Jump to content

Αναγνώριση κιχλίδας και είδος πέτρας


giorgospilot

Recommended Posts

Γεια σας.. :thumbup:

Θα ήθελα αν γίνεται να μου πείτε τι είδος κιχλίδας είναι αυτή στη φωτογραφία που παραθέτω παρακάτω..

Αν γίνεται θα ήθελα να μου πείτε και ποιάς λίμνης ειναι..

Ακόμη ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα ενυδρείο με αφρικάνικες κιχλίδες και στο youtube είδα ένα στο οποίο δεν μπορώ να καταλάβω τι είδος πέτρας είναι αυτό..και αν είναι πολλές πέτρες ενωμένες ή ολόκληρος βράχος...

Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας!!! :thumbup::thumbup:

post-8791-1233506647_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και καλωσήρθες.

Αν δεν κάνω λάθος..οι πέτρες μπροστα είναι lava rock και αυτό που βλέπουμε πίσω είναι ένα ενιαίο 3D background(μπορεί και να κάνω λάθος..)

Τώρα για το ψάρι...εμένα μου κάνει για Labeotropheus fuelleborni αλλα για να μας πούν και οι εμπειρότεροι...

Πές μας περισσότερα για το ενυδρείο σου...λίτρα,καμια φωτό... :thumbup:

Και πάλι καλοσήρθες!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ειναι οντως Labeotropheus και ειναι ειδος απο Malawi.Πολλες απο τις πετρες στο βιντεο ειναι λαβα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες!!!

Οι πετρες ειναι οντως λαβας!Εχω κι εγω τετοιες στο ενυδρειο μου(δες την φωτο του προφιλ μου)!!!Ειναι πανεμορφες και εχουν πολυ ωραιες σπηλιες που αρεσουν στα ψαρια που κρυβονται σε κρυψωνες τετοιου ειδους!!!Ειναι βεβαια λιγο ακριβες αλλα αξιζουν τον κοπο!!! :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!!! :thumbup:

Αρχικά η κιχλίδα που προανάφερα είναι του κολλητού μου, την έχει μόνη της σε ένα ενυδρείο 40 λιτρων (νομίζω..) και επειδή σε λίγο καιρό θα φύγει εξωτερικό σκοπεύει να μου την αφήσει..

Επείδη όμως έχω ενθουσιαστεί με αυτά τα ψάρια, σκοπεύω να αγοράσω ενα ενυδρείο στα 100-150 λίτρα και θέλω να το φτιάξω ακριβώς όπως στο video...(πιστεύω πως έιναι τέλειο!!!) και θα βάλω μόνο το είδος αυτό που είναι η κιχλίδα του κολλητού μου...

Θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να βρώ τέτοιες πέτρες???και πόσο κοστίζουν περίπου???

Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επείδη όμως έχω ενθουσιαστεί με αυτά τα ψάρια, σκοπεύω να αγοράσω ενα ενυδρείο στα 100-150 λίτρα και θέλω να το φτιάξω ακριβώς όπως στο video...(πιστεύω πως έιναι τέλειο!!!) και θα βάλω μόνο το είδος αυτό που είναι η κιχλίδα του κολλητού μου...

Θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να βρώ τέτοιες πέτρες???και πόσο κοστίζουν περίπου???

Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!! :thumbup:

Η γνωμη μου ειναι (αν μπορεις βεβαια οικονομικα και εχεις χωρο) να παρεις οσο το δυνατον πιο μεγαλο ενυδρειο μπορεις γιατι εγω την πατησα.Μπορουσα να παρω 180 λτρ και τελικα πηρα 110 με μικρη οικονομικη διαφορα αλλα το μετανιωσα γιατι αν επαιρνα το 180 θα ειχα περισσοτερες επιλογες για ψαρια!!!Στο μελλον βεβαια σιγουρα θα παρω μεγαλυτερο :thumbup: !!!Οσον αφορα τις πετρες τις πηρα απο πετσοπ και εκαναν 10-12 ευρο το κιλο (αν θυμαμαι καλα) αλλα καποιος εδω στο forum μου ειπε οτι υπαρχουν και πολυ φθηνοτερες!!!

