Jump to content

Recommended Posts

καλημερα σε ολους.εχω χασει τρια ψαρια απο ασθενεια.στο τελευταιο παρατηρησα λειωμενα πτερυγια και κοκκινιλες σαν αιματωμα στην κοιλια.ο συνδυασμος αυτων των δυο με μπερδευει στη διαγνωση.τι μπορει να ειναι;και κατι ασχετο(μαλλον)η φυματιωση πιανει ευκολα τα ψαρια.ξερει κανεις κατι περισοτερο γι'αυτην;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε salvin πιστεύεις οτι μπορουμε να κάνουμε διάγνωση με αυτα τα στοιχεία που μας έδωσες ;

Διάγνωση μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ με εργαστηριακό έλεγχο .

Εμεις εδω εμπειρικά μιλάμε σύμφωνα με τις εμπειρίες που είχαμε .

Ασε τη διάγνωση και δωσε μας οσο γίνεται περισσότερα στοιχεία να δουμε πως μπορουμε να σε βοηθησουμε .

Υ.Γ. στο προφίλ σου διαβάζω οτι είσαι απο Αιτωλοακαρνανία , αύριο ανεβαίνω κατά Αγρίνιο .

Θα πάω στο Βασίλη το Φαρμάκη αν μπορείς βρισκόμαστε να τα πουμε και απο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

φιλε σταματη πρωτα απο ολα το αιτωλοακαρνανια ειναι λαθος που ειχα κανει.ειμαι στη λερο.μπορει να μην το διατυπωσα καλα αλλα δεν κανω διαγνωση.κανω μια ερωτηση για το τι ασθενεια μπορει να ειναι και μια ξεχωριστη για την φυματιωση.το νερο μου ειναι μια χαρα σε ολα(εχω κανει μετρησεις) και η θερμοκρασια στους 25.5 αν μπορουσες να μη πεις εσυ η΄ καποιος αλλος τι μπορει να ειναι θα με βοηθουσες.μου εχουν πεθανει κορυντορας και αρλεκινοι

Link to comment
Share on other sites

φιλε σταματη πρωτα απο ολα το αιτωλοακαρνανια ειναι λαθος που ειχα κανει.ειμαι στη λερο. Αν θέλεις διόρθωσε το .μπορει να μην το διατυπωσα καλα αλλα δεν κανω διαγνωση.κανω μια ερωτηση για το τι ασθενεια μπορει να ειναι και μια ξεχωριστη για την φυματιωση. Αυτο που ζητας ειναι ολοκληρο βιβλιο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3223

το νερο μου ειναι μια χαρα σε ολα(εχω κανει μετρησεις) Το αν ειναι μια χαρα ή οχι θα το κρινουν αυτοι που ζητας τη βοήθεια τους . και η θερμοκρασια στους 25.5 Δεν μου λεει τιποτα αν δεν ξερω τι ψαρια εχεις . αν μπορουσες να μη πεις εσυ η΄ καποιος αλλος τι μπορει να ειναι θα με βοηθουσες.μου εχουν πεθανει κορυντορας και αρλεκινοι Με ποια στοιχεία ;

Φίλε salvin όπως κατάλαβες αύριο εχω ταξίδι και εγω κάθωμε εδω να σε βοηθήσω στο πρόβλημα σου .

Δεν μπορω να σε βοηθησω χωρις να εχω ολα τα στοιχεία που θα μου επιτρέψουν να βγάλω κάποιο συμπέρασμα .

Η κοκκινίλα με τη φυματίωση που λες δεν ειναι κατι απλο , μπορει να ειναι και δηλητηριαση μπορει να ειναι και έλλειψη οξυγόνου ή καποια αλλη βακτηριακης προσβολής , μπορει και κατι αλλο που δεν μου ερχεται στο μυαλό αυτη τη στιγμη , και κατι που δεν το ξερω .

Για φυματίωση το βλέπω λίγο δύσκολο τα εχεις καιρο τα ψαρια ; αν ναι δεν ειναι φυματίωση αν οχι να δεις τα ψαρια απο εκει που τα πηρες εχουν το ιδιο προβλημα ;

Το τελευταίο καιρο έβαλες νεα ψάρια στο ενυδρείο ; και ποα ψάρια κ.λ.π. κ.λ.π.

Με λιγα λογια θα με βάλεις να σου γράψω ολόκληρο κατεβατό για να καταφέρω να εντοπίσω το πρόβλημα στο ενυδρείο σου .

Και εάν το εντοπίσω γιατί κάποια ερώτηση θα έχω ξεχάσει να σου κάνω .

Link to comment
Share on other sites

γενικως τα ψαρια τα εχω τρεις μηνες.πριν δυο εβδομαδες εβαλα 3botia,3αρλεκινους και 3 κορυντορας(απο τοτε αρχισαν τα προβληματα).οξυγονο δεν τους εβαζα γιατι πιστευω ειχαν απο τα φυτα.απο σημερα τους δινω λιγο.αυτο που με προβληματιζει ειναι τα κοκκινα σημαδια στη κοιλια.ευχαριστω για το χρονο και τη βοηθεια σου

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις φωτογραφίες από τα ψάρια και το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...