Jump to content

Α/Ο και πίεση δικτύου


Recommended Posts

Έχω διαβάσει ότι η όσμωση θέλει μία πίεση γύρω στις 3,5-4 ατμόσφαιρες για να λειτουργήσει σωστά.

Αυτό θα ήθελα να το κουβεντιάσουμε λίγο παραπάνω, δηλαδή κατά πόσο είναι απαραίτητο και αν μία μικρότερη πίεση στις 2,5 ατμόσφαιρες που μέτρησα για παράδειγμα εγώ χτες στο μελλοντικό διαμέρισμα θα κάνει δουλειά ή θα πρέπει να βάλω κάποιο πιεστικό.

Υπάρχουν κάτι μικρά πιεστικά στη αγορά που ανεβάζουν 4 ή 8 ατμόσφαιρες. Τι γνώμη έχετε γιαυτά; Και αν η πίεση είναι 8 ατμόσφαιρες, λόγω πιεστικού φυσικά, αυτό θα είναι αρνητικό για την όσμωση;

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι η όσμωση θέλει μία πίεση γύρω στις 3,5-4 ατμόσφαιρες για να λειτουργήσει σωστά.

Αυτό θα ήθελα να το κουβεντιάσουμε λίγο παραπάνω, δηλαδή κατά πόσο είναι απαραίτητο και αν μία μικρότερη πίεση στις 2,5 ατμόσφαιρες που μέτρησα για παράδειγμα εγώ χτες στο μελλοντικό διαμέρισμα θα κάνει δουλειά ή θα πρέπει να βάλω κάποιο πιεστικό.

Υπάρχουν κάτι μικρά πιεστικά στη αγορά που ανεβάζουν 4 ή 8 ατμόσφαιρες. Τι γνώμη έχετε γιαυτά; Και αν η πίεση είναι 8 ατμόσφαιρες, λόγω πιεστικού φυσικά, αυτό θα είναι αρνητικό για την όσμωση;

Το θέμα αυτο με έχει απασχολήσει και εμένα πάρα πολύ, αφού στην περιοχή μου η πίεση είναι ελάχιστη.Προς το παρών γεμίσω το βαρέλι αναπλήρωσης στάλα-στάλα και έχω σκοπό να προσθέσω πιεστικό γιατί δεν πάει η δουλειά.Τώρα κατά πόσο οι πιέσεις σε μεγαλύτερο η μικρότερο βαθμό απο το προβλεπόμενο είναι καλό η όχι δεν γνωρίζω.Ελπίζω να μας απαντήσουν οι κατέχοντες το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή αντίστροφης όσμωσης χρειάζεται την πίεση για να δουλέψει, για το λόγο ότι πρέπει το νερό να περνάει μέσα από τη μεμβράνη της όσμωσης.

Αν η πίεση είναι μικρότερη, το νερό δεν περνάει τη μεμβράνη.

Αν είναι μεγαλύτερη (ο κάθε κατασκευαστής έχει όριο), μπορεί να χαλάσει τη μεμβράνη.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή αντίστροφης όσμωσης χρειάζεται την πίεση για να δουλέψει, για το λόγο ότι πρέπει το νερό να περνάει μέσα από τη μεμβράνη της όσμωσης.

Αν η πίεση είναι μικρότερη, το νερό δεν περνάει τη μεμβράνη.

Αν είναι μεγαλύτερη (ο κάθε κατασκευαστής έχει όριο), μπορεί να χαλάσει τη μεμβράνη.

Αρα εγω με πολύ μικρώτερη πίεση απο την συνιστώμενη, Α/0 έχω μόνο στους τύπους!!!μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Αρα εγω με πολύ μικρώτερη πίεση απο την συνιστώμενη, Α/0 έχω μόνο στους τύπους!!!μάλιστα...

έχεις μετρήσει πόσο πίεση έχει η βρύση σου;

Link to comment
Share on other sites

έχεις μετρήσει πόσο πίεση έχει η βρύση σου;

Οχι αλά είναι πολύ μικρή ,ιδιαίτερα τα καλοκαίρια.

Γιά να γεμίσω το ενυδρείο 1200 λίτρα σύνολο μαζί με sub ,το περασμένο καλοκαίρι και μέσω Α/Ο χωρίς πιεστικό, σκέψου ότι ξεπέρασα τον μήνα συνεχώς ανοιχτή η βρύση!!!

Αυτη την εποχή ,κάτι παραπάνω απο στάλα-στάλα γιά να μαζέψω 100 λίτρα χρειάζομαι περισσότερο απο 2 ημέρες!!!

Και μία ερώτηση.....το ph με νερό απο Α/Ο πόσο πρέπει να είναι κανονικά;...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πιεστικο κανει εξαιρετικη δουλεια!

Αυξάνει την αποδωση της μεμβράνης και την ποιοτητα του νερου!

Καθε μεμβρανη γραφει πανω της την πιεση που θελει για να δουλεψει σωστα!

Το pH ειναι γυρω στο 7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πιεστικο κανει εξαιρετικη δουλεια!

Αυξάνει την αποδωση της μεμβράνης και την ποιοτητα του νερου!

Καθε μεμβρανη γραφει πανω της την πιεση που θελει για να δουλεψει σωστα!

Το pH ειναι γυρω στο 7

PH 7,3 μέτρησα εγω πριν λίγο.

Πάντως σχετικά με την άποψη περί ποιότητας/πίεσης υπάρχει και άλη άποψη εδω...

http://209.85.129.132/search?q=cache:VFIW8...;cd=1&gl=gr

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πιεστικο κανει εξαιρετικη δουλεια!

Τι πιεστικό έχεις εσύ Νίκο και πόσο ανεβάζει τη πίεση τελικά; Είναι μικρό σε μέγεθος και αθόρυβο γιατί θα είναι μέσα στο σπίτι…

Link to comment
Share on other sites

Τι πιεστικό έχεις εσύ Νίκο και πόσο ανεβάζει τη πίεση τελικά; Είναι μικρό σε μέγεθος και αθόρυβο γιατί θα είναι μέσα στο σπίτι…

Με ενδιαφέρει και εμένα αυτό, αφού ίσως τελικά χρειαστεί να το συνδέσω μόνο στην βρύση πίσω απο το ενυδρείο που είναι αποκλειστικά γιά αυτό και απο εκεί πέρνει νερό η Α/Ο....εαν φυσικά γίνεται.

Η δική μου Α/Ο χρειάζεται servis στα 1500 γαλόνια(5.676 λίτρα) και δέχεται μέγιστη πίεση 125 psi (8,62 bar)

Αυτο σημαίνει ότι με μιά πίεση στα 5-6 bar οκ;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή αντίστροφης όσμωσης χρειάζεται την πίεση για να δουλέψει, για το λόγο ότι πρέπει το νερό να περνάει μέσα από τη μεμβράνη της όσμωσης.

Αν η πίεση είναι μικρότερη, το νερό δεν περνάει τη μεμβράνη.

Αν είναι μεγαλύτερη (ο κάθε κατασκευαστής έχει όριο), μπορεί να χαλάσει τη μεμβράνη.

+1

Η Α/Ο της ROMAN λένε minimum 40 PSI

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...