Ψαξε και διαβασε καλα πριν κανεις το οτιδηποτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνηστούσα να πάρεις όσο το μεγαλύτερο δυνατόν,τα 150 λίτρα νομίζω είναι πολύ οριακά αλλά δεν ξέρω να σου πώ σίγουρα,για βοηθήστε λίγο οι ποιό έμπειροι... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχάς κυριολεκτικά έχω ξεζουμίσει το forum πολλές πληροφορίες βρε παιδιά και πολύ διάβασμα...

Πάντως όσο διαβάζω όλο και κάτι μαθαίνω...(ελπίζω....)

Είμαι από Βόλο και θα ήθελα να μου πείτε πέτρες λάβας θα μπορέσω εύκολα να βρω???

Και ειλικρινά θέλω πολύ να φτιάξω ακριβώς ένα ενυδρείο όπως στο video...είναι τέλειο..!!!Είναι δύσκολο να γίνει ένα τέτοιο ενυδρείο????

Ευχαριστώ!!!!και συγνώμη για το πλήθος των ερωτησεών μου...

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχάς κυριολεκτικά έχω ξεζουμίσει το forum πολλές πληροφορίες βρε παιδιά και πολύ διάβασμα...

Πάντως όσο διαβάζω όλο και κάτι μαθαίνω...(ελπίζω....)

Είμαι από Βόλο και θα ήθελα να μου πείτε πέτρες λάβας θα μπορέσω εύκολα να βρω???

Και ειλικρινά θέλω πολύ να φτιάξω ακριβώς ένα ενυδρείο όπως στο video...είναι τέλειο..!!!Είναι δύσκολο να γίνει ένα τέτοιο ενυδρείο????

Ευχαριστώ!!!!και συγνώμη για το πλήθος των ερωτησεών μου...

Σιγά σιγά με υπομονή θα φτιάξεις ένα τέλειο ενυδρείο.

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να αποφύγεις τις πέτρες λάβας μιάς και η άγρια επιφάνεια τους υπάρχει περίπτωση να τραυματίσει τα ψάρια.

Θα σου πρότεινα να στραφείς σε ΑΥΤΕΣ!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά με υπομονή θα φτιάξεις ένα τέλειο ενυδρείο.

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να αποφύγεις τις πέτρες λάβας μιάς και η άγρια επιφάνεια τους υπάρχει περίπτωση να τραυματίσει τα ψάρια.

Θα σου πρότεινα να στραφείς σε ΑΥΤΕΣ!

:thumbup:

Ακομα καλυτερη επιλογη,αφου με τις τρυπες παρεχει εξτρα κρυψωνες,ειδικα για τα νεαρωτερα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειναι βεβαια λιγο ακριβες αλλα αξιζουν τον κοπο!!! :(:hysterical::thumbup:

Αν τις αγορασει καποιος απο πετ-σοπ ΣΙΓΟΥΡΑ θα του πιασουν ....τον κ#####...

Ψαξτε σε μαγαζια με διακοσμητικες πετρες για κηπους ειναι πολυ πιο φθηνες εκει (μα πολυ ομως)...

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω σχετικα με τα λιτρα οτι για malawi θα πρεπει να πας στα 180-200λιτρα minimum..

εκει ειναι το κατω οριο γιατι αν υπολογισουμε τα λιτρα που χανονται με αμμο και πετρες μενουν πολυ λιγοτερα..συν το οτι τα ψαρακια αυτα αμα μεγαλωσουν τα θελουν τα λιτρα τους και λογω επιθετικοτητας..

ψαξε σχετικα και θα βρεις πολλα... :(

Υ.Γ.τα 40λιτρα ειναι οχι απλως λιγα,αλλα πραγματικα λυπαμαι το ψαρακι..βαλτε το καπου αλλου βρε παιδια.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απολύτως με τον Γιάννη.

Τα 180 λίτρα είναι το κατώτατο για σωστή διατήρηση mbuna για species (διατήρηση ενός είδους) ενυδρείο.

Για 2 η περισσότερα είδη, απο 240 λίτρα και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απολύτως με τον Γιάννη.

Τα 180 λίτρα είναι το κατώτατο για σωστή διατήρηση mbuna για species (διατήρηση ενός είδους) ενυδρείο.

Για 2 η περισσότερα είδη, απο 240 λίτρα και πάνω.

Για καποια ειδη,ακομα και τα 240 καποια στιγμη λιγα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...