Jump to content

Clown Tang η αλλιως Pyjama Tang και διαφωνες


Recommended Posts

καλησπερα σας

8α η8ελα να πειτε την γνωμη σας για ενα ψαρι που οι γνωμες διισταντε για το κατα ποσο ευκολα κρατειτε σε ενυδρεια

Clown Tang lineatus

απο οτι διαβαζω στο νετ οι περισσοτεροι λενε πως ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορ8ωτο να κρατη8ει λογω ευκολιας στο να αρρωστησει

αλλα απο οτι μα8αινω απο καποιουσ αλλους που εχουν αυτο το ψαρι ειναι ποιο ευκολο κι απο yellow tang

συγκεκριμενα αν8ρωπος που δουλευει σε μεγαλο μαγαζι aquarium στην α8ηνα και εκανε μια μεγαλη εισαγωγη με αυτο το ειδος δεν εχασε ουτε ενα απο ασ8ενεια και το 8εωρει γενικα πολυ ευκολο τανγκ

επισης αλλος γνωστος χομπυστας με μαγαζι και αν8ρωπος εμπιστοσυνης μου ειπε οτι ειναι απο τα ευκολα ειδη

στο σαμπ (refugium) ενος κολλητου μου με 1 χρονου ενυδρειο φιλοξενω ηδη ενα τετοιο ψαρι και εδω και 7 μερες παει καλα πολυ αργοτερα αφου στρωσει καλα 8α το βαλω στο δικο μου!!!

εσεις τι γνωμη εχετε γιαυτο το ψαρι και ποιοι απο εσας το ειχαν η το εχουν και με ποια προβληματα????

Έγινε επεξεργασία - THIRIO KOSTAS
Link to comment
Share on other sites

Όπως όλα τ α Tang, έτσι και αυτό είναι ευαίσθητο στα παράσιτα, ειδικά όταν μπαίνει σε ανώριμο ενυδρείο.

Σε σχέση όμως με τα υπόλοιπα είδη της οικογένειας, είναι το περισσότερο ανθεκτικό.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι σύντομα εξελίσσεται σε πολύ κυρίαρχο ψάρι, ιδιαίτερα όταν μεγαλώσει ή μπει σχετικά μεγάλο σε μικρό όγκο ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Κωστή πραγματικά το Acanthurus lineatus είναι πανέμορφο ψάρι αλλα μαζί με το Acanturus sohal είναι τα δυο πιο επιθετικά tang.Αν στο μυαλό σου έχεις aggressive fish only προχώρα αν όχι καλύτερα μην το βάλεις θα σου κάνει πολλές ζημιές. :(

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα λιτρα ενυδρειο θα το βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα λιτρα ενυδρειο θα το βαλεις?

αυτό νομίζω ότι είναι το βασικότερο για τη επιβίωση του .. με τους <αντιπάλους> θα <ξεμπερδέψει> γρήγορα ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω 750 λιτρα το σκεφτομαι πολυ για να το βαλω εκει. Πιστευω ειναι λιγα για αυτο το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

αυτό νομίζω ότι είναι το βασικότερο για τη επιβίωση του .. με τους <αντιπάλους> θα <ξεμπερδέψει> γρήγορα ..

Εγω παλι θα εβαζα τα λεφτα μου στον Sohal :(

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα ενα την προηγουμενη εβδομαδα πολυ ομορφος και κινητικός εφαγε χτες πρωτη φορα οποτε μου εφυγε το ανχος.

Σε σχεση με τους υπολοιπους συνγκατηκους του τα παει προς το παρόν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλαρακο τον εχω βαλει τρεις φορες σε 400 λιτρα και ενω ολα καλα...για κανενα δυμηνο ξαφνικα ανασκελα ο πιτζαμας! τρεις φορες το ιδιο και ετρωγαν ολοι καλα. εχω ενα naso, ενα blue tank, ενα veliferoum πολυ καιρο υγειεστατα!!!ο lineatus δεν μου εχει κατσει :(

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το πιο συνηθισμενο φαινομενο να πεθαινει. Σπανια αυτο το ψαρι αντεχει την δυσκολη περιοδο των πρωτων μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το πιο συνηθισμενο φαινομενο να πεθαινει. Σπανια αυτο το ψαρι αντεχει την δυσκολη περιοδο των πρωτων μηνων.

