Jump to content

piranha με αλλες κιχλιδες


retimniotis

Recommended Posts

Διαβάζω εδώ στο forum για τους θηρευτές ότι τα πιράνχα δεν συμβιώνουν με κανένα ψαρί και αν τα πάρεις μικρά και τα βάλεις με μεγαλύτερες κιχλιδες Malawi η Τανγκανίκα που υπάρχουν επίσης σαρκοφάγα αγρία ψαριά δεν θα κάνουν μαζί…??? σ.σ ότι όλα τα ταΐζεις μέχρι σκασμού με διαφορές τροφές και ζωντανές και του κουτιού τότε…???Μην με παρεξηγήσετε για την ασχετοσύνη μου αλλά το έχω απορία…!!!! Οποίος μπορεί και ξέρει ας μου απαντήσει ….!!!!! :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οπως θα εχεις διαβασει σε σχετικα θεματα δεν ειναι απιθανη η συνυπαρξη, αλλα δυσκολη κ εμπεριεχει αρκετο ρισκο με οτι αυτο συνεπαγεται.

επισης για να γινει αυτο εφικτο πρεπει να υπαρχουν καποιες προϋποθεσεις τις οποιες εχουμε αναφερει παλαιοτερα, αλλα ακομα κ ετσι δεν μπορουμε να τεκμηριωσουμε λογο του ατιθασου κ απροβλεπτου χαρακτηρα των πιρανιων.....

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε.

ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να μήν έχεις απώλειες στο μέλλον "εγκλωβίζοντας" μέσα σε ένα ενυδρείο πιράνια με κάποιο άλλο είδος ψαριού.

Επίσης τα είδη που σκέφτεσαι (Αφρικάνικες κιχλίδες) ζούν σε νερά τελείως διαφορετικά σε τιμές PH και σκληρότητας από τα πιράνια πράγμα που θα κάνει την ζωή τους δύσκολη και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να τα χάσεις λόγο αυτού.

Δέν θα σου πρότεινα να το κάνεις σε καμία περίπτωση ειδικά άν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία από πιράνια.Είναι κρίμα για τα ψάρια..... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε.

ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να μήν έχεις απώλειες στο μέλλον "εγκλωβίζοντας" μέσα σε ένα ενυδρείο πιράνια με κάποιο άλλο είδος ψαριού.

Επίσης τα είδη που σκέφτεσαι (Αφρικάνικες κιχλίδες) ζούν σε νερά τελείως διαφορετικά σε τιμές PH και σκληρότητας από τα πιράνια πράγμα που θα κάνει την ζωή τους δύσκολη και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να τα χάσεις λόγο αυτού.

Δέν θα σου πρότεινα να το κάνεις σε καμία περίπτωση ειδικά άν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία από πιράνια.Είναι κρίμα για τα ψάρια..... :bowdown:

δεν σκεφτομαι φιλε μου να κανω κατι τετοιο κουβεντα κανουμε....΄΄γιατι οχι ομως΄΄αγρια τα μεν και τα πιρανια αγρια ειναι..!!!οσο για το ph δεν ειναι απαγορευτικό για μια τιμή γύρο στο 7 με 7,5 και για τα δυο είδη :bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

δεν σκεφτομαι φιλε μου να κανω κατι τετοιο κουβεντα κανουμε....΄΄γιατι οχι ομως΄΄αγρια τα μεν και τα πιρανια αγρια ειναι..!!!οσο για το ph δεν ειναι απαγορευτικό για μια τιμή γύρο στο 7 με 7,5 και για τα δυο είδη :bowdown::bowdown:

Δυστυχώς δέν έχω χρόνο να σου απαντήσω τώρα.

Ελπίζω να βρώ χρόνο αύριο....

Δηλαδή από αυτό που γράφεις για PH και GH θα έχεις 2 διαφορετικά "ψάρια" σε τελείως λάθος συνθήκες νερού, αφού θα προσπαθήσεις να συγκλήνεις τα 'άκρα'.Σου φαίνεται σωστό????

Όσο για το όχι θα στο αναπτύξω μόλις βρώ χρόνο, απλά θα ήθελα να σου αναφέρω ότι αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι είχα τουλάχιστον 9 διαφορετικά είδη πιράνια, οπότε κάτι ξέρω παραπάνω για αυτά.....

Και αυτό στο λέει κάποιος που έκανε συστηματικές αναπαραγωγές πλεκόστομων σε ενυδρεία με Serrasalmus :)

Link to comment
Share on other sites

δεν σκεφτομαι φιλε μου να κανω κατι τετοιο κουβεντα κανουμε....΄΄γιατι οχι ομως΄΄αγρια τα μεν και τα πιρανια αγρια ειναι..!!!οσο για το ph δεν ειναι απαγορευτικό για μια τιμή γύρο στο 7 με 7,5 και για τα δυο είδη :bowdown::bowdown:

Tα πιρανια δεν ειναι μονο αγρια ειναι και σαρκοφαγα οπως ξερεις,ενα πιρανχα οταν αποφασισει να δαγκωσει το λιγοτερο που θα προκαλεσει στο αλλο ψαρι ειναι σοβαρος τραυματισμος εαν οχι θανατο , και οσον αφορα τις τιμες του ph τα 2 ειδη που αναφερεις ανηκουν σε 2 διαφορετικες κατηγοριες ψαριων τα μεν πιρανια θελουν πιο οξινο νερο γυρω στο 6.5-6.8,ενω οι κιχλιδες θελουν αλκαλικο ph 7.8 και πανω συνηθως... :)

Link to comment
Share on other sites

Tα πιρανια δεν ειναι μονο αγρια ειναι και σαρκοφαγα οπως ξερεις......

ΟΚ μα για malawi σαρκοφαγα λεω και εγω οσο το αν δαγκωσουν τα πιρανια ΄΄ειπα για μικρα και μεγαλες κιχλιδες΄΄και στο τελος τελος δεν ειπα οτι το εκανα η θα το κανω η εχω δει να το κανουν...!!! συμφωνω με οτι πειτε δεν ξερω εικασίες κάνω μονό μην με μαλώνετε :bowdown::bowdown: αν καποιος το εκανε και εχασε τα ψαρακια του τα μεν η τα δε ας μας το πει εδω :):(

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια περίπτωση δεν μπορεί να επιτευχθεί συνύπαρξη των pirania με άλλα ψάρια μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...