Jump to content

Γεννα με τα ολα της...


alkis13

Recommended Posts

Καλησπερα...η guppινα μου γεννησε ενα υγιεστατο μικρο ψαρακι....αυτο βρηκα μεσα στο ενυδρειο καθως δεν την ειχα βαλει σε γενηστρα μετα απο προτροπη του petshopα oτι θα γεννησει σε 1 βδομαδα.....

Ετσι λοιπον να μην τα πολυλέω ένα ψαράκι είναι μέσα στη γενήστρα.Τι τροφουλα να του δωσω; Εχω σκουλικακια κ φυλλα αλγης.Να παρω καποια ετοιμη;

Ποσες φορες να το ταΐζω;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν υπαρχουν κι αλλα;

Παρε ετοιμη τροφη οπως σου ειπαν και τα παιδια και ολα θα πανε καλα. Βαζει και βιταμινες μπορεις να παρεις της ΣΕΡΑ και να μουλιαζεις την τροφη πριν να του την δωσεις και προσοχη στην ποσοτητα γιατι ειναι ενα μην του ριχνεις πολυ και ταϊσμα μετα απο περιπου 48 ωρες απ την στιγμη που γεννηθηκε

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω πολυ!Οχι αλλα δεν υπαρχουν :bowdown: παρα μονο ενα μικρο σαλιγκαρι το οποιο πρεπει να ηρθε μαζι με τα φυτα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τροφουλα! Πηρα της sera την vipan baby.Πριν που ειχα παει σε ενα αλλο pet shop μου προτινε ο υπαλληλος μια τροφη της jbl στην 3πλασια τιμη....ειναι τοσο καλη η jbl?

Επισης το μωρακι μεγαλωνει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι καλη τροφη της JBL αλλα και αυτην που πηρες ειναι καλη.

Ωραια θα περιμενουμε τις εξελιξεις απο το μικρο σου

Αντε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρουλα ειναι το μικρο...ή τα μικρά καλυτερα;

Έχω γεννήσει πολλές φορες...Συναρπαστικο!!!

Στις 01/03 βρηκα 3 ψαρακια στο φιλτρο, τα 2 τα εβγαλα,το αλλο δεν το προλαβα.

Ααα και κατι που εμαθα εμπειρικά.Στη γενήστρα βάζουμε 1 ψαρι ανα θεση και οχι 2.:closedeyes::P ναι την πατησα με 4 ψαρια :thumbup::P

Ποσες φορες να τα ταΐζω την ημερα;

Kαι κατι αλλο,θα μπορουσα να εχω μια φωτο απο κερατοφυλο;

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω αυτο που λες για την γεννηστρα θα μπορουσες να μου το εξηγησεις;

Μπορεις να τους δινεις απο λιγο 2 φορες την ημερα αλλα ξαναλεω απο λιγο αν δεν μπορεις ριχνε 1 φορα. Εγω στα δικα μου ριχνω 2 φορες την ημερα και ολα ειναι οκ αλλα ριχνω λιγο

Link to comment
Share on other sites

Aαα εχω λοιπον και κατι μικρα κλαδεματα απο κερατοφυλο :closedeyes:

Εχω ακουσει και να ριχνουν και 4 φορες την μερα για αυτο ρωταω.

Η γεννηστρα ειναι ενα πλαστικο το οποιο εχει 2 επιπεδα, το μεγαλο για τις μανες, το οποιο ειναι χωρισμενο σε 2 μερη,δλδ για 2 μανες.

Το αλλο επιπεδο ειναι ο πατος της γενηστρας ο οποιος διαχωρίζετε με ενα πλαστικο με χαραμαδες για να πηγαινουν τα νεογεννητα.

Εεε εγω στα διαμερίσματα που ειναι για τις μανες εβαλα 2 και 2 με αποτελεσμα να εχω 4 και οταν γενναει η μια να τα τρωει η αλλη και δεν εμενε κανενα ψαρακι,

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι να μν τα βαζεις σε γενηστρες γιατι στρεσαρονται.και δεν υπαρχει λογος ειναι ευκολη γεννα απο γκαπυ βαλε μεσα φυτα και μπολικο κερατοφυλλο και ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον φιλο μας μην τις βαζεις σε γεννηστρες στρεσαρονται αστες μεσα στο ενυδρειο με μπολικο κερατοφυλλο και διαφορα φυτακια ή φτιαξε ενυδρειο-γεννηστρα και ολα θα ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον φιλο μας μην τις βαζεις σε γεννηστρες στρεσαρονται αστες μεσα στο ενυδρειο με μπολικο κερατοφυλλο και διαφορα φυτακια ή φτιαξε ενυδρειο-γεννηστρα και ολα θα ειναι οκ

Θα κανω το 2ο κατα πασα πιθανοτητα....εχω φαει κολημα με το χομπυ και περιμενω 2ο ενυδρειο... :closedeyes::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο. Τελεια

Περιμενουμε εξελιξεις απ τα ενυδρεια σου

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τα φυτα, τωρα που εχω αρκετα και θελω να μεγαλωσουν χρειαζεται να βαλω καθολου λιπασμα (σε ταμπλετες;;;:closedeyes:.Θα επηρεάσει καθολου την βιολογια μου;

Link to comment
Share on other sites

λογικα οχι τιποτα αλλα μπορει να παραμονευει λιγο η αλγη.κανενα προβλημα ομως.αλλα γιατι να βαλεις λιπασμα?ποιος ο λογος ποσα φυτα εχεις και ποια?ποσο καιρο.?αν δεν κανω αλθος εχεις ποολυ ευκολα φυτα χωρις μεγαλες απαιτισεις.αρα ουτε λιπασμα αλλα λεω αλλα θα στο δειξουν μοναα τους αν χρειαστουν κατι πως τα βλεπεις τα φυτα σου πανε καλα??ειναι πρασινα ζωντανα ζωηρα, ολα μια χαρα?

Link to comment
Share on other sites

Ολα μια χαρα ειναι απλα σκεφτικα για τα μικρα κερατοφυλα μηπως θελανε καποιο βοηθεια..

Εχω μερικα apple snails!Θελω να ειναι σιγουρα ασφαλη, υπαρχει τροφουλα για αυτα;

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζονται τπτ τα κερατοφυλλα

Τωρα για τα σαλιγκαρια εγω τους δινω ταμπλετες βυθου σπιρουλινα για πλεκο οπως επισης και πελετς γαριδας για ασβεστιο αλλα μπορεις να τους δινεις και κατεψυγμενη που ειναι καλυτερη αλλα οχι πολυ μην μενει στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα λιγο αλγη στα τζαμια και τα σαλλιγκαρακια κανουν παρτυ στα τζαμια! :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με gin ta σαλιγκαρια τρωνε τα παντα.δεν χρειαζεται απαραιτητα να ριχνεις κατι συγκεκριμενο η τροφουλα που πεφτει κατω απο τα ψαρακια σου που ταιζεις τα σαλιγκαρακια την τρωνε αλλα πολλες φορες δεν προλαβαινει να πεσει.

εγω που και που 3 φορες 2 φορες την εβδομαδα βραζω φιλε μου λιγο αγκουρακι μην τα βρασεις πολυ ωρα .και χωρις την φλουδα καλυτερα. και ολα μια χαρα το τρωνε και τους αρεσει πολυ.να ριχνεις κι εσυ γιατι μπορει καποια στιγμη να την πεσουν στα φυτακια σου. :thumbup: δοκιμασετο και πεσ μου. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