Jump to content

Προβληματισμος για ενυδρειο....


jumaru82

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους εχω στην κατοχη μου οπως γνωριζετε αρκετοι ενα RIO 125 με 30 λιτρα sump και σκεφτομαι καιρο τωρα να το μεγαλωσω χωρις να εκτοξευσω τα μηνιαια εξοδα του!!!Απο μηχανιματα ειμαι οκ οποτε το μονο που με προβληματιζει ειναι σε ποια λιτρα μπορω να εχω ενα αξιοπρεπες reef στο οποιο να μπορω να βαλω τα περισσοτερα ψαρια για την κατηγορια reef safe!!Δεν μιλαω για την ποσοτητα των ψαριων αλλα για το ειδος!!Σκεφτομαι για το RIO 240,με αυτο που εχω για sump!!!Ακουω τις προτασεις σας και τις ιδεες σας!!Ευχαριστω προκαταβολικα....αν εχει και κανενα κανεις και του πιανει χωρο εδω ειμαι... :(:hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τι σε επιασε παλι,τι σε προβληματιζει?

εγω θα κοιταζα ποσο χωρο εχω στο σπιτι και τι με περνει να κανω σε θεμα οικονομικο.Οσα λιτρα με επερνε θα το εστηνα...Τωρα για το stocking κατι απο δω κατι απο κει θα το γεμιζα σιγα-σιγα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλε πιστεψε με.Οσα λιτρα και να εχεις,μετα απο λιγο παλι λιγα θα σου φαινονται.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω προβλημα με το χωρο γι αυτο και λεω ποσο ειναι αρκετα μεχρι εκει αντε και βιαια 300 αλλα ξεφευγει το 300αρι

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω προβλημα με το χωρο γι αυτο και λεω ποσο ειναι αρκετα μεχρι εκει αντε και βιαια 300 αλλα ξεφευγει το 300αρι

Όσο μεγαλώνει ένα ενυδρείο μεγαλώνουν όλα μαζί του , φωτισμός , sump,μηχανήματα , έξοδα ,ο καθημερινός χρόνος ασχολίας, καθώς και η ευχαρίστηση που θα σου προσφέρει, βαλτα όλα κάτω και αποφάσισε . κατά την γνώμη μου ένα reef 500-600 λίτρα σύνολο είναι ιδανικό για να τα έχεις όλα , και κοραλλακια αλλά και επιλογές στα ψάρια σου . :(

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι της γνώμης 500 + sump. Οι διαφορέςστο κόστος μεταξύ 400 και 500 είναι αμελητέες.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου, εχουν δικαιο τα παιδια!

Αν ειναι να ανεβεις 100 λιτρα, αστο!

Αν πεις να κανεις κατι τελιως διαφορετικο, μεσα!!!!

500l εναι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου, εχουν δικαιο τα παιδια!

Αν ειναι να ανεβεις 100 λιτρα, αστο!

Αν πεις να κανεις κατι τελιως διαφορετικο, μεσα!!!!

500l εναι ΟΚ!

+1

Link to comment
Share on other sites

Από τα 125 λίτρα να πας στα 500 νομίζω ότι θα είναι μεγάλο άλμα και από ότι κατάλαβα έχεις και πρόβλημα χώρου. Εγώ σου προτείνω το Rio 300 που έχει το ίδιο μήκος με το 240 αλλά λίγο περισσότερο πλάτος.

Πίστεψέ με δείχνει πολύ καλύτερα και είναι μόλις 60 λίτρα πιο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω προβλημα με το χωρο γι αυτο και λεω ποσο ειναι αρκετα μεχρι εκει αντε και βιαια 300 αλλα ξεφευγει το 300αρι

:( δε ξέρω μληπως δε κατάλαβα καλά;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχουμε εξελιξεις!!!!Ο φιλος Αρης τον οποιο και υπερευχαριστω μου χαρισε ενα ενυρειο 235 λιτρον οποτε και λογο ελειψης χρηματων (αντε να τελειωσω με το ΤΕΙ να πιασω καμια δουλεια...) θα μεινω με αυτο!!!Ειναι μικρη η αναβαθμηση αλλα πραγματικα σημαντικη για μενα!Μακαρι να μπορουσα 500λτ αλλα ακομα δεν μπορω!!!Στο μελλον ειδομεν!!!Και ΠΑΛΙ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τον φιλο Αρη μου εφτιαξε τη μερα σημερα αφου εχω φορεσει το ηλιθιο χαμογελο απο την ωρα που μιλησαμε!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχουμε εξελιξεις!!!!Ο φιλος Αρης τον οποιο και υπερευχαριστω μου χαρισε ενα ενυρειο 235 λιτρον οποτε και λογο ελειψης χρηματων (αντε να τελειωσω με το ΤΕΙ να πιασω καμια δουλεια...) θα μεινω με αυτο!!!Ειναι μικρη η αναβαθμηση αλλα πραγματικα σημαντικη για μενα!Μακαρι να μπορουσα 500λτ αλλα ακομα δεν μπορω!!!Στο μελλον ειδομεν!!!Και ΠΑΛΙ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τον φιλο Αρη μου εφτιαξε τη μερα σημερα αφου εχω φορεσει το ηλιθιο χαμογελο απο την ωρα που μιλησαμε!!

Μπράβο σε εσένα και στον Άρη για το δώρο του !

Καλορίζικο και καλογεμιστο :(

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Γιαννη,οπως ειπαμε ε?

Μπραβο στον Αρη! :(

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε jumaru αυτα τα φωτιστικα δεν τα βγαζεις στην παραγωγη να μας φτιαξεις κι εμας κανενα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...