Jump to content

Γατί τόσα προβλήματα με τα Juwel??


akisg

Recommended Posts

Χωρίς να έχω κάποια αρνητική διάθεση για την εταιρία, δεν μπορώ να μην απορήσω με την 100% αποτυχία με τον εξοπλισμό των τριών ενυδρείων της που έχω!

Σίγουρα απο κατασκευαστική άποψη τα ενυδρεία της είναι σε ψηλά επίπεδα, αλλά ο εξοπλισμός τους με έχει απογοητεύσει.

Συγκεκριμένα και στα τρία (2 Lido και 1 Record) χρειάστηκε να αντικαταστήσω τους θερμοστάτες λόγο αδυναμίας ρύθμησής τους (δεν είναι δική μου η ανικανότητα, μια και επι 30 χρόνια περίπου που ασχολούμαι δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιο προβλημα). Στο ένα Lido χάλασε μέσα στο χρόνο (και εντός εγγύσης ευτυχώς!) η αντλία και μερικούς μήνες μετά το φωτιστικό σύστημα. Τέλος χθες χάλασε (εκτός εγγύσης) και η αντλία του Record.

Τα αναφέρω όλα αυτά πιο πολύ για να βρω παρηγοριά μήπως συμβαίνουν συχνά και σε άλλους και να μην το αποδώσω στη τόσο κακή μου τύχη.....

Κατά τα άλλα κατηγορούμε λίγο πολύ τα κινέζικα προϊόντα, τα οποία παρεπιπτόντως όσα έχω σαν εξοπλισμό δουλεύουν ακούραστα χρόνια τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα κατηγορούμε λίγο πολύ τα κινέζικα προϊόντα, τα οποία παρεπιπτόντως όσα έχω σαν εξοπλισμό δουλεύουν ακούραστα χρόνια τώρα....

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα juwel είναι αθάνατα ενυδρεία άψογες κολλήσεις και ποιοτικό κρύσταλλο. Αυτός είναι ο λόγος που αν θα ξαναγοράσω ενυδρείο θα πάρω juwel. Όσο για τον εξοπλισμό τους τον αλλάζω πάντοτε αμέσως, οπότε δεν με ενδιαφέρει αν δουλεύει η όχι. Στην juwel στην ουσία αγοράζεις ενυδρείο και τον εξοπλισμό τον δίνει σαν ένα δωράκι.

Πάντως τα παλιότερα μοντέλα της juwel (μιλάω για δέκα χρόνια πριν) δεν είχαν πρόβλημα ούτε στον εξοπλισμό τους, τώρα φαίνεται τους έπιασε και αυτούς η κρίση και δεν βάζουν ποιοτικά εξαρτήματα στα φίλτρα κτλ. (υποθέσεις κάνω τώρα δεν έχω αποδείξεις αν έχουν ή όχι ποιοτικά εξαρτήματα).

Τέλος μπορεί εσύ να είσαι ο υπεργκαντέμης και να σου βγήκαν όλα σκάρτα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ο χρηστος εχει απολυτο δικιο.

οσο για το θεμα εξοπλισμου,οντως ο θερμοστατης και η αντλια που φορανε εχουν κατασκευη απο την hydor(ιταλια),και εγω αντιμετωπισα αρκετα προβληματα μαζι τους,πολυ περισσοτερα δε με την αντλια που δυστυχως δεν μπορεις να την αντικαταστησεις με καποια αλλη μαρκα λογω του ιδιομορφου κουμπωματος που εχει...οσο για τον θερμοστατη βαζεις εναν τζαγκερ και καθαρισες...

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα η juwel ακροβατει. Δλδ δεν ειναι δυνατον να εχει 6αρι τζαμι στο Rio 180 και να την εκθιαζουμε. Οπως δεν ειναι δυνατον να κανει κουρμπα που να την βλεπω και να βαζω εγω επιπλεον κοντρα. Επισης σε καποιον ξεκολλησαν οι κοντρες απο μεγαλο ενυδρειο 300-400 λιτρα και χαμηλωνε σταθμες για να δει τι θα κανει ο ανθρωπος.

Ειναι μια προσβασιμη εταιρια απο τιμες αλλα οχι οτι επειδη ακουγεται πολυ οτι ειναι και το αριστο, συμπαθητικη ναι αλλα οχι αριστη.

