Jump to content

Προσθήκη νερού απο αντίστροφη Όσμοση


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω, πόσες μέρες αφήνετε το νερό που έχει καθαριστεί απο αντίστροφη όσμοση πριν το προσθέσετε στο ενυδρείο για το νερό που εξατμίζετε; Με ποιόν πρακτικό τρόπο ανεβάζετε το PH σε αυτό το νερό; Το Θαλασσινό μου επιδεί τελευταία δεν έχει νιτρικά, δεν κάνω αλαγές νερού, και μόνο προσθέτω καθαρό, με αποτέλεσμα να έχει πέσει αρκετά το PH δηλ. στο 7,5 πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καμία με το που βγει το βάζω στο reef .αλλαγές πρέπει να κάνει έχεις δεν έχεις νιτρικά γιατί πρέπει να αναπληρώνεις τα διάφορα ιχνοστοιχεία του νερού έτσι μια φορά το μήνα το 10% επιβάλετε να το αλλάζουμε . το ph δεν πέφτει λόγο της συμπλήρωσης νερού από ρ/ο αλλά λόγο της κατανάλωσης κάποιων στοιχείων που κάνουν το ph να πέφτει . για να το κρατήσεις μπορείς να βάζεις buffer ώστε να το κρατάς σταθερο.επι την ευκαιρία να πω ότι εγώ έχω να βάλω buffer 2 εβδομάδες από την μέρα που άρχισα να Βάζω το pro coral trace elements μια φορά την εβδομάδα και έχω ph σταθερό στο 7.94 το πρωί και 8.03 το απόγευμα..

Αν όντως έχεις ph 7,5 πρέπει να το ανεβάσεις γρήγορα.(αλλά όχι απότομα)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει άμεσα να προσθέσεις buffer έτσι ώστε να ανέβει το PH στα επιθυμητά επίπεδα όπως επίσης μια αλλαγή νερού της τάξης του 10-15% μηνιαίος μόνο καλό θα προσφέρει στο ενυδρείο σου μιας και θα προσφέρει αρκετά ιχνοστοιχεία στο νερό σου.

Έχεις calcium reactor η βάζεις ζουμάκια τύπου reef complete στο reefακι σου?

Link to comment
Share on other sites

reefdaddy-αλλαγές πρέπει να κάνεις έχεις δεν έχεις νιτρικά γιατί πρέπει να αναπληρώνεις τα διάφορα ιχνοστοιχεία του νερού έτσι μια φορά το μήνα το 10% επιβάλετε να το αλλάζουμε.

TAN-μια αλλαγή νερού της τάξης του 10-15% μηνιαίως μόνο καλό θα προσφέρει στο ενυδρείο σου μιας και θα προσφέρει αρκετά ιχνοστοιχεία στο νερό σου.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Και το 20% θα συνηστούσα σαν μηνιαία αλλαγή. Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με το οργανικό φορτίο του ενυδρείου, την έξαρση άλγης, τις ταιστικές μας συνήθειες, τα υπερβολικά και ανεγξέλεκτα πρόσθετα, την χρήση ή μη ενεργού άνθρακα.......

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρων. Το ενυδρείο μου όπως σας είπα είναι περίπου 200 λίτρα, αυτή τη στιγμή έχω μόνο μια σινουλάρια, ενα καπ κόραλ ενα αγκούρι της Θάλλασσας μια γαρίδα και 6 ψάρια. Μερικά ασπόνδυλα που έβαλα (4-5) δεν τα πήγαν πολύ καλά, κάποια τα έχω ακόμη μέσα παρά το οτι έποιασαν άλγη και είναι νεκρά. Ο φωτισμός μου είναι 2 Τ8 Λευκές 18,000 kelvin και μια Μπλέ Τ8. Χρισημοποιώ σκίμερ τις Red Sea το Prizm και εχω κυκλοφορία νερού περίπου 35Χ μαζί με τα δυο φίλτρα. Χρισημοποιώ Άνθρακα και Αντιφώσφορο. Περίπου ανα ευδομάδα ρίχνω λίγες σταγόνες απο το Success Trace της Red Sea, και Calcium +3 τις ίδιας εταιρίας. Επίσης λίγες σταγόνες πλανκτό. Σε αυτό κατέλειξα μετά απο συμβουλές καταστηματαρχών σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα που πηγαίνω κατα καιρούς.

