Jump to content

μαθρα στιγματα σε πλατυ


Recommended Posts

Γεια σας παιδια.

εχω σε ενα 60αρι 5 πλατυ κ μερικα αλλα (11νοεν 4 πεπερ 1πλεκο κ οταν φτιαξει το νερο κ 2 γκουραμι (νταρφ)). τα πλατυ ειχαν καποια μαυρα στιγματα. προσεξα οτι εχουν αυξηθει. μονο σε 2 απο τα 5... τα οποια προειχαν. ειναι κατι ανυσηχιτικο?

τρεχει περιπου ενα μηνα κ κατι. ph:~7.5 κ αμμωνια:~0.5 (μονο μια αλλαγη εχει γινει).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα ψάρια σου είναι πολλά για αυτά τα λίτρα και δεν είναι συμβατά μεταξύ τους, θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού. Pleco και neon θέλουν μαλακό και προς όξινο νερό, ενώ τα platty θέλουν σκληρό και αλκαλικό.

Επίσης η αμμωνία θα έπρεπε να είναι 0 και τα νιτρώδη (ΝΟ2)=0.

Το έχεις στρώσει με κάποια μέθοδο ή όχι;

Διάβασε οπωσδήποτε εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ αλλα το γνωρίζω αυτο.

η απαντηση που περίμενα όμως ήταν πάνω στη συγκεκριμένη ερώτηση.

οπότε, θα μπορούσα να ενημερωθώ πάνω στη συγκεκριμένη ερώτηση?

Link to comment
Share on other sites

ωραία, μια χαρά! χαίρομαι που τα γνωρίζεις αυτά! :thumbup:

Αφού θέλεις απάντηση στη συγκεκριμένη ερώτηση πρέπει να βάλλεις μια φωτογραφία για να έχουμε μια εικόνα, αλλιώς μπορεί να σου πούμε ********!

ΣΤΑΜΑΤΗΣ : Παρακαλώ πολύ προσοχή στις εκφράσεις .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

ειναι κατι ανυσηχιτικο?

Μπορεί να είναι !

Link to comment
Share on other sites

να μερικες φωτό. ελπίζω να βοηθάνε.

akkornteon πιστεύεις τώρα που βλέπεις τις φωτό οτί όντως είναι μικρο για τα ψάρια που έχω?

κ ρωτάω διότι εμένα μ φαινεται καλό. χωρίς να ειμαι κ σίγουρος όμως..

οπότε περιμένω κ δεύτερη γνώμη... :thumbup:

post-10108-1233500455_thumb.jpg

post-10108-1233500473_thumb.jpg

post-10108-1233500496_thumb.jpg

post-10108-1233500530_thumb.jpg

post-10108-1233500553_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω τα μαύρα στίγματα ( ισως επειδη καποιες φωτογραφιες δεν ειναι καθαρες ).

Ανησυχώ όμως για την αμμωνία .

Link to comment
Share on other sites

φίλε ούτε εγώ μπορώ να δω τα στίγματα.

Όσο για το μέγεθος του νερού δεν έχει σημασία πως το βλέπουμε εμείς, αλλά τι θέλουν τα ψάρια. Εξακολουθώ να νομίζω ότι για τόσα ψάρια θες περισσότερα λίτρα. Αυτό που επείγει όμως τώρα είναι να πέσει η αμμωνία και αν γίνεται να διαλέξεις αν θες ψάρια σκληρού νερού ή μαλακού. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ κ τους δυο σας.

για την αμμωνια εχω κανει μονο μια αλλαγη νερου κ περιμενω να περάσουν λιγο οι μερες προκειμένου να ξανα κανω μικρες συχνες αλλαγες. οσο γ το ph θέλω να το ρίξω λιγο ακομη για τα γκουραμι. χρησιμοποιώ κανονικα nitrivec οπότε πιστευω θα φύγει.κ εκτόσ αυτού πριν την αλλαγη ειχα >4(!!!) οπότε, πάλι καλα... :thumbup: κ ph=8... κάποιοσ τροποσ να ρίξω την αμμωνία πιο γριγορα? εκτόσ αλλαγών κ βαητιριδιων εννοω... παιζει?

κ πάλι ευχαριστω...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αποροφητικο αμμωνιας στο φιλτρο ή Ammo lock http://www.aquariumpharm.com/Products/Prod...px?ProductID=45

στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμουν για φιλτρο αλλα μηπως υπάρχει κάποιο προβλημα απο τη συνεχή ύπαρξη του μέσα στο νερό?

εσείς τι από τα δυο ενδεχομένως θα προτίνατε?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχει πρόβλημα θα τα αφαιρέσεις όμως .

Για το Ammo lock ειναι αλλος ο τροπος που λειτουργεί . Μετατρέπει την αμμωνία σε μη τοξική για 48 ωρες , δεν σου κατεβάζει την αμμωνια .

Ο καλύτερος ομως τρόπος ειναι να εχεις το κατάλληλο βιολογικό υλικό και στην κατάλληλη ποσότητα για το ενυδρείο σου , αλλα αυτο μπορείς να το ανοιξεις νεο θεμα στη σωστη κατηγορία του φορουμ .

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω βλεπω στιγματα θα μπορουσες να βαλεις καποια καλυτερη φωτο

Τωρα για τα λιτρα σου σου ειπαν και οι υπολοιποι πως πρεπει να κανεις κατι και ακολουθα την συμβουλη του Σταματη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...