υ.γ. Και δεν μιλαω για τα αναλωσιμα που δινει μαζι..

Link to comment
Share on other sites

Δεχομαι ότι απο κατασκευαστική άποψη και ποιότητα κρυστάλλων, κολήσεων είναι πολύ καλά ενυδρεία και πιθανόν να ακολουθήσω κι εγώ τη άποψη του Χρήστου και να δω την αγορά ενος Juwel ως αγορά ενυδρείου με bonus τον εξοπλισμό, και ας βρίσκεται κάπου αχρείαστος να 'ναι....

Δεν λέω ότι δεν θα ξαναγοράσω Juwel μια και είναι πολύ διαδεδομένα με καλή τιμή για την ποιότητα κατασκευής, απλα πιο πολύ απόρησα με τις επανηλημένες αναποδιές και πιο πολύ για να ξορκίσω την περίπτωση του "υπεργκαντέμη" που ανέφερες Χρήστο, έκανα το post.

Απλά, τρομάζει κάποιος όταν σκέφτεται ότι από μια τέτοια αναποδιά μπορεί επιστρέφοντας απο ένα ευχάριστο Σαββατοκύριακο να βρεθεί μπροστά σε δυσάρεστα συμβαντα, επειδή εμπιστεύθηκε μια κατα τα άλλα "γνωστή" εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 10 μηνες εστησα ενα 400αρι. Αρχισα να βλεπω ηδη οτι κανει καποια καμπη στο κεντρο και ακομα το ψαχνω, γιατι μου φαινεται αρχιζει και "ποναει" στις κοντρες. Ξερω φιλο που αναγκαστηκε να βαλει επιπλεον δικες του απο το φοβο μην ανοιξει. Ξερω οτι καποιοι με 180αρια λενε για εμφανεστατο "ανοιγμα" το κεντρο που τους οδηγει σε σκεψεις για εξτρα κοντρες. Χρηστο και Κωστα αυτα που αναφερω μαλλον δεν συμβαδιζουν με την αποψη σας.- :bowdown:

Φιλικα

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Εεε… δεν αγοράζω κάθε χρόνο και ένα ενυδρείο για να διαπιστώσω αν έχουν αλλάξει τόσο πολλή την κατασκευαστική τους ποιότητα.

Πάντως ανεκαθεν είχα juwel και ποτέ δεν είχα πρόβλημα αυτήν την στιγμή έχω ένα από το 1989 και δουλεύει ακόμη άψογα. Το νεότερο μου είναι 4 χρονών και αυτό χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν λοιπόν άλλαξε κάτι στην εταιρία θα έχει συμβεί τα τελευταία 2-3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι τα τελευταία 1-2 χρόνια υπήρξαν αρκετά παράπονα για τα Juwel.

Προσωπικά από τα χέρια μου έχουν περάσει τρία (60, 120, 300) και από πολύ κοντινά άτομα άλλα 4-5 χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα εκτός από το τελευταίο με τους θερμαντήρες που προφανώς υπάρχει πορόβλημα με την προμήθεια αυτή. Οι παλιότεροι θερμαντήρες ήταν ΕΠΩΝΥΜΟΙ hydor και δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Τα προβλήματα άρχισαν ότι εφοδιάστηκαν με no name θερμαντήρες ακόμη και made by hydor.

Είναι επίσης αλήθεια ότι τελευταία αυξήθηκαν και τα παράπονα για τις κολλήσεις στις κόντρες, ενώ από την άλλη μεριά βλέπουμε ότι θεωρητικά η εταιρεία βελτίωσε το επίπεδο με επιπλέον κόντρα στο RIO300, με φωτισμό T5 (αν και για τους αφρικάνους μάλλον πρόβλημα είναι παρά όφελος) κλπ.

Όοο για τη χρονική διάρκεια έχω ένα παλιό 60άρι τύπου record το οποίο το έχω χαρίσει σε φίλο και το οποίο μάλλον έχει ξεπεράσει τη δεκαετία.