+1

έχω παρατηρήσει ότι αν και εισάγεται συχνά … σπάνια το βλέπεις σε ενυδρεία .. :(

Link to comment
Share on other sites

Αν προσαρμοστει παντως ειναι αρκετα ανθεκτικο ψαρακι. Ισως εχει να κανει με το τροπο που αιχμαλωτιζονται?

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω .. θέλω να πιστεύω ότι εισάγουμε μόνο νομίμως συλλεγμένα ψάρια ..

κατά τη γνώμη μου :(:hysterical: η αιχμαλωσία μαζί με πολλά άλλα ψάρια .. δε του ταιριάζει .. όπως και στο naso

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοουσα οτι ειναι παρανομα. Απλα ισως ο τροπος που πιανετε το συγκεκριμενο ψαρι να το προκαλει. Εχω ακουσει για καποια αγγελοψαρα που εχουν το ιδιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλαρακο τον εχω βαλει τρεις φορες σε 400 λιτρα και ενω ολα καλα...για κανενα δυμηνο ξαφνικα ανασκελα ο πιτζαμας! τρεις φορες το ιδιο και ετρωγαν ολοι καλα. εχω ενα naso, ενα blue tank, ενα veliferoum πολυ καιρο υγειεστατα!!!ο lineatus δεν μου εχει κατσει :hysterical:

Μα το προβλημα το λες και μονος σου, εχεις στα 400 λιτρα 1 x Blue Tang, 1 x Veliferum, 1 x Naso και 1 x Lineatus. Χωρια οτι δεν ειναι ευκολο τοσα tang μαζι θα επρεπε να ειχες και τον τριπλασιο χωρο.

Surgeonfish Tank Sizes by Scott W. Michael, who recommends the following minimum sizes in Marine Fishes, 500+ Essential-To-Know Aquarium Species, Microcosm Ltd., 1999:

Acanthurus achilles, Achilles Surgeonfish, 100 gal (380l).

Acanthurus coeruleus, Atlantic Blue Tang, 75 gal (285l).

Acanthurus japonicus, Powder Brown Tang, 75 gal (285l).

Acanthurus leucosternon, Powder Blue Tang, 100 gal (380l).

Acanthurus lineatus, Lined or Clown Surgeonfish, 180 gal (680l).

Acanthurus nigricans, Whitecheek Surgeonfish, 75 gal (285l).

Acanthurus olivaceus, Orangeshoulder Surgeonfish, 135 gal (510l).

Acanthurus pyroferus, Mimic Surgeonfish, 75 gal (285l).

Acanthurus sohal, Sohal Surgeonfish, 180 gal (680l).

Acanthurus tristegus, Convict Surgeonfish, 75 gal (285l).

Acanthurus tristis, Indian Mimic Surgeonfish, 75 gal (285l).

Ctenochaetus hawaiiensis, Chevron Tang, 100 gal (380l).

Ctenochaetus strigosus, Kole's Tang, 75 gal (285l).

Naso brevirostris, Spotted Unicornfish, 180 gal (685l).

Naso lituratus, Orangespine Unicornfish or Naso Tang, 135 gal (510l).

Naso unicornis, Bluespine Unicornfish, 200 gal (760l).

Paracanthurus hepatus, Pacific Blue Tang, 100 gal (380l).

Zebrasoma desjardinii, Indian Ocean or Red Sea Sailfin Tang, 135 gal (510l).

Zebrasoma flavescens, Yellow Tang, 75 gal (285l).

Zebrasoma scopas, Brown Tang, 75 gal (285l).

Zebrasoma veliferum, Sailfin Tang, 135 gal (510l).

Zebrasoma xanthurum, Purple Tang, 100 gal (380l).

