Jump to content

Άσπρίζει η άλγη(κοραλλίνη)..


exc1ter1

Recommended Posts

Το ενυδρείο είναι 240l και έχω βάλει ζωντανό βράχο 21κιλά και ζωντανό αραγωνίτη.

Δεν έχω αντίστροφη όσμωση.

έχω ένα εξωτερικό φίλτρο fluval 305 (με άνθρακα και αντιφώσφορο)

2 κυκλοφορητές 2500l/h και 4500l/h

skimmer: V2skim 600 (2400l/hr)

2 λάμπες T5 day light και 2 λάμπες T8 (μία day light και μία blue marine). Τις ανάβω 8 ώρες.

αμμωνία είναι σχεδόν μηδέν, νιτρώδη όπως και τα νιτρικά είναι πολύ χαμηλά

ΚΗ είναι στο 8 με 9

μαγνήσιο 1360 και ασβέστιο 440 είναι στις καλές τιμές (δε θυμάμαι ακριβώς).

Λειτουργεί 2 μήνες, έχω βάλει 2 clownfish,1 damsel, 1 yellow tang, 2 γαρίδες.

Θέλω να ρωτήσω, αν ξέρει κανείς, γιατί άρχισε ο βράχος να παίρνει ένα πορτοκαλί χρώμα και μετά από μία μέρα να ασπρίζει? Αυτό συνέβει όταν έκανα αλλαγή νερού..

Οι μετρήσεις μου όμως είναι καλές.. Τι φταίει?

post-10105-1233672679_thumb.jpg

post-10105-1233672712_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μηπως μεσα κανεναν αχινο?Οι αχινοι τρωνε μεγαλες ποσοτητες κοραλινης. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η κοραλλίνη αρχίζει να παίρνει καφέ χρώμα όταν το KH πέφτει κάτω από 8 (τουλάχιστον αυτήν την παρατήρηση έχω κάνει εγώ). Τσέκαρε και πάλι και αν είναι πεσμένη ανέβασε την σιγά σιγά αυξάνοντας λίγο τις δόσεις. Αν προέρχεται το πρόβλημα από εκεί θα δεις αμέσως διαφορά και τα καφέ κομμάτια θα επανέλθουν στο αρχικό τους χρώμα.

Τώρα, το άσπρισμα μπορεί να οφείλεται σε υπερβολικό ασβέστιο (δεν πιστεύω να χρησιμοποιείς Kalkwasser), σε αχινό όπως προείπε ο ΑΚΗΣ ή ακόμα και σε κάβουρα

Σου φαίνονται ξυσμένα τα άσπρα κομμάτια ή απλός έχει φύγει το ροζ της κοραλλίνης? Ρωτώ γιατί οι φωτο δεν είναι και πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ μόνο συμπλήρωμα ασβεστίου, μαγνησίου και ΚΗ buffer.

Απλά, η κοραλλίνη έχει αρχίσει να γίνεται πορτοκαλί και μετά άσπρη.. Δεν είναι ξυσμένα κομμάτια, απλά το χρώμα της αλλάζει.. Προσπαθώ να ανεβάσω το KH να δω τι θα γίνει..

Ευχαριστώ για το ενδοιαφέρον σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ammonia και τα νιτρώδη θα έπρεπε να είναι 0 δεν λέω ότι σε αυτό οφείλεται ο αποχρωματισμός τις "κοραλινικις" αλλα ίσος αντιμετώπισης πρόβλημα με τα ψαρια σου και τις γαρίδες

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το βράχο έχει ασπρίσει και τίποτα άλλο; Π.χ. κυκλοφορητές; Τα διάφορα πρόσθετα θέλουν προσοχή στο τρόπο και το χρόνο που τα βάζουμε. Εσύ γιατί ακριβώς βάζεις το πρόσθετο που περιγράφεις έχεις κοράλλια;

Αυτό που αναφέρεις σαν κοραλλλίνη είναι σίγουρα τέτοια; Δοκίμασε να ξύσεις τον βράχο με ένα μαλακό βουρτσάκι να δεις αν φεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...