Jump to content

Ξεκίνησα κι εγώ σιγά σιγά


amorealex

Recommended Posts

Χωρις να εχω καποια πειρα απο σαμπ νομιζω οτι αν βαλεις πρωτα σκιμερ μετα δεν θα εχουν οι αλγες στο refugium (πχ chaeto) να φανε και πολλα.Οποτε αν το νερο του ενυδρειου(με τα νιτρικα του) πηγαινει στο refugium εκει θα τρωνε οι αλγες καποια και μετα θα περναει και απο το σκιμερ το νερο και θα βγαινει ακομα ποιο καθαρο...Οι ποιο εμπειροι τι εχουν να πουν για αυτο?Ειναι απλα μια σκεψη...

Κι εγώ αυτό νόμιζα, σύμφωνα με τα όσα είχα διαβάσει, αλλά φαίνεται ότι η εμπειρία έχει δείξει άλλα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με ποια σειρά κάνουμε το αρχικό γέμισμα στο ενυδρείο?

Νερό (Α/Ο)-->Αλάτι-->Αραγωνίτης?

Αραγωνίτης-->Νερό (Α/Ο)-->Αλάτι?

Παίζει ρόλο ή δεν έχει σημασία?

Link to comment
Share on other sites

Με ποια σειρά κάνουμε το αρχικό γέμισμα στο ενυδρείο?

Νερό (Α/Ο)-->Αλάτι-->Αραγωνίτης?

Αραγωνίτης-->Νερό (Α/Ο)-->Αλάτι?

Παίζει ρόλο ή δεν έχει σημασία?

Νερό (Α/Ο)-->Αλάτι-->Αραγωνίτης? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μπαίνει πρώτα ο αραγωνιτης ώστε να γίνει ομοιόμορφο / ισοπαχή στρώσιμο, και στην συνέχεια να βάλουμε το νερό .

Το νερό θα πρέπει να το έχουμε αναμίξει με το αλάτι σε ξεχωριστή δεξαμενή και μετά να το βάλουμε στο ενυδρείο.

Η σειρά που προτείνω είναι,…..αραγωνιτης - στησιμο βράχου - νερό

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μπαίνει πρώτα ο αραγωνιτης ώστε να γίνει ομοιόμορφο / ισοπαχή στρώσιμο, και στην συνέχεια να βάλουμε το νερό .

Το νερό θα πρέπει να το έχουμε αναμίξει με το αλάτι σε ξεχωριστή δεξαμενή και μετά να το βάλουμε στο ενυδρείο.

Η σειρά που προτείνω είναι,…..αραγωνιτης - στησιμο βράχου - νερό

Ο πιο πρακτικος τροπος! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου, δε νομίζω ότι είναι και τόσο πρακτικός και εξηγώ:

Για να προετοιμάσω 1000 λίτρα νερού θα χρειαστεί να κάνω 5 φορές μετάγγιση από το 200λιτρο βαρέλι στο ενυδρείο. Αν είχα μικρότερο βαρέλι προετοιμασίας, μιλάμε για παραπάνω φορές.

Επιπλέον, εφόσον θα χρειαστούν τουλάχιστον 5-6 ημέρες για να γεμίσει με νερό, δεν είναι και τόσο καλή ιδέα ο στημένος ζωντανός βράχος να παραμείνει εκτίς νερού για τόσο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη εναλλακτική για να δουλέψεις τον βράχο πιο εύκολα είναι να γεμίσεις το ενυδρείο τμηματικά.

Πχ Βαλε αραγωνιτη > βάσεις > Γέμισε ~ 300 λίτρα & κάνε προετοιμασία για άλλα 200 > στήσε τον βράχο > βαλε τα άλλα 200.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το sump σαν δεξαμενή αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Αλατόνερο-στήσημο του βράχου-αραγωνήτης

Φυσικά σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να φτιαχτεί dsb στο κυρίως ενυδρείο, αλλά εξυπηρετεί πολύ το στήσιμο του βράχου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενημέρωση!

Ενυδρείο και sump ξύστηκαν και καθαρίστηκαν.

Στο ενυδρείο μπήκαν 100 κιλά νεκρός αραγωνίτης και 58 κιλά ζωντανός βράχος (σε βάση), φουλ κουραρισμένος και πεντακάθαρος.

Για όσο διάστημα το νερό ήταν θολό (2-3 ώρες) το skimmer έβγαλε λίγη βρώμα. Από εκεί και μετά πάπαλα.

Άσπρος, πεντακάθαρος αφρός που ξεχειλίζει το κύπελο.

Τι να κάνω για να μην ξεχειλίζει? Περιμένω να "στρώσει"?

Οι μόνες μετρήσεις που έχω πάρει είναι:

Αλατότητα: 1,026

Θερμοκρασία: 26

Τι κάνουμε παρακάτω?

