καλυτερο φως για τα φυτα ειναι γενικα αυτο που "κοκκινιζει-ροζιζει" και οχι το μπλε, απο την αλλη νομιζω οτι αυτη η λαμπα που εβαλες ειναι για θαλασσινο... (νομιζω)...

Ας περιμενουμε κανεναν μποστανα να μας πει καλυτερα! :thumbup:

Edit:

Και οπως διαβαζω τωρα στο site της sera ετσι ειναι:

"sera deep sea special

Μπλε ακτινικό φως για θαλασσινά

Συγκεκριμένο φάσμα από 380 - 450 nm, προσομοιάζει το φως των βαθιών νερών.

Προσομοιάζει τις συνθήκες φωτός στον φυσικό ύφαλο

Ενισχύει την ανάπτυξη των κοραλλιών και της διακοσμητικής άλγης.

Ενισχύει τα χρώματα των ασπόνδυλων"

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως, απο οτι διαβαζω, το καλυτερο φως για τα φυτα ειναι γενικα αυτο που "κοκκινιζει-ροζιζει" και οχι το μπλε, απο την αλλη νομιζω οτι αυτη η λαμπα που εβαλες ειναι για θαλασσινο... (νομιζω)...

Ας περιμενουμε κανεναν μποστανα να μας πει καλυτερα! :thumbup:

Edit:

Και οπως διαβαζω τωρα στο site της sera ετσι ειναι:

"sera deep sea special

Μπλε ακτινικό φως για θαλασσινά

Συγκεκριμένο φάσμα από 380 - 450 nm, προσομοιάζει το φως των βαθιών νερών.

Προσομοιάζει τις συνθήκες φωτός στον φυσικό ύφαλο

Ενισχύει την ανάπτυξη των κοραλλιών και της διακοσμητικής άλγης.

Ενισχύει τα χρώματα των ασπόνδυλων"

Με πρόλαβες φίλε μου. Αυτό πήγα να γράψω και εγώ. Μόλις είδα ότι ειναι για θαλασσινό ενυδρείο. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα να την έχω να ανάβει μέχρι την δευτέρα και την δευτέρα να την αλάξω ή να την σβήσω εντελώς και να αφήσω μονο την daylight;;; και κάτι ακόμα να ζητήσω ρόζ λάμπα;;;

Αν και απο ότι βλέπω εδώ κάνει και η μπλέ. Πιστέυω όμως πως με την ρόζ θα είναι πιο φωτεινό το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

ακτινικη λαμπα για θαλασσινα ειναι αυστηρως ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ για φυτεμενο.

μπορεις αν σου αρεσει το moonlight να ''παιξεις με μπλε λεντακια,τα οποια θα αναβουν για λιγη ωρα και δεν θα σε γεμισουν με αλγη.

σωστο φασμα ειναι σαφως το κοκκινο για τα φυτα και με την προσθηκη καποιας καταλληλης λευκης θα εχει ολκληρομενο το σωστο φασμα για την αναπτυξη τους.

Link to comment
Share on other sites

ακτινικη λαμπα για θαλασσινα ειναι αυστηρως ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ για φυτεμενο.

μπορεις αν σου αρεσει το moonlight να ''παιξεις με μπλε λεντακια,τα οποια θα αναβουν για λιγη ωρα και δεν θα σε γεμισουν με αλγη.

σωστο φασμα ειναι σαφως το κοκκινο για τα φυτα και με την προσθηκη καποιας καταλληλης λευκης θα εχει ολκληρομενο το σωστο φασμα για την αναπτυξη τους.

Οπότε την σβήνω την μπλέ και αφήνω την daylight μέχρι την Δευτέρα που θα την αλάξω σε sera plant color (Ο συγκεκριμένος λαμπτήρας sera plant color εκπέμπει στο φάσμα του κόκκινου και του μπλέ για την ενίσχυση της φωτοσύνθεσης και των χρωμάτων των ψαριών και των φυτών.) Και λογικά μετα είμαστε εντάξει απο όλες τις απόψεις... Σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

σωστα.

στην πορεια αλλαζεις και την daylight,καθως ειναι συνηθως λαμπες απλες ασπρες που εχουν βγει για να φωτιζουνε ραφια καταστηματων και οχι ενυδρεια....

ψαξε σε λευκες ενυδρειακες οπως πχ.sylvania aquastar,arcadia fresh water,με κορυφαια βεβαια την τελευταια....

Link to comment
Share on other sites

σωστα.

στην πορεια αλλαζεις και την daylight,καθως ειναι συνηθως λαμπες απλες ασπρες που εχουν βγει για να φωτιζουνε ραφια καταστηματων και οχι ενυδρεια....

ψαξε σε λευκες ενυδρειακες οπως πχ.sylvania aquastar,arcadia fresh water,με κορυφαια βεβαια την τελευταια....

Γιατί τότε η sera την βγάζει για ενυδρεία;; Επειδή στο σιγκεκριμένο pet house έχει μόνο λάμπες της sera έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλό συνδιασμό της sera plant color μαζί με άλλη της sera? Και επίσης πια να βάλω 25 watt και ποια μεγαλύτερη;;;

Link to comment
Share on other sites

τις λαμπες της σερα δεν τις γνωριζω,και δεν τις εχω δουλεψει ποτε μου.δεν τις απορριπτω ουτε σου λεω οτι δεν κανουν.απλα σου επισημανα λευκες λαμπες που εχουν κανει πολυ καλη φημη για φυτεμενο ενυδρειο.