Σε μένα κάηκε αντλία μία φορά από δικό μου φταίξιμο και άλλη μία από μόνη της. Γενικά, για τις εσωτερικές αντλίες προτείνω ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΡΕΖΕΡΒΑ διαφορετικά μπορεί να βρεθείτε να τρέχετε ακριβώς επειδή όπως ανέφερε και ο klaz δεν υπάρχει κάτι άλλο που να ταιριάζει (εκτός αν υλοποιήσεις μια πατέντα που είχα κάνει κάποια στιγμή στην οποία εφαρμόζεις το λάστιχο της εισαγωγής ενός εξωτερικού φιλτρου, αν έχεις, στο στόμιο όπου εφαρμόζει η εσωτερική αντλία του Juwel με αποτέλεσμα το εξωτερικό φίλτρο να τραβάει νερό πρώτα από όλο το σύστημα του εσωτερικού με τη δική του αντλία).

Κατά τα άλλα θεωρώ ότι τα JUWEL είναι όχι μόνο "best value for money" αλλά και κάτι παραπάνω.

Δεν είναι σίγουρα κορυφαία αλλά δεν νομίζω ότι η εταιρεία διεκδίκησε ποτέ τέτοιο τίτλο (σε αντίθεση με τα ΕΗΕΙΜ-MP ας πούμε αλλά και άλλα ακόμη καλύτερα συστήματα όπως της TUNZE ή της AKVA STABIL).

Όσο για τα κινέζικα υπάρχουν διάφορες απόψεις (έχω και εγώ 2 μικρά RESUN χωρίς πρόβλημα) αλλά σίγουρα η πιθανότητα να έχεις αβαρία είναι αρκετά μεγαλύτερη (μιλώ από προσωπική εμπειρία πάλι) ενώ η ποιότητα κατασεκυής δεν νομίζω ότι συγκρίνεται, ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΠΑΝΤΑ.

Στο κάτω κάτω και εδώ υπάρχουν διαβαθμίσεις στην ποιότητα (βλ. π.χ. ELITE και Jinlong).

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες θα αγορασω το ....12ο juwel ενυδρειο μεσα σε 1 1/2 χρόνο. Το μοναδικο προβλημα που εχω αντιμετωπίσει σε 3 απο τα 12 ειναι οι θερμαντηρες τους που με αφησαν στα κρυα του λουτρου.... χτυπα ξυλο δεν ειχα ποτε κανενα αλλο προβλημα.......και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Τωρα δεν ξερω τι βαθμο υπερβολης εχουν αυτα που σχολιαζονται παραπανω παντως αυτο που ξερω ειναι οτι δεν εχω ακουσει ποτε ενυδρειο juwel να ανοιξει.....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η πατέντα που αναφέρει ο Andreas301 είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα λύση, όπως και να έχει κάποιος εφεδρική ή το να μην χρησιμοποιήσεις το θερμαντικό ή και το φιλτρο του juwel εξαρχής και να βάλεις κάποια άλλα πιο αξιοπιστά.

Στην περίπτωσή μου όμως, στο ένα Lido χάλασε εκτώς των άλλων και το φωτιστικό (ανάβει και μετά απο 3-4 δευτερόλεπτα σβήνει), οπότε εδώ δεν υπάρχει εναλλακτική λύση. Με το συγκεκριμένο καπάκι πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιήσω το φωτιστικό της εταιρίας.

Και καλά τώρα που είναι στην εγγύηση και θα το αλλάξω. Ληγωντας η εγγύηση θα πρεπει κάποιος να πληρώσει γύρω στα 70 ευρώ, με κόστος ενυδρείου τα 170!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτίμησα το Roma240 της Fluval το οποίο είναι ακριβώς το ίδιο ενυδρείο με της Juwel με την διαφορά ότι αντί για εσωτερικό φίλτρο δίνουν το εξωτερικό Fluval 305 και θερμοστάτη της ίδιας εταιρίας και στο κάτω κάτω είναι εγγύησει Hagen το μόνο μείον είναι ότι έχει φώτιστικό Τ8

Link to comment
Share on other sites

για την συγκεκριμρνη εταιρεια ενυδρειο της οποιας εχω εδω και 3 χρονια δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα ουτε στην κατασκευη του ενυδρειου αλλα ουτε και στον εξοπλισμο.Ισως και το λεω με επιφυλαξη αυτο να προκειται για ελλατωματικες παρτιδες ή η συχνοτητα αυτη να οφειλεται στο γεγονος οτι τωρα οι τιμες γιναν ποιο προσιτες με αποτελεσμα να αγοραζονται περρισοτερο απο καποιες αλλες μαρκες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες θα αγορασω το ....12ο juwel ενυδρειο μεσα σε 1 1/2 χρόνο. Το μοναδικο προβλημα που εχω αντιμετωπίσει σε 3 απο τα 12 ειναι οι θερμαντηρες τους που με αφησαν στα κρυα του λουτρου.... χτυπα ξυλο δεν ειχα ποτε κανενα αλλο προβλημα.......και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Τωρα δεν ξερω τι βαθμο υπερβολης εχουν αυτα που σχολιαζονται παραπανω παντως αυτο που ξερω ειναι οτι δεν εχω ακουσει ποτε ενυδρειο juwel να ανοιξει.....

