Jump to content

Αγορά γαριδοενυδρείου


Recommended Posts

Θα ήθελα να ξεκινήσω κι εγώ με γαριδούλες . Τι λέτε για λίτρα 10 20 ή 30-35 θα είναι καλύτερα ?

Ειδα στο νετ το Denerle 30 l αλλά και το Arcadia Ark tank 35l το οποίο βγαίνει και φθηνότερο .ποιό θα παίρνατε? Καμμιά άλλη πρόταση ? ποιός τα έχει για να τα δώ από κοντά στην Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, το dennerle ειναι πληρες τα εχει ολα δηλαδη μεσα στο σετ plus μεχρι και την τροφη για τις γαριδες, εμενα μου αρεσει παρα πολυ.

Ειναι ομορφο και λειτουργικο και το υποστηριζει η εταιρια του dennerle(water inn) απο μια σειρα προιοντων ειδικα για τις γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

30lt ειναι μια χαρα!!! Αν και εγω εχω το Dennerle το 20lt με γαριδες και ειναι ετσι :thumbup:

Το arcadia δεν το γνωριζω....

Επισης ηθελα να σου πω οτι το Dennerle δεν εχει θερμοσταστη μαζι με το πακετο...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, για την τιμή, και ποιο Dennerle θα προτιμήσεις άλλωστε.... :thumbup:

Το αρνητικό που θα πω εγώ για το dennerle, που δεν μετράει και πολύ βέβαια, είναι ότι, παρόλο που η λάμπα του έχει ανακλαστήρα, φωτίζει ολόκληρο το δωμάτιο....

και για τον θερμοστάτη, ούτε το πακέτο της Arkadia δεν προσφέρει μέσα. :thumbup:

Α, και για το dennerle 20l που αγόρασα εγώ, δεν είχε μέσα αρκετό λίπασμα, ίσια-ίσα ένα εκατοστό μου πήγε :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου Πανο αλλά μήπως στο Denerle 30 δεν επαρκεί ο φωτισμός για ένα πυκνοφυτεμένο μια και η λάμπα είναι 11W? Μπορεί άραγε να πάρει και δεύτερη ? Παίρνει αραγε βιολογικό υλικό το φιλτράκι του ή μόνο σφουγγάρι?

Το Arcadia παίρνει και δεύτερο φωτιστικό μια και είναι ανεξάρτητο με περίπου 17Ε (www.swelluk.com) , .. μόνο που έχει γιάλυνο καπάκι και δεν ξέρω αν θα θολώνει

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα πιστεύω αρκεί και παρααρκεί..... Βέβαια απο άποψη φωτισμού, ε, με αντίπαλο την arkadia λίγα λέει κανείς :thumbup: Αλλά από άποψη οικονομικού ίσως να σε συμφέρει ένα dennerle complete plus πακέτο.

Και το καπάκι του dennerle είναι γυάλινο, δεν πρέπει να σ' ενοχλεί αυτό, αν το θες για γαρίδες θα χεις σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες και όχι και τόσο μεγάλη εξάτμιση

Στο φίλτρο του εγώ έβαλα υαλοβάμαβακα σκέτο, με γαρίδες μέσα δεν θα χεις και καμιά φοβερή τιμή αμμωνίας. Έχει ένα μικρό σφουγγάρι μέσα το οποίο μπορεί να σου χρησιμεύσει ως βιολογικό...

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup::rasp:

Με τιμάτε, ευχαριστώ πολύ :thumbup::thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Καποις να σβησει αυτο γιατι κολλησε το pc και εκανε μακακια!!!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά :thumbup: . Ρώτησα τους Αγγλους (www.swelluk.com) αν στέλνουν Ελλάδα και πόσο θα κοστίσει η μεταφορά (για το Arcadia) και αναμένω, άσε που ξεφτιλίστικε και η λίρα. Θα ψάξω να τα βρώ και σε κανα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη αν και χλωμό το κόβω . Θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...