Jump to content

Red Sea Max 250


stathis200

Recommended Posts

Kαι ένα update

Το ενυδρειάκι πάει μια χαρά (παρ' όλο που είναι στον αυτόματο, λόγο περιορισμένου χρόνου ).

Μόνο άνθρακα αλλάζω συχνά και τα πρόσθετα.

Παρόλα αυτά, τα χρώματα έχουν αρχίσει και βελτιώνονται αισθητά.

Θα ήθελα να τάιζα περισσότερο coral food τα βράδια και το προσπαθώ όσο μπορώ.

Η μόνη ατυχία του καλοκαιριού ήταν μερικές πρόσφατες διακοπές της ΔΕΗ που κάηκαν όλα τα ballast.

Eυτυχώς βρήκα και τα άλλαξα άμεσα.

Μετά απο απότομο άνοιγμα στα φώτα , τα κοράλια είχαν ανοιχτούς πολύποδες και έβγαλα και μερικές φώτος.

Enjoy .......

acanth2.jpg

brain2.jpg

brain5.jpg

caul1.jpg

caul2.jpg

corals1.jpg

corals2.jpg

corals3.jpg

corals4.jpg

corals5.jpg

corals6.jpg

corals7.jpg

mandarin.jpg

pochil.jpg

wrasse.jpg

zoas2.jpg

zoas3.jpg

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαι φοβερος reefας και φωτογραφος :angry2:

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ενυδρείο και ωραίες φωτό. μπράβο σου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Και ένα update μετά απο καιρό.

Πέρασα μια μεγάλη στραβή με κυάνο και δυστυχώς έχασα 2 μικρές ακροπόρες.

Ευτυχώς σώθηκαν οι πιο πολύτιμες.

Tώρα είναι σε φάση ύφεσης, με ενέργειες αναβάθμισης.

Μπήκε κρεμαστό σκίμμερ ATB και γλύτωσα και απο τον θόρυβο.

Η απόδοση είναι τέτοια που δεν προλαβαίνω να ταίζω. :bowdown:

Μπήκε και ριάκτορας GEO και ευτυχώς έκατσε πολύ καλά απο την αρχή.

Με υλικό schuran και 2ο κάνιστρο για mg και διόρθωση ph.

Τέλος τα πρόσθετα.

Ευχαριστώ και τον NickAg - Tricky για την βοήθεια στον ριάκτορα.

Να ευχαριστήσω επίσης και τον φίλο germanolo για τα δύο μωρα καρδιναλάκια.

Επίσης μπήκε και ένα gobaki για το κυάνο στην άμμο , που το εξαφάνησε σε χρόνο dt.

Και οι απαραιτητες fotos.

blasto.jpg

reco.jpg

clam.jpg

pochi.jpg

blueacro2.jpg

bubble.jpg

cardi.jpg

gopy.jpg

blueacro2.jpg

coby2.jpg

ephi2.jpg

ephy1.jpg

atb.jpg

atb2.jpg

geo1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Στάθη! Πάντα ουσιαστικές οι βελτιώσεις σου! Με γειά τα καινούργια εργαλεία σου και λυπάμαι για την ατυχία σου αλλά και αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι. :rasp:

Και τώρα οι ερωτήσεις... :bowdown:

Τι έχεις χρησιμοποιήσει για δεύτερο στάδιο στον GEO? Ο GEO είναι ο 618? Άλλαξες το κυκλοφορητή του? Από που πήρες το Schuran (και πόσο) και τι κοκκομετρία χρησιμοποιείς? Σε τι pH λιώνεις το υλικό? Να υποθέσω οτι το ΑΤΒ το πήρες απο Waterwaves, ε? Τι γοβιό έβαλες για το κυάνο? Γιατί οι φωτό που ανέβασες δε δείχνουν να είναι και πολύ δικές σου? :bowdown: Άλλαξες μηχανή? Βάλε και μια γενική φωτό να θαυμάσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Στάθη! Πάντα ουσιαστικές οι βελτιώσεις σου! Με γειά τα καινούργια εργαλεία σου και λυπάμαι για την ατυχία σου αλλά και αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι. :rasp:

Και τώρα οι ερωτήσεις... :bowdown:

Τι έχεις χρησιμοποιήσει για δεύτερο στάδιο στον GEO? Ο GEO είναι ο 618? Άλλαξες το κυκλοφορητή του? Από που πήρες το Schuran (και πόσο) και τι κοκκομετρία χρησιμοποιείς? Σε τι pH λιώνεις το υλικό? Να υποθέσω οτι το ΑΤΒ το πήρες απο Waterwaves, ε? Τι γοβιό έβαλες για το κυάνο? Γιατί οι φωτό που ανέβασες δε δείχνουν να είναι και πολύ δικές σου? :bowdown: Άλλαξες μηχανή? Βάλε και μια γενική φωτό να θαυμάσουμε...

Ο Geo είναι απο premium ο GEO 612. Τον παράγγειλα χωρίς αντλία (ήταν 110v) και πήρα μια 1048 απο εδω.