Το πλακώνω στην τροφή για να ξεκινήσει ο κύκλος? Τι τροφή? Ότι να 'ναι?

Άνθρακα-αντιφώσφορο να βάλω ή όχι ακόμη?

Φωτογραφίες θα έχετε αύριο για να καθαρίσω και λίγο τα τζάμια. :-D

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ μαλλον συμπεριφερεται ετσι γιατι δεν εχει στρωσει μπορεις να του χαμηλωσεις την εισαγωγη αερα μεχρι να αρχισει να λειτουργει κανονικα.

Για την τροφη θα εριχνα 1-2 κυβους κατεψυγμενη τροφη για να βοηθησω τον κυκλο να ξεκινησει. Αν εχεις μπολικο καλο βραχο μπορει να μην προλαβεις να μετρησεις ποτε αμμονια.

Θα εβαζα απο τωρα ανθρακα και αντιφως αλλα ισως σε μικροτερη ποσοτητα.

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση!

Ενυδρείο και sump ξύστηκαν και καθαρίστηκαν......... :rasp:

Στο ενυδρείο μπήκαν 100 κιλά νεκρός αραγωνίτης και 58 κιλά ζωντανός βράχος (σε βάση), φουλ κουραρισμένος και πεντακάθαρος...........τον κουραρισες εσυ ?

Για όσο διάστημα το νερό ήταν θολό (2-3 ώρες) το skimmer έβγαλε λίγη βρώμα. Από εκεί και μετά πάπαλα.

Άσπρος, πεντακάθαρος αφρός που ξεχειλίζει το κύπελο......... ακόμα δεν έχει κάτι για να σου βγάλει και γι' αυτό είναι ασπρος

Τι να κάνω για να μην ξεχειλίζει? Περιμένω να "στρώσει"?......θέλει ρύθμιση,... η σταθμη να ειναι στην μέση του κυπέλου που μαζεύει την βρώμα

Οι μόνες μετρήσεις που έχω πάρει είναι:

Αλατότητα: 1,026

Θερμοκρασία: 26..................παρε και MG, CA, KH, PH

Τι κάνουμε παρακάτω?

Το πλακώνω στην τροφή για να ξεκινήσει ο κύκλος? Τι τροφή? Ότι να 'ναι?

Άνθρακα-αντιφώσφορο να βάλω ή όχι ακόμη?...........NAI

Φωτογραφίες θα έχετε αύριο για να καθαρίσω και λίγο τα τζάμια. :-D

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πλακώνουμε στην τροφή, απλά ρίχνουμε λίγη τροφή καθε μερα ετσι ώστε να βοηθήσουμε τον κύκλο.

Μην το λερωσεις όλο το ενυδρειο.

Νομιζω ότι θα χρειαστεις περισσοτερο βραχο για να εχεις αρκετη βιολογια να στηριξεις το βιοφορτιο σου!

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις υπερβολές στην τροφή. Λίγα φυλλαράκια λιωμένα με το χέρι σου, καθημερινά είνα αρκετά.

Ξεκινάς μετρήσεις αμμωνιακών παραγώγων.

Από κυκλοφορία είσαι εντάξει??

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ μαλλον συμπεριφερεται ετσι γιατι δεν εχει στρωσει μπορεις να του χαμηλωσεις την εισαγωγη αερα μεχρι να αρχισει να λειτουργει κανονικα.

Για την τροφη θα εριχνα 1-2 κυβους κατεψυγμενη τροφη για να βοηθησω τον κυκλο να ξεκινησει. Αν εχεις μπολικο καλο βραχο μπορει να μην προλαβεις να μετρησεις ποτε αμμονια.

Θα εβαζα απο τωρα ανθρακα και αντιφως αλλα ισως σε μικροτερη ποσοτητα.

:rasp:

Προς το παρόν θα το αφήσω μόνο με τη μία αντλία για μερικές ημέρες και θα περιμένω να στρώσει.

Δεν το πλακώνουμε στην τροφή, απλά ρίχνουμε λίγη τροφή καθε μερα ετσι ώστε να βοηθήσουμε τον κύκλο.

Μην το λερωσεις όλο το ενυδρειο.

Νομιζω ότι θα χρειαστεις περισσοτερο βραχο για να εχεις αρκετη βιολογια να στηριξεις το βιοφορτιο σου!

Έχω ήδη στα υπόψη την αγορά 15-20 κιλών επιπλέον ζωντανού βράχου.

Μην κάνεις υπερβολές στην τροφή. Λίγα φυλλαράκια λιωμένα με το χέρι σου, καθημερινά είνα αρκετά.

Ξεκινάς μετρήσεις αμμωνιακών παραγώγων.

Από κυκλοφορία είσαι εντάξει??

