Jump to content

Που ειναι το ποδι ΟΕΟ ?


Manogr

Recommended Posts

Οπως ξερετε εχω ενα Linckia laevigata - Blue linckia sea star εδω και ενα μηνα το οποιο τις τελευταιες εβδομαδες παει υπεροχα...δραστηριο...μεγαλο...κτλ

Σημερα ειδα οτι ενα απο τα ποδια του λειπει :welcome::hysterical: Η καποιος το εφαγε η το "πεταξε" για αναπαραγωγη (Η Linckia απο οτι διαβασα φημιζετε οτι μπορει να βγαλει (cast off) ενα ολοκληρο ποδι της...) η δεν ξερω και εγω τι γινεται...

Ο ενας ερημιτης που εχω δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλος για να το κανει... ουτε ο νεος μου Blue Jaw Trigger - Xanthichthys auromarginatus αφου το στομα του ειναι μικρο και πουθενα δεν εχω διαβασει κατι τετοιο...

Τι λετε ????? :rockon:

post-60-1142287049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάνο ομολογουμένως αν και δεν ασχολούμαι καθόλου με θαλασσινό, αυτό που έγραψες με εκπλήσει. Περιμένω αγωνιοδώς τη συνέχεια.... ειδικά αν το έβγαλε για αναπαραγωγή :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Ασε Γιαννη μιλαμε για παλαβες καταστασεις !!! :rockon:

ΠΡΟΣΟΧΗ με το παρακατω δεν θελω να επηρεασω καμια γνωμη και θελω να μου πειτε οτι πραγματικα νομιζετε...απλα θελω να σας δειξω ποσο μοναδικο ζωο ειναι η Linckia...

Besides regrowing damaged parts, some kinds of starfish also routinely create entire new individuals by casting off an arm. These starfish, common in Hawaii, are called linckia (LINK-ee-a).

Linckia are notable because their castoff arms have no portion of the central disk attached, yet each arm still is able to grow into a complete starfish. Other starfish types need at least part of the disk attached to a castoff arm to make a new individual.

After dropping an arm, the linckia grows a new one in the empty space. The dropped arm grows a new central disk with a cluster of tiny arms radiating from it. At this stage these animals look like comets, and that's what they're called.

Because comets take a long time to achieve normal proportions, it seems that the new arms never grow as long as the original. But it's not so. We seldom see linckia with equal-length arms because these creatures are nearly always in some stage of regeneration. New starfish, however, eventually become symmetrical.

Πηγη http://www.susanscott.net/Oceanwatch2002/dec07-02.html

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΒΑΛΟΥΣΕ Ο ΒΡΑΧΟΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΒΟΥΡΑ ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΙΑ ΜΟΥ :hysterical::hysterical:

ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΑ ΕΠ ΑΥΤΟΦΩΡΩ. ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑΤΟΝ ΒΓΑΛΩ...

ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΑΥΤΗ :rockon::welcome:

ΓΙΩΡΓΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Manogr

Το φαινόμενο που παρατήρησες είναι πολύ σύνηθες και θα επαναληφθεί πολλές φορές στο μέλλον.

Ο λόγος που χάνει κάποιο πόδι ο συγκεκριμένος αστερίας αλλά και όλα τα είδη των οργανισμών αυτών πιθανά να μην είναι μια συνειδητοποιημένη ενέργεια για αναπαραγωγή, αλλά απώλεια λόγω ατυχήματος ή απομάκρυνση του μέλους λόγω έλλειψης τροφής.

Το σίγουρο είναι ότι με τον καιρό θα επανακτήσει το μέλος του.

Κάπου στο ενυδρείο σου υπάρχει το χαμένο πόδι το οποίο τρέφεται και αναπτύσσεται κανονικά μέχρι να γίνει τέλειος οργανισμός. Τα μικρά ποδαράκια τα οποία ανατέλλουν είναι ευάλωτα στις επιθέσεις άλλων οργανισμών, όπως ορισμένων ερημιτών (πχ klibanarius),καβουριών, ορισμένων γαρίδων (πχ scissor shrimps) αλλά και των ψαριών. Οι νέοι οργανισμοί έχουν αρκετές πιθανότητες να επιβιώσουν. Επίσης έχουν πολλές πιθανότητες να πέσουν στην κολώνα της υπερχείλισης, οπότε καλά είναι να την ελέγχεις.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι εκπληκτικό ζωντανό και χαίρομαι πολύ Μανο για την πορεία του μιας και αρχικά μας είχε αγχώσει.Το ποδαράκι όπως είπε ο Νικόλας πιο πάνω κάπου στο ενυδρείο σου βολτάρει αυτόνομο. Σίγουρα πάντως ο Xanthichthys auromarginatus είναι υπεράνω υποψίας εξάλλου έχω πάρει προσωπικά το ρίσκο πάνω μου για αυτό το κόσμημα. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις....απο οτι φαινεται δεν επεσε θυμα επιθεσης αλλα απο μονη της απεβαλε για καποιο λογο το ποδι... Σας παραθετω και την απαντηση του Dr. Ron Shimek οπου συμφωνει... Αλατοτητα και θερμοκρασια ειναι σιγουρα ΟΚ οποτε μαλλον δεν ειναι στρες οποτε κανει οτι και στην φυση ισως αφου οπως λεει και ο Shimek ακομα και αν δεν τρεφετε καλα εχει ενεργεια απο πριν.....

Hi Manogr,

Linckia will release arms with a portion of the central disk as a means of asexual reproduction. It is really pretty common for this to occur in nature where animals are well fed. It is less common in reef tanks where these animals seem to slowly starve to death. If you have had the animal for only one month, it is still living mostly off of the stored energy reserves it had before its capture. And in this case, the lost arm may turn up wandering around the tank on its own, and healing up to form a new star. I think that is the most likely explanation for what you are seeing.

These stars also shed arms under a lot of stress, but if the animal has not been subjected to abnormal temperatures (they need 26º to 30 ºC) and normal salinity (they need 36 to 37 psu salinity) then it is unlikely that this shedding of arms is due to stress. .

Cheers, Ron

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μάνο κάνα νεότερο από το πόδι?????

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η Linckia δεν τα καταφερε....το ηξερα οτι ειναι δυσκολος αστεριας αλλα στεναχωρηθηκα ;)

Βεβαια παντα υπαρχει η ελπιδα να εμφανιστει ξαφνικα το ποδι αφου εχει τη δυνατοτητα να ξαναγινει αστεριας...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η Linckia δεν τα καταφερε....το ηξερα οτι ειναι δυσκολος αστεριας αλλα στεναχωρηθηκα

Λυπάμαι πραγματικά... ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η Linckia δεν τα καταφερε....το ηξερα οτι ειναι δυσκολος αστεριας αλλα στεναχωρηθηκα

Λυπάμαι πραγματικά... ;):thumbup:

16965[/snapback]

Το λαθος ειναι 100% δικο μου....εκανα αυτο που ποτε δεν πρεπει να κανουμε και αγορασα ενα ζωντανο χωρις να διαβασω πριν και να δω οτι εχει μεγαλη δυσκολια στην διατροφη του ειδικα σε ενα καινουργιο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...