Jump to content

S.o.s ακαριαιος θανατος ψαριων-ενυδρειου!!!!


Recommended Posts

καλημερα,

εχω το ριο 400 και τα φυτα στο ενυδρειο ειχαν ολα μαραθει.

οποτε ηταν σχεδον αδειο μονο με ψαρια...

πηγα σε ενα μαγαζι και πηρα το systemset της dennerle και εριξα τα εξης:

4 ταμπλετες Ε15 και 4 ''πατηματα'' απο το υγρο S7.

τελος βυθισα 10 ταμπλετες απο το ''REFLESHER TABS'' για να ανανεωθει ο βυθος.

ξεχασα να σας πω οτι το ενυδρειο το εχω 2 χρονια και ειχα ριξει καποιες ταμπλετες SERA οποτε ηθελα με αυτν τον τροπο να παρουν τα πανω τους τα φυτα.εννοειται πως αγορασα και 2-3 φυτα να δω πως θα παει.

η ολη διαδικασια εγινε χτες το μεσημερι.και εβαλα ενα αγγουρι για το πλεκο αλλα δε το καθαρισα. απλα το εκαοψα στη μεση. και επλυνα το εξωτερικο μερος αρκετη ωρα....

σημερα το πρωι που γυρισα σπιτι εχουν πεθανει 4 ψαρια και τα υπολοιπα βλεπω να εινα ψιλοκαλα αλλα να ανεβαινουν στην επιφανεια για αερα...

το ενυδρειο εν τω μεταξυ ειναι πολυ θολο και βλεπεις με δυσκολια μεσα.

τι λετε να εφταιξε? δε νομιζω το λιπασμα αλλα μαλλον το εξωτερικο μερος του αγγουριου τι λετε? τι να κανω?

οι μετρησεις ειναι οκ μου τις μετρησανε στο μαγαζι.το μονο οτι εχω ph 8

Έγινε επεξεργασία - rockxk
Link to comment
Share on other sites

δεν φταίει το αγγούρι!!!

πρέπει να ανέβασε αμμωνία...κάνε μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

δεν φταίει το αγγούρι!!!

πρέπει να ανέβασε αμμωνία...κάνε μετρήσεις

ή πρέπει να έχεις ελλειψη οξυγόνου (τώρα διαβασα οτι τα ψάρια βγήκαν στην επιφάνεια)

Link to comment
Share on other sites

και εγω για οξυγονο το κοβω.μαλλον τραβηξαν τα 2-3 φυτα και εγινε το κακο.

αλλα γιατι να γινει αυτο?

οτι ελεγαν οι οδηγιες εκανα εξαλλου

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα είναι μάλλον αμμωνία. Κάνε μετρήσεις και πες μας από ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, Fe!

Πάντα με υγρά τεστ. Στο εν τω μεταξύ κάνε μία ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ νερού (60-80%) πάντα με χρήση αντιχλωρίου και με νερό στην ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου.

Επίσης.... Τί φίλτρο και με τί υλικά έχεις?

Γενικώς δώσε μας ΟΛΕΣ τις πληροφορίες του ενυδρείου!!!

....ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το αγγουρι ανεβαζει αμμωνια?

Το εχω παθει δυο φορες συνεχομενα, που το εχω αφησει ολο το βραδυ, και το πρωι το νερο ειναι θολο, και τα ψαρια στην επιφανεια..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το αγγουρι ανεβαζει αμμωνια?

Το εχω παθει δυο φορες συνεχομενα, που το εχω αφησει ολο το βραδυ, και το πρωι το νερο ειναι θολο, και τα ψαρια στην επιφανεια..

Δεν ξέρω αν το αγγούρι ανεβάζει αμμωνία... Αυτό που ξέρω είναι ότι καλό είναι να μένει ΤΟ ΠΟΛΥ 12 ώρες μέσα στο ενυδρείο γιατί μετά αρχίζει και δημιουργεί επικίνδυνα βακτήρια.

Το θόλωμα του νερού, ξαφνίκα, από κάποια αιτία μη φυσική δεν μπορώ να υποθέσω πως μπορεί να είναι ευχάριστο για τα ψάρια. Όπως επίσης δεν είναι καθόλου φυσιολογικό να αναπνέουν τα ψάρια από την επιφάνεια.

Πρέπει να γίνουν οι παραπάνω μετρήσεις που είπα. Αναφέρω να γίνει μέτρηση και Σιδήρου, μήπως και ο φίλος rockxk έριξε υπερδοσολογία λιπασμάτων και ανέβασε το σίδερο σε μη επιτρεπτά επίπεδα για τα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα το νερο και βλεπω να βελτιωθηκε η κατασταση.

παντως δεν επρεπε να μου πουν απο το μαγαζι να βαλω λιγο μπολιασμα καθε εβδομαδα?

τεσπα αν δεν παθεος δε θα μαθεις αλλα εδω ''παιζουμε'' με ''ΖΩΝΤΑΝΑ'' και οχι με αψυχα.

επειδη εχω τεστ της σερα θα παρω να παρω της απι γιατι ειδα οτι τα τεστ ειχαν τρομερη αποκλιση!!!! κανοντας τα τεστ απο 2 φορεσ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε τί ποσοστό έκανες αλλαγή νερού?

Γενικώς, επειδή εσύ βλέπεις και ξέρεις την κατάσταση καλύτερα, σου προτίνω να μην αφήσεις το νερό σου θολωμένο στο ελάχιστο, καθότι αυτή η θολούρα μπορεί να σημαίνει πολλά αρνητικά.

Δες το και χειρήσουτο όπως το νιώθεις καλύτερα. Δηλαδή ή ξανακάνεις μία μεγάλη αλλαγή νερού και σήμερα ή για 2-3 μέρες κάνεις μικρές αλλαγές νερού.

Επίσης θα επιμείνω λίγο στο θέμα του τεστ σιδήρου....

Φυσικά μέτρα και ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 και πες μας!

Link to comment
Share on other sites

Σε τί ποσοστό έκανες αλλαγή νερού?

Γενικώς, επειδή εσύ βλέπεις και ξέρεις την κατάσταση καλύτερα, σου προτίνω να μην αφήσεις το νερό σου θολωμένο στο ελάχιστο, καθότι αυτή η θολούρα μπορεί να σημαίνει πολλά αρνητικά.

Δες το και χειρήσουτο όπως το νιώθεις καλύτερα. Δηλαδή ή ξανακάνεις μία μεγάλη αλλαγή νερού και σήμερα ή για 2-3 μέρες κάνεις μικρές αλλαγές νερού.

Επίσης θα επιμείνω λίγο στο θέμα του τεστ σιδήρου....

Φυσικά μέτρα και ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 και πες μας!

Eγω εκανα μια αλλαγη 50% και το νερο ξεθολωσε τελειως σε 4-5 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...