Jump to content

Νεο Nano Reef 60 Lt


mathsdim

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, ειπα να ασχοληθω και εγω με τα Nano Reef και αυτο χαρη στην εταιρια MAGNIKO μιας και χθες κερδισα το SCUBABAY 60 (Κομπλε!) στη κοπη της πιττας μας :bowdown:

Το τελευταιο μηνα χαζευω καθημερινα τις συζητησεις εδω αλλα εχω καποιες αποριες.

Σε αυτα τα λιτρα ποσο ζωντανο αραγωνιτη χρειαζομαι ? Στο εσωτερικο φιλτρο βαζω μεχρι πανω ανθρακα και φωσφορο ? η συγκεκριμενη ποσοτητα αναλογα τα λιτρα ?

Φιλικα Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Τυχερε Δημητρη, καλη αρχη!

Λοιπον πιστευω πως με 1-2 σακουλες αραγωνιτη θα σαι μια χαρα!

Τωρα το χημικο φιλτρο, αναλογα με τα λιτρα βαζεις και τα υλικα!

Τι περιλαμβανει το δωρακι σου?

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου και εύχομαι καλό γέμισμα!!!

Link to comment
Share on other sites

χεχε πραγματι ημουν αρκετα τυχερος, λοιπον εχει θερμοστατη jager 50w , φιλτρο eheim 2008 μεχρι και αποχη εχει, κατι τεστακια, ζουμια και το ενυδρειο αυτααα

Link to comment
Share on other sites

κατα τι γνωμη σας απο κυκλοφορια τι χρειαζομαι ? ενας κυκλοφορητης ακομα φτανει ? (μαζι με το εσωτερικο φιλτρο) ποσα λιτρα την ωρα να προτιμησω για τα 60λιτρα μου ?

Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

ωραια σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση και απο skimmer , τι αντλια πρεπει να εχει ? θελω να μαζευψω πρωτα ολο τον εξοπλισμο και μετα να βαλω νερο και αλατι

Link to comment
Share on other sites

δεν βαζεις και μια φωτο του ενυδρειου να παρουμε μια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

δεν βαζεις και μια φωτο του ενυδρειου να παρουμε μια ιδεα?

οκ θα βαλω το απογευμα που θα παω σπιτι αν και ειναι αδειο

Link to comment
Share on other sites

Καθε skimmer θελει αντλια με συγκεκριμενα λιτρα!

δεν βαζουμε αυθαιρετα...

οταν το παρεις θα εχει και την αντλια του ή θα αναφαιρει ποσα l/h χρειαζεται για την ορθη λειτουργια του

Link to comment
Share on other sites

Καθε skimmer θελει αντλια με συγκεκριμενα λιτρα!

δεν βαζουμε αυθαιρετα...

οταν το παρεις θα εχει και την αντλια του ή θα αναφαιρει ποσα l/h χρειαζεται για την ορθη λειτουργια του

για το δικο μου που ειναι 60 λιτρα χρειαζομαι ενα που να βγαζει 120 ? η παραπανω ?

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ εβαλα το αλατι σχεδον κιλα red sea salt και το πρωι ειχε σχεδον διαλυεθι , λογο οτι δεν υπαρχει αντιστροφη οσμωση εβαλα νερο βρυσης με αντιχλωριο, πολυ συντομα ομως θα αγορασω μια.

Ζωντανο αραγωνιτη υπολογιζω 10 κιλα, μια στρωση περιπου 3 cm και ζωντανο βραχο, αγορασα 10 κιλα ινδονησιακο , μηπως ειναι υπερβολη ? το βραδυ θα ανεβασω και φωτο

Link to comment
Share on other sites

Να το nano μου , τρεχει απο το σαββατο , ο βραχος ηταν σε ενυδρειο 6 μηνες , χρειαζεται να περιμενω ενα μηνα να στρωσει ? Περιμενω και αποψεις για τη διαταξη του βραχου

post-10306-1236022835_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mathsdim
Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις μετρήσεις ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3 και ετσι θα τσεκαρεις το κυκλο σου!!!!

Δεν παει με το ποσες μερες θα περασουν

Σιγουρα βοηθαει το οτι ο βραχος ειναι στρωμενος

προσεξε να μην μεταφερεις ομως τιποτα ανεπυθημητο

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο καπακι δεν εχει?Αυτο το φιλτρο σου τρωει πολυ χωρο...

Link to comment
Share on other sites

εχει καπακι αλλα ηταν η στιγμη της εμπευσης στον βραχο και το εβαλα μετα :closedeyes: .

Οσον αφορα το φιλτρο θα του αλλαξω θεση το εχω βαλει προσωρινα εκει για να υπαρχει η κυκλοφορια στο βραχο, οταν αγοραστει 2ος κυκλοφορητης θα μπει οπως φαινετε το ενυδρειο απεναντι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα καλο ξεκηνημα στο αλατι :closedeyes: θα ηθελα να σου δωσω μια ταπεινη συμβουλη κατσε και διαβασε 60λιτρα nano που ειδη εχουν παρουσιασει μελη και αφου διαβασεις θα εχεις και το καλυτερο αποτελεσμα στο συστημα σου,στο λέω γιατι τα λιτρα ειναι προκληση και τα λαθη θα πρεπει να αποφευγόντουσαν προκειμένου να αποκτησεις το επιθυμιτο αποτελεσμα :thumbup: φιλικα ΚΩΣΤΑΣ καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...