Από κυκλοφορία πιστεύω πως είμαι καλυμένος.

3 Tunze Turbelle Stream 6105 (στα 13000 l/h έκαστος)

2 EHEIM Compact+ 5000 (στα 5000 l/h έκαστη) για επιστροφή από το sump.

@NAVY

Ο βράχος έτρεχε σε άλλο ενυδρείο για πάνω από ένα χρόνο, γι' αυτό έγραψα κουραρισμένος

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μου...

Temp: 26,1

SG: 1,026

NH4: 0

NO2: 0

NO3: 2

pH: 8,1

KH: 9,6

Ca: 420

Mg: 1480

Όλα της Salifert και η αλατότητα με ρεφρακτόμετρο.

PO4 δεν βρίσκω της Salifert και δεν αξιώθηκα να πάρω κάποιο άλλο.

Απ' ότι φαίνεται (λόγω του κουραρισμένου βράχου), το ενυδρείο έχει κάνει τον κύκλο του, σωστά?

Οπότε δε ρίχνω άλλη τροφή? Έριξα μόνο λίγη εχθές και σήμερα.

Κι επειδή είναι δεδομένο το ότι δεν βιάζομαι για ψάρια και κοράλια, να βάλω ομάδα καθαρισμού για αρχή?

Έγινε επεξεργασία - amorealex
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει 2 μέρες με τον βράχο σωστά?

Μπορεί να μην πρόλαβε καν να ξεκινίσει ο κύκλος του!!

Κάνε υπομονή και παρακολούθα το με τακτικές μετρήσεις.

Τροφούλα θα έλεγα να ρίχνεις που και που λίγη.

Συνεργίο καθαρισμού βάλε όταν αρχίσει να εμφανίζεται άλγη για να έχουν τροφή :rasp:

Καλή συνέχια!!

Έγινε επεξεργασία - vagouras
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλο το ενυδρειο σου, και θα γινει ακομα καλυτερο.. :rasp:

μια συμβουλη απο μενα

οσον αφορα τα τεστ θα σου προτεινα να παρεις και της ΤΜ, τουλαχιστον για KH και ΡΗ,

εγω κανω τα τεστ με 3-4 διαφορετικα καθε φορα και ολα βγαζουν διαφορετικες τιμες..

με αυτα τις salifert να εχουν την μεγαλυτερη αποκλιση.

μην στηριζεσαι σε ενα τεστ μονο ..τουλαχιστον για τις σημαντικοτερες μετρησεις του ενυδρειου σου..

τα υπολοιπα θα στα πουν οι εμπειροτεροι! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει κανει κυκλο το ενυδρειο σου σε 3-4 μερες!

Χρειαζεται υπομονή φιλε μου!

Όμορφο το setup παντως...

Θα σε συμβουλευα να συνεχισεις τα πραγματα ως εχουν!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 12 ημέρες έχουμε τα εξής:

Temp: 26

SG: 1,026 (ρεφρακτόμετρο) - 1,0237 (IKS)

NH4: 0 (Red Sea & Salifert)

NO2: 0 (Red Sea & Salifert)

NO3: 2,5 (Salifert)

pH: 8 (Sera) - 8,1 (Salifert) - 7,5 (IKS)

kH: 7 (Sera & Salifert)

Redox: 377 mV

Όπως καταλαβαίνετε έχω πρόβλημα με τις διαφορές στην αλατότητα και το pH.

Ποιο να πιστέψω? Έχω κάνει αρκετές φορές calibrate (πολύ σχολαστικά), αλλά οι διαφορές εξακολουθούν να υπάρχουν.

Μέσα στην εβδομάδα θα προστεθούν 30 κιλά ζωντανού βράχου, οπότε αισίως φτάνουμε τα 88 κιλά σύνολο.

Έβαλα και 3 Τ5 (από το παλιό ενυδρείο) να το ψευτοφωτίζουν μέχρι να παραλάβω το φωτιστικό.

Επιπλέον, το skimmer έπαψε να αφρίζει σαν παλαβό (έστρωσε μάλλον). Παρόλ' αυτά βρώμα δεν βγάζει (που να τη βρει άλλωστε?) :D

Υποθέτοντας πως το IKS δίνει λάθος μετρήσεις (μάλλον θα επικοινωνήσω με τον αντιπρόσωπο), ποιο είναι το επόμενο βήμα όσον αφορά το ενυδρείο?

Έγινε επεξεργασία - amorealex
Link to comment
Share on other sites

αφού θα υπάρξει πρόσθεση βράχου σίγουρα θα έχεις και κάποιες μεταβολές στις τιμές....

τα 30 κιλά βράχου που θα βάλεις, σε τι κτάσταση είναι τώρα ? τον έχεις σε βαρέλι και τον κουράρεις ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...