Συγνώμη για την πολυλογία δεν ξέρω αν είναι ο κατάλληλος χώρος για αναφορά του ενυδρείου μου, αλλά θα οφελιθώ απο την πείρα σας και τις συμβουλές σας.

Φιλικά πέτρος

post-777-1142174356_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα πολυλογίας μιας και είναι ένας από τους βασικούς σκοπούς αυτής της internetικής παρέας φίλε μου. :rockon:

Όλοι μας είτε το θέλουμε είτε όχι γεννιόμαστε και πεθαίνουμε μαθητές. Ιδιαίτερα στο κομμάτι του θαλασσινού ενυδρείου κάτι τέτοιο είναι ολοφάνερο μιας και συνέχεια οι εξελίξεις τρέχουν. :welcome:

Στο ενυδρείο σου τώρα. Θα ήταν καλό να κάνεις μια αναβάθμιση στον φωτισμό σου.

Δυστυχώς οι Τ8 που έχεις δεν είναι ότι καλύτερο για τα περισσότερα κοράλλια ιδιαίτερα για lps και sps αλλά ακόμα και για αρκετά soft corals.Θα σου πρότεινα είτε να προσθέσεις κάποιες Τ5 ακόμα είτε εξολοκλήρου να αντικαταστήσεις τις Τ8 με Τ5 η power compact.

Θα πρέπει να προμηθευτείς αρκετά test με βασικότερα αυτά -Nitrite-/Nitrate-pH-KH/Alkalinity-Calcium- Phosphate.Με τις μετρησεις θα δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται το ενυδρείο σου και όπου χρειαστεί θα το διορθώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με την παραγγελεία μου απο Γερμανία του Σκίμερ, παρείγειλα και μια Τ5 αυτόνομη που θα προσθέσει στο ενυδρείο μου. Το ενυδρείο μου λειτουργεί 2 χρόνια και δεν εχει καθόλου ΝΟ και ΝΟ2 μόνο το ΝΟ3 είναι περίπου 4-6ppm μέτριση της Red Sea. Έχω ένα τέστ GH/KH αλλά δυστυχώς δεν έχει ούτε αγγλικές ούτε ελληνικές οδηγίες και δυσκολεύομαι να το κατανοήσω. Επίσης θα κάνω τις αλλαγές 10% ποιό συχνά και την πρώτη την έκανα απο σήμερα. Αύριο θα κάνω μετρίσεις GH KH και θα στείλω αριθμούς σταγόνων και εταιρία τέστ, μήπως και κάποιος βοηθήσει.

Φιλικά Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

GH μην μετρήσεις γιατί θα τελειώσει το μπουκαλάκι και αποτέλεσμα δεν θα έχει βγει! Μέτρα ΚΗ μόνο. Στα τεστ ΚΗ/GH συνήθως βάζουμε 5 ml νερό από το ενυδρείο και προσθέτουμε μια-μια σταγόνα ανακινώντας έως ότου αλλάξει χρώμα. π.χ. αν στις 8 σταγόνες από μπλε γίνει κίτρινο έχουμε ΚΗ=8. Πες μας ποιας εταιρίας για είναι να σιγουρευτούμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών εχθές το βράδυ μέτρησα ΚΗ 7, το GH έπαθα όπως είπε ο Μιχάλης, έριξα 20 και τίποτα. To τεστ είναι τις Tetra. Το ΝΟ3 είναι 2ppm με μέτρηση της Red Sea. Το PH δεν μου φαίνεται να πάει προς το 8, είναι λίγο λιγότερο. Το φώσφορο μου το μέτρησε το ενυδρειακό κατάστημα εδώ στα Γιάννενα και δεν έχω καθόλου, χρησιμοποιώ και αντιφόσφωρο. Τώρα για το ασβέστιο, χρησιμοποιώ τις Red Sea, και όταν πρέπει να ρίξεις δεύτερη φορά από το Α, εγώ έριξα 6 σταγόνες πριν αλλάξει χρώμα. (Αλχημείες Συγνώμη). Ελπίζω να με βοηθήσετε να καταλάβω καλύτερα το ενυδρείο μου.

