Jump to content

Επειδή και το μέγεθος μερικές φορές μετράει...


Big Blue

Recommended Posts

...πόσο μπορεί να μεγαλώσουν τα ψάρια μας μέσα σε ένα ενυδρείο σε σχέση με την κανονική τους ζωή στην θάλασσα;.....ποιοί είναι εκείνοι οι παράγοντες που μπορεί να συντελέσουν στο να φτάσουμε όσο πιό κοντά γίνεται στο φυσιολογικό τους μέγεθος και ποιοί είναι εκείνοι που εαν τους τους στερήσουμε θα αναπτυχθούν πολύ λιγότερο απο το κανονικό και ποιό μπορεί να είναι αυτό;

Διαβάζω γιά ψάρια που μπορεί να φτάσουν και τά 80 cm.Είναι όμως δυνατόν ποτέ ένα ψάρι το οποίο θεωρητικά χρειάζεται τουλάχιστον 1000 λίτρα ενυδρείο να φτάσει ποτέ αυτο το μέγεθος,ακόμη και εαν του παρέχουμε τα 1000 λίτρα,μαζί με όλες οι υπόλοιπες προυποθέσεις που τυχών χρειάζεται;

Ανοίγω ένα θέμα ,που νομίζω ότι θα είχε αρκετό ενδιαφέρον γιά τους φίλους της θάλασσας, αφού πολλές φορές το μέγεθος ενός ψαριού, εκτός απο τον χαρακτήρα του, μας αποτρέπει απο την αγορά του, ακόμη και εαν μας αρέσει πολύ...

Περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας, γιά να συνεχίσουμε την κουβέντα...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κανενα ψάρι να φτάνει στο τελικό του μέγεθος σε συνθήκες αιχμαλωσίας. Ειδικά στο nano μου τα αυστηρά επιλεγμένα μικρά ψαράκια, έχουν αυξηθεί ελάχιστα σε σχέση με τα αντίστοιχα του μεγάλου μου ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...