Jump to content

Tropheus


Recommended Posts

Πήρα πρίν απο 3 εβδομάδες κατι tropheus 5 σε αριθμό, και παρατήρησα οτι υπήρχε ενα ζευγάρι και σήμερα γέννησαν! Το θηλυκό κρατάει τα αυγά στο στόμα του και δεν τρώει(πάλι καλα που δεν έφαγε κανα αυγο!!) Είδα στο ίντερνετ οτι μερικοί πέρνουν τα αυγά με "άρμεγμα" απο το θηλυκό! οτι δηλαδη όταν έχει το θηλυκό τα αυγά στο στόμα το βγάζουν εκτός νερού και αυτό τα φτύνει! έτσι δεν έχει φόβο να τα φάει(έστω και κατα λάθος). Βέβαια είναι η πρώτη μου γέννα σε ψάρια που κρατάνε τα αυγά στο στόμα τους και λέω να τα αφίσω να δω τι θα γίνει.

Τι λέτε εσεις? να τα αρμέξω(να γλητώσω τα μικρα!!!) η να τα αφίσω μέσα στο στόμα της μάνας τους όπως η φύση(και οτι ζήσει!!)??

ή μήπως να βάλω το θηλυκό σε άλλο ενυδρείο για να τα γεννήσει εκει να μην κηνδυνέουν απο τα υπόλοιπα ψάρια?

(πολλές επιλογές με ανάλογο ρίσκο η κάθε μια!) :rockon:

Στο ενυδρείο έχω μόνο tropheus 5 σε 170 λτ ενυδρείο και τίποτα αλλο. λέτε να μου φάνε τα μικρά τα άλλα tropheus?

Έχει βγαλει κανεις tropheus απο εδω?

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε εσεις? να τα αρμέξω(να γλητώσω τα μικρα!!!) η να τα αφίσω μέσα στο στόμα της μάνας τους όπως η φύση(και οτι ζήσει!!)??

ή μήπως να βάλω το θηλυκό σε άλλο ενυδρείο για να τα γεννήσει εκει να μην κηνδυνέουν απο τα υπόλοιπα ψάρια?

(πολλές επιλογές με ανάλογο ρίσκο η κάθε μια!) :rockon:

14185[/snapback]

Σε καμία περίπτωση δε θα σου πρότεινα να πάρεις τα αυγά από το στόμα της θηλυκιάς (μόνο ίσως σε περίπτωση που η θηλυκιά ήταν άρρωστη ή πολύ ταλαιπωρημένη και υπήρχε κίνδυνος για την υγεία της).

Η καλύτερη λύση είναι να βάλεις τη θηλυκιά μόνη της σε ένα άλλο ενυδρείο με κρυψώνες για να νοιώσει σιγουριά και να ολοκληρώσει το έργο που ξεκίνησε.

Χρησιμοποίησε αν είναι δυνατόν νερό από το αρχικό σου ενυδρείο για να μην αλλάξουν οι συνθήκες διαβίωσης στη μητέρα και τα μωρά. Λίγη προσοχή στη μεταφορά για να μην στρεσάρεις τη θηλυκιά που απ' ότι φαντάζομαι είναι και η πρώτη της γέννα. Με κλειστά φώτα και δύο απόχες πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...