Εισαι σιγουρος; Νομιζω οτι εισαι μελος στο φορουμ που γραφτηκε και το μελος που το εγραψε ειναι μελος και εδω (με δισκους).- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 1 rio 180 σχεδον 2 χρονια, τον αυγουστο μου ειχε καει η αντλια του φιλτρου και εμεινα 2 μερες χωρις φιλτρο μεχρι που βρηκα της hydor http://www.hydor.it/en/products/show/18

Χρησιμοποιησα τη PICO EVOLUTION 800 απλα βγαζεις την αντλια απο το παλστικο περιβλημα και απο μεσα ειναι ιδια με της juwel..τη βαζεις στο πλαστικο της juwel και παιζει οκ με 18€ αντι 30+ που βγαινει η juwel.

Οσο για το θερμοστατη ενα χρονο που το ειχα δουλευε μια χαρα αλλα τωρα τον εχω βγαλει και εβαλα ενα schego titanium με eliwel

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 1 rio 180 σχεδον 2 χρονια, τον αυγουστο μου ειχε καει η αντλια του φιλτρου και εμεινα 2 μερες χωρις φιλτρο μεχρι που βρηκα της hydor http://www.hydor.it/en/products/show/18

Χρησιμοποιησα τη PICO EVOLUTION 800 απλα βγαζεις την αντλια απο το παλστικο περιβλημα και απο μεσα ειναι ιδια με της juwel..τη βαζεις στο πλαστικο της juwel και παιζει οκ με 18€ αντι 30+ που βγαινει η juwel.

Οσο για το θερμοστατη ενα χρονο που το ειχα δουλευε μια χαρα αλλα τωρα τον εχω βγαλει και εβαλα ενα schego titanium με eliwel

Καλή πατέντα αυτή, αν ταιριάζει να το έχουμε στα υπόψιν ως εναλλακτική λύση για καμένη αντλία !!

Το βγάζεις την αντλία από το πλαστικό περίβλημα δεν το κατάλαβα καλά. Δηλαδή δεν είναι φιξαρισμένη ?

Link to comment
Share on other sites

ανδρέα, δεν ξέρω για τις Hydor, αλλά στις Juwel, βγαίνει το καπάκι απο πάνω (αρκετά δύσκολα θα έλεγα, ειδικά την πρώτη φορά) και εμφανίζεται η φτερωτή και ο μαγνήτης για καθαρισμό κλπ.

Κάτι τέτοιο φαντάζομαι θα γίνεται και στις hydor οπότε....κάνεις "τράμπα".

Αλήθεια, ξέρουμε αν κάποια δυνατότερη αντλία ταιρίαζει στις διαστάσεις με την Juwel 280 προκειμένου να μπει στην εργοστασιακή θέση;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πατέντα!!

Αν κατάλαβα καλά από τις φωτογραφίες κάποιο απο τα μεγαλύτερα μοντέλα είναι αυτών των διαστάσεων της Juwel 280, οπότε μάλλον μπορεί να μπει δυνατότερη αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πατέντα!!

Αν κατάλαβα καλά από τις φωτογραφίες κάποιο απο τα μεγαλύτερα μοντέλα είναι αυτών των διαστάσεων της Juwel 280, οπότε μάλλον μπορεί να μπει δυνατότερη αντλία.

Αυτό κατάλαβα κι εγώ απλώς ρωτώ μπας και το έχει δοκιμάσει κάποιος γιατί δεν βρίσκω εξωτ. διαστάσεις των hydor πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μπορει να ετυχε σε εσενα κατι τετοιο βασικα ενας φιλος μου που εχει juwel εδω και 3 χρονια δοξα το θεο δεν εχει αντιμετοπισει καποιο προβλημα και εχει φαει και μεταφορες και διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...