Φιλικά Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο καλημέρα...

Οι μετρήσεις που έκανες δείχνουν ότι άμεσα πρέπει να προσθέσεις buffer στο ενυδρείο σου έτσι ώστε να ανεβούν οι ζωτικής σημασία τιμές pH και ΚΗ (carbonate hardness).

Δεν ξέρω τι ποικιλία από εταιρίες υπάρχουν στην περιοχή σου για να σου προτείνω κάποια.Προσωπικά χρησιμοποιώ το Kent Marine SuperBuffer. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου φίλε thalassinos. :welcome:

Το buffer που χρησιμοποιώ εγώ είναι της Seachem το Reef Buffer σε σκόνη.

Για πείτε μου γνώμες είναι καλό η να το αλλάξω με κάτι άλλο? :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου φίλε thalassinos. :welcome:

Το buffer που χρησιμοποιώ εγώ είναι της  Seachem το Reef Buffer σε σκόνη.

Για πείτε μου γνώμες είναι καλό η να το αλλάξω με κάτι άλλο? :rockon:

14834[/snapback]

Και εγώ seachem βάζω ωστόσο καλύτερα αποτελέσματα είχα με το marine buffer και όχι με το reef buffer (το ίδιο μου επιβεβαιώσανε και άλλα άτομα) οπότε προτείνω το marine buffer

Link to comment
Share on other sites

Το Θαλασσινό μου επιδεί τελευταία δεν έχει νιτρικά, δεν κάνω αλαγές νερού, και μόνο προσθέτω καθαρό, με αποτέλεσμα να έχει πέσει αρκετά το PH δηλ. στο 7,5 πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;

14211[/snapback]

Για να εχει πεσει τοσο χαμηλα ενω ποιο κατω αναφερεις πως εχεις ΚΗ 7 τοτε το προβλημα σου ειναι πολυ παραπανω απο απλα να συντηρησεις την ανθρακικη σκληροτητα. Πρεπει να ελενξεις τη ροη που εχεις, την κινηση του νερου, την οξυγωνωση, το σκιμμερ εαν κανει καλη δουλεια η οχι. Αλλα επειδη βλεπω πως εχεις πολυ κυκλοφορια, σκιμμερ κτλ κατι αλλο μπορει να παιζει. Μηπως το τεστ που σου λεει το ΡΗ δεν μετραει σωστα?

Λοιπών εχθές το βράδυ μέτρησα ΚΗ 7, το GH έπαθα όπως είπε ο Μιχάλης, έριξα 20 και τίποτα. To τεστ είναι τις Tetra. Το ΝΟ3 είναι 2ppm με μέτρηση της Red Sea. Το PH δεν μου φαίνεται να πάει προς το 8, είναι λίγο λιγότερο. Το φώσφορο μου το μέτρησε το ενυδρειακό κατάστημα εδώ στα Γιάννενα και δεν έχω καθόλου, χρησιμοποιώ και αντιφόσφωρο. Τώρα για το ασβέστιο, χρησιμοποιώ τις Red Sea, και όταν πρέπει να ρίξεις δεύτερη φορά από το Α, εγώ έριξα 6 σταγόνες πριν αλλάξει χρώμα. (Αλχημείες Συγνώμη). Ελπίζω να με βοηθήσετε να καταλάβω καλύτερα το ενυδρείο μου.

Φιλικά Πέτρος

14673[/snapback]

Καταρχην το τεστ του GH δεν κανει στο αλμυρο νερο εκτος εαν εχεις ενα κουβα για να βαλεις τις 1400 σταγονες του τεστ που θες για να βρεις την θαλλασινη σκληροτητα... :rockon: (αλατοτητα περιπου 1024)

Το τεστ της Red Sea ειναι απιστευτα ανακριβη οσο αφορα τα νιτρικα, μπορει να εχεις 40ππμ και αυτο να λεει πως εχεις 5ππμ ή 10ππμ. Το εχω δει σε παραπανω απο 3 περιπτωσεις και δεν ξαναεμπιστευομαι για τεστ νιτρικων αυτη την εταιρια.