:(

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

:D ωχ .. πλάκωσε η tang police :thumbup:

:hysterical:

Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι εγω τα εχω κανει σωστα μιας και εχω στα 400 λιτρα ενα Sohal & ενα Yellow και ειναι οριακα. Βλεπω τις φαπες που πεφτουν κατα καιρους στο δικο μου και ευτυχως ο καθενας εχει τον χωρο του οταν τον χρειαζεται και δεν στρεσαρονται. Προσπαθω να φανταστω τον ιδιο χωρο με 4 μεσα και απλα δεν γινεται. Βαλε τωρα την ιδιαιτεροτητα του Lineatus και μετρα πιθανοτητες επιτυχιας. :(

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι εγω τα εχω κανει σωστα μιας και εχω στα 400 λιτρα ενα Sohal & ενα Yellow και ειναι οριακα. Βλεπω τις φαπες που πεφτουν κατα καιρους στο δικο μου και ευτυχως ο καθενας εχει τον χωρο του οταν τον χρειαζεται και δεν στρεσαρονται. Προσπαθω να φανταστω τον ιδιο χωρο με 4 μεσα και απλα δεν γινεται. Βαλε τωρα την ιδιαιτεροτητα του Lineatus και μετρα πιθανοτητες επιτυχιας. :(

Τι μέγεθος είναι ο sohal ?

Link to comment
Share on other sites

Εχει φτασει 10-12 ποντους σιγουρα.

http://s158.photobucket.com/albums/t100/fi...nt=DSC02431.jpg

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Εχει φτασει 10-12 ποντους σιγουρα.

http://s158.photobucket.com/albums/t100/fi...nt=DSC02431.jpg

Τουμπανο ο νεος!!!!! Τι αλλα Tang εχεις μαζι του;ετσι απο περιεργεια.

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι εγω τα εχω κανει σωστα μιας και εχω στα 400 λιτρα ενα Sohal & ενα Yellow και ειναι οριακα. Βλεπω τις φαπες που πεφτουν κατα καιρους στο δικο μου και ευτυχως ο καθενας εχει τον χωρο του οταν τον χρειαζεται και δεν στρεσαρονται. Προσπαθω να φανταστω τον ιδιο χωρο με 4 μεσα και απλα δεν γινεται. Βαλε τωρα την ιδιαιτεροτητα του Lineatus και μετρα πιθανοτητες επιτυχιας. :(

Link to comment
Share on other sites

εδω ειμαστε παλι

λοιπον ο λινεατους μπηκε εδω και 3 μερες στο ενυδρειο μου και οπως ηταν αναμενομενο εβγαλε καποια ασπρα στιγματα

παρολα αυτα ειναι πολυ δραστηριος και τρωει απο τον βραχο συνεχως, κινειτε, κυκλοφοραει και τσαμπουκαλευεται αρκετα!!!

στο συστημα μου μολις εχ8ες μπηκε μια συσκευη οζον η οποια λειτουργει σε χαμηλη ενταση και μελετημενα.

εχω διαβασει ολα τα αρ8ρα που εχετε γραψει κατα καιρους για το οζον και εχω βγαλει καλα συμπερασματα. αν το χρησιμοποιησεις σωστα!

απο την ωρα που το εβαλα αλλαξε η υφη του αφρου στο σκιμερ

μυριζει αρκετα το δωματιο μου!!! (δεν πειραζει)

και στην εξοδο του σκιμερ μπηκε αν8ρακας

πειτε μου τι να προσεξω και τι πρεπει να κανω για να λειτουργησει σωστα

επισης ξεκινισα να ταιζω τα ψαρια μου με σκορδο και βιταμινες

και κανω και μια προληπτικη 8εραπεια με neosal liquid της aquaristic

αφου εχω πρωτα αφαιρεσει τον αν8ρακα απο το φιλτρο μου

ολα τα υπολοιπα ψαρια τρωνε με λαιμαργια απο το χερι μου!!!!!!!!!!!

αυτα λοιπον απο εμενα

περιμενω απαντησεις σας

.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...