οσο για τα βατ,δεν μπορεις να βαλεις οτι βατ θελεις.τα βατ ειναι φιξ συμφωνα με το μηκος της λαμπας και το μπαλλαστ.

Link to comment
Share on other sites

ωπα, τόση ώρα όταν μας έλεγες μωβ δεν πήγε το μυαλό μου ότι ήταν θαλασσινή. Μ@λ@κί@ μου. Από το όνομα και μόνο deep sea το κατάλαβα, αλλά ευτυχώς πρόλαβαν και σου απάντησαν τα παδιά.

Ρωτάς γιατί την πουλάει η sera για ενυδρεία. Κάνει για ενυδρεία θαλασσινού νερού όμως!

Επειδή δεν γνωρίζω ούτε εγώ τις λάμπες τις sera να κοιτάξεις τα διάφορα φάσματα με τα σχόλιά τους σε αυτή τη σελίδα για να δεις ποιες λάμπες είναι κατάλληλες για φυτά και να διαλέξεις κάποια σύμφωνα με όσα διάβασες :thumbup: : http://www.istellas.gr/aquarium/my_equipment_lights.html#t8

Υ.Γ. Στη συγκεκριμένη σελίδα του φίλου και συμφορουμίτη κ. Γιάννη Στέλλα θα βρεις πολλά χρήσιμα πράγματα, μόνο χαμένος δεν θα βγεις! Είναι μια εγκυκλοπαίδεια ευκολονόητη και με γνώσεις που αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

τις λαμπες της σερα δεν τις γνωριζω,και δεν τις εχω δουλεψει ποτε μου.δεν τις απορριπτω ουτε σου λεω οτι δεν κανουν.απλα σου επισημανα λευκες λαμπες που εχουν κανει πολυ καλη φημη για φυτεμενο ενυδρειο.

οσο για τα βατ,δεν μπορεις να βαλεις οτι βατ θελεις.τα βατ ειναι φιξ συμφωνα με το μηκος της λαμπας και το μπαλλαστ.

Στην ουσία αυτό λέω έχω στο ενυδρείο μια λάμπα 25 watt και μια λίγο μεγαλύτερη που έβαλα έξτρα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ωπα, τόση ώρα όταν μας έλεγες μωβ δεν πήγε το μυαλό μου ότι ήταν θαλασσινή. Μ@λ@κί@ μου. Από το όνομα και μόνο deep sea το κατάλαβα, αλλά ευτυχώς πρόλαβαν και σου απάντησαν τα παδιά.

Ρωτάς γιατί την πουλάει η sera για ενυδρεία. Κάνει για ενυδρεία θαλασσινού νερού όμως!

Επειδή δεν γνωρίζω ούτε εγώ τις λάμπες τις sera να κοιτάξεις τα διάφορα φάσματα με τα σχόλιά τους σε αυτή τη σελίδα για να δεις ποιες λάμπες είναι κατάλληλες για φυτά και να διαλέξεις κάποια σύμφωνα με όσα διάβασες :thumbup: : http://www.istellas.gr/aquarium/my_equipment_lights.html#t8

Υ.Γ. Στη συγκεκριμένη σελίδα του φίλου και συμφορουμίτη κ. Γιάννη Στέλλα θα βρεις πολλά χρήσιμα πράγματα, μόνο χαμένος δεν θα βγεις! Είναι μια εγκυκλοπαίδεια ευκολονόητη και με γνώσεις που αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς.

Ευτιχώς το κατάλαβα νωρίς και όταν μπήκα να το πώ το είχαν γράψει και τα παιδιά να είναι καλά... Αποφάσησα στην θέση για την μεγάλη λάμπα να βάλω την sera plant color που και στο site την προτείνουν ως την καλύτερη. Αλλα δεν ξέρω πια απο τις άλλες που δείχνει εδώ θα ήταν καλός συνδιασμός :thumbup: Αν ήξερε να με βοηθήσει κάποιος....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά βρήκα την λύση και την γράφω εδώ τουλάχιστον για όσους έχουν δύο λάμπες στο ενυδρείο και τα ίδια γούστα με εμένα :thumbup: . Λοιπόν για τα φυτά βοηθάει πάρα πολύ η Sera plant color αλλά αν έχουμε μόνο αυτή ή την συνδυάσουμε με κάποια άλλη χρωματιστή τότε το ενυδρείο δεν φαίνετε καν, είναι πολύ σκοτεινό (Κατά την γνώμη μου, γιατί είναι και θέμα γούστου). Οπότε βάζουμε την sera plant color π.χ. και σε συνδυασμό μπορούμε να βάλουμε την Wave tropical river ας πούμε ή κάτι παρόμοιο που να παρέχει δηλαδή λευκό φώς να δίνει καλή ορατότητα στο ενυδρείο να τονίζει τα χρώματα ψαριών και φυτών και παράλληλα να διεγείρει την ανάπτυξη των φυτών. Με αυτό το συνδυασμό τουλάχιστον εγώ βρήκα αυτό που έψαχνα... Αν έχω κάνει κάπου κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα. :thumbup:

*Η μάρκες που είπα είναι απλώς επειδή αυτές πείρα εγώ. Λογικά θα υπάρχουν τα ίδια προϊόντα και σε άλλες εταιρίες που ίσως προτιμάτε ή εμπιστεύεστε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...