Πέτρο καλημέρα...

Οι μετρήσεις που έκανες δείχνουν ότι άμεσα πρέπει να προσθέσεις buffer στο ενυδρείο σου έτσι ώστε να ανεβούν οι ζωτικής σημασία τιμές pH και ΚΗ (carbonate hardness).

Δεν ξέρω τι ποικιλία από εταιρίες υπάρχουν στην περιοχή σου για να σου προτείνω κάποια.Προσωπικά χρησιμοποιώ  το Kent Marine SuperBuffer. :welcome:

14679[/snapback]

Εγω θα σου προτεινα ποιο απλα να βαλεις μια ρουτινα συντηρησης της ανθρακικης σκληροτητας. Προσωπικα δεν με νοιαζει τι υλικο θα χρησιμοποιησης για τη δουλεια αυτη αφου ολα εχουν παρομοιο τροπο που δουλευουν με παρομοια στοιχεια. Η δοσολογια και η ξαθαροτητα κανει τη διαφορα. Μπορεις να βαλεις και απλη σοδα. Μια χαρα θα κανει τη δουλεια και μαλιστα διαλυετε στο νερο πολυ καλα. Εαν νομιζεις πως καποιο αλλο υλικο ειναι καλυτερο τοτε καντο.

Και εγώ seachem βάζω ωστόσο καλύτερα αποτελέσματα είχα με το marine buffer και όχι με το reef buffer (το ίδιο μου επιβεβαιώσανε και άλλα άτομα) οπότε προτείνω το marine buffer

14947[/snapback]

Γιατι χρησιμοποιητε το reef buffer και οχι το reef builder? Και τα δυο ανεβαζουν το ΚΗ αλλα δουλευουν με τελειως διαφορετικο τροπο στο θεμα τις διατηρησεως του ΡΗ. Με το reef buffer στρεσσαρετε πολυ τα ζωντανα γιατι ανεβαινει για λιγο το ΡΗ πολυ ψηλα, ενω με το reef builder ολα γινονται πολυ ποιο ομαλα και δεν εχετε μεγαλες αυξομειωσεις στο ΡΗ.

Εχουν διαφορες σαν υλικα αλλα και σαν αποτελεσμα. Γιατι λοιπον να στρεσσαρετε τα ζωντανα σας?

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Discos ευχαριστώ πολύ για της παρατηρήσεις πιστεύω ότι το πρόβλημα ξεκινάει από την μέτρηση του PH. Έχω και άλλο ένα PHμετρο, (σχετικά αναξιόπιστο και αυτό...)της Resun, που μου δίνει μέσα στην ημέρα από 8 - 8,3 δηλ. πάλι δεν έχω ακριβή μέτρηση αλλά πιστεύω ότι δεν είναι και 7,5 που έδειχνε το άλλο.

Εξήγησε μου λίγο για τη σόδα(δοσολογία κλπ), μέχρι να έρθει το Bufer που παρήγγειλα. Ποια tests χρησιμοποιείς; Τελικά αν μένεις σε αυτά που σου προτείνουν τα καταστήματα είσαι νυχτωμένος, και ευρά χαλάς και τη δουλειά σου δεν κάνεις.

Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το phmeter προυποθέτει ότι α) είναι καλιμπραρισμένο πρόσφατα και β) ότι δεν έχει καταστραφεί το ηλεκτρόδιο εάν το έχεις πολύ καιρό. Σιγουρέψου για αυτά τα δύο για να μπορείς να βασίζεσαι στις μετρήσεις που δίνει.

Σχετικά με τη σόδα (και άλλα πρόσθετα) μπορείς να διαβάσεις το πολύ αναλυτικό άρθρο του Μάριου-Discos εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=917

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας.Είμαι πολύ χαρούμενος για τις γρήγορες και τεκμηριωμένες απαντήσεις σε αυτό το Forum. Και πάλι ευχαριστώ όλους σας. :welcome::hysterical::rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...