Αν μπορείς πάρε καλύτερα τον 618 (να κρατά περισσότερο)

O controller είναι ένα απλός κινέζικος πάλι απο premium (νομίζω sms 122) με μια μικρή μετατροπή έγινε 220.

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/m..._Code=Milwaukee

Είναι αρκετά αξιόπιστος και είδα οτι τον χρησιμοποιεί και o Melev.

PH στο 6,5 και λιώνει μια χαρά.

To υλικό schuran (σπασμένο χοντρο κοράλι) το είχα απο παλιά. Δυστυχώς δεν ξέρω ποιός το φέρνει τώρα.

Η πατέντα τώρα . Η έξοδος του ριάκτορα πάει σε ένα κάνιστρο απο προφίλτρο όσμωσης (με εσωτερική θήκη) , που έχω βάλει εκεί το mg .

Το πιο σημαντικό είναι ότι εξισορροπεί το PH .Για mg έβαλα grotech.

Με την αρχική ρύθμιση συνεχίζει να κρατά τις τιμές σταθερές KH 11 CA 420 MG 1350 χωρίς να βάζω τίποτα.

Οσο σκέφτομαι τόσα χρόνια πόση βαβούρα (και χρήμα ) θα είχα γλυτώσει , θα το είχα κάνει νωρίτερα.

Το ίδιο θα κάνω για phos - carbon με ένα maxijet.

Σωστός για το skimmer.

To goby εξαφάνισε κυριολεκτικά σε μια ημέρα ότι κυάνο υπήρχε στην άμμο.

Μια μικρή ανακατοσούρα όμως είναι φυσικό επόμενο.

Φώτος δικές μου , ίδια φωτογραφική.

Kαι δύο γενικές

tank1-1.jpg

tank2.jpg

Link to comment
Share on other sites

σταθη τρελλο αγορι δεν παιζεσαι. :bowdown:

εισαι ανθρωπος με μεγαλο μερακι στο χομπι μας.

καθε σου ενυδρειο ειναι ακομη πιο ομορφο με ακομη καλυτερα και πιο αστραφτερα ζωντανα.

μπραβο φιλε και καλη συνεχεια..... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το φοβερο ροζ χρωμα στα σκληρα,ειναι πλεον σημα κατατεθεν.

Το ενυδρειο σου συνεχιζει(φυσικα) να ειναι καταπληκτικο.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ο Geo είναι απο premium ο GEO 612. Τον παράγγειλα χωρίς αντλία (ήταν 110v) και πήρα μια 1048 απο εδω.

Αν μπορείς πάρε καλύτερα τον 618 (να κρατά περισσότερο)

O controller είναι ένα απλός κινέζικος πάλι απο premium (νομίζω sms 122) με μια μικρή μετατροπή έγινε 220.

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/m..._Code=Milwaukee

Είναι αρκετά αξιόπιστος και είδα οτι τον χρησιμοποιεί και o Melev.

PH στο 6,5 και λιώνει μια χαρά.

To υλικό schuran (σπασμένο χοντρο κοράλι) το είχα απο παλιά. Δυστυχώς δεν ξέρω ποιός το φέρνει τώρα.

Η πατέντα τώρα . Η έξοδος του ριάκτορα πάει σε ένα κάνιστρο απο προφίλτρο όσμωσης (με εσωτερική θήκη) , που έχω βάλει εκεί το mg .

Το πιο σημαντικό είναι ότι εξισορροπεί το PH .Για mg έβαλα grotech.

Με την αρχική ρύθμιση συνεχίζει να κρατά τις τιμές σταθερές KH 11 CA 420 MG 1350 χωρίς να βάζω τίποτα.

Οσο σκέφτομαι τόσα χρόνια πόση βαβούρα (και χρήμα ) θα είχα γλυτώσει , θα το είχα κάνει νωρίτερα.

Το ίδιο θα κάνω για phos - carbon με ένα maxijet.

Σωστός για το skimmer.

To goby εξαφάνισε κυριολεκτικά σε μια ημέρα ότι κυάνο υπήρχε στην άμμο.

Μια μικρή ανακατοσούρα όμως είναι φυσικό επόμενο.

Φώτος δικές μου , ίδια φωτογραφική.

Kαι δύο γενικές

tank1-1.jpg

tank2.jpg

Ωραίες οι γενικές φωτό, ωραίο και το ενυδρείο σου! Αυτή η plate (ή Turbinaria?) πίσω και ψηλά, σου κάηκε? και το φραγκάκι στο τζάμι? Η τουμπανιασμένη euphilia θέλει κλάδεμα ή μου φαίνεται? H Stylophora είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ! Φτού-φτού!

Τον ίδιο ακριβώς GEO έχω και γω στο 300αρι μου εδώ και ενάμιση χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τον έχω γεμίσει μόνο δυο φορές αυτό το διάστημα και η 5κιλη μπουκάλα CO2 δεν έχει ακόμη αδειάσει! Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ Koralith το οποίο μου λιώνει κοντά στο 6,2 pH και έτσι έχω μεγάλη πτώση του pH παρόλο που έχω και δεύτερο στάδιο της Knop... Γιαυτό σε ρώτησα για το υλικό της Schuran αλλά και γιατί αυτό προτείνει και ο GEO. Που να το βρείς όμως...ούτε το aquaristic ούτε ο mrutzek το έχει και γενικά όπου έχω ψάξει δε το'χω βρει... :bowdown:

Αυτό το "μαραφετάκι" με τα δυο LEDάκια στη πρώτη φωτό με το ΑΤΒ, τι πατέντα είναι? :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι γενικές φωτό, ωραίο και το ενυδρείο σου! Αυτή η plate (ή Turbinaria?) πίσω και ψηλά, σου κάηκε? και το φραγκάκι στο τζάμι? Η τουμπανιασμένη euphilia θέλει κλάδεμα ή μου φαίνεται? H Stylophora είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ! Φτού-φτού!

Τον ίδιο ακριβώς GEO έχω και γω στο 300αρι μου εδώ και ενάμιση χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τον έχω γεμίσει μόνο δυο φορές αυτό το διάστημα και η 5κιλη μπουκάλα CO2 δεν έχει ακόμη αδειάσει! Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ Koralith το οποίο μου λιώνει κοντά στο 6,2 pH και έτσι έχω μεγάλη πτώση του pH παρόλο που έχω και δεύτερο στάδιο της Knop... Γιαυτό σε ρώτησα για το υλικό της Schuran αλλά και γιατί αυτό προτείνει και ο GEO. Που να το βρείς όμως...ούτε το aquaristic ούτε ο mrutzek το έχει και γενικά όπου έχω ψάξει δε το'χω βρει... :bowdown:

Αυτό το "μαραφετάκι" με τα δυο LEDάκια στη πρώτη φωτό με το ΑΤΒ, τι πατέντα είναι? :bowdown:

To μαραφέτι είναι controller 0-10v για ανατολή δύση.'Exω αλλάξει και τα ballasts με osram dimmable.

H euphillies θέλουν επειγώντος κλάδεμα.Θα φτιάξω πρώτα μια φραγκιέρα με μαγνήτες.

Το φραγκάκι είναι ένα περίεργο σκληρό που στηρίζεται με frag magnet.

H plate είναι πράσινη monti με μώβ άκρες .

Είχε χάσει λίγο το χρώμα της απο έλλειψη mg , αλλά σιγά σιγά επανέρχεται

P1010992.jpg

Link to comment
Share on other sites

To μαραφέτι είναι controller 0-10v για ανατολή δύση.'Exω αλλάξει και τα ballasts με osram dimmable.

H euphillies θέλουν επειγώντος κλάδεμα.Θα φτιάξω πρώτα μια φραγκιέρα με μαγνήτες.

Το φραγκάκι είναι ένα περίεργο σκληρό που στηρίζεται με frag magnet.

H plate είναι πράσινη monti με μώβ άκρες .

Είχε χάσει λίγο το χρώμα της απο έλλειψη mg , αλλά σιγά σιγά επανέρχεται

P1010992.jpg

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ η plate! Ξανά φτου-φτού! :bowdown:

Αυτό το άλλο πράσινο κοραλλάκι δίπλα στη Digitata (?) τι είναι? Monti Capita ή καμία Acro? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το άλλο πράσινο κοραλλάκι δίπλα στη Digitata (?) τι είναι? Monti Capita ή καμία Acro? :bowdown:

Aκριβώς αυτή (capita). Απο φραγκάκι φίλου.

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Σταθη εχεις ακριβως αυτο που θελω (το 120).. και αν δεν γινομαι βαρετος θελω να σε ρωτησω κανα δυο πραματακια....

ειδα οτι εχεις ενα blue tag (και ειναι το αγαπημενο μου ψαρι!) αλλα καπου διαβασα οτι θελει 300l ισχυει?? Στο 120 μπορω να βαλω 2-3 clown 1 blue tang και καμια γαριδουλα??? ειναι πολλα, χωραει και αλλα?? πολλα μπραβο για το ενυδρειο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σταθη εχεις ακριβως αυτο που θελω (το 120).. και αν δεν γινομαι βαρετος θελω να σε ρωτησω κανα δυο πραματακια....

δεν ειναι το 120 αλλα το 250 , φιλε μου.

ειδα οτι εχεις ενα blue tag (και ειναι το αγαπημενο μου ψαρι!) αλλα καπου διαβασα οτι θελει 300l ισχυει?? Στο 120 μπορω να βαλω 2-3 clown 1 blue tang και καμια γαριδουλα??? ειναι πολλα, χωραει και αλλα?? πολλα μπραβο για το ενυδρειο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και η τελευταία μου αγάπη .

Μπλέ γοργόνια που δείχνει να τα πάει μια χαρά εδώ και ένα μήνα.

gorgonia2.jpg

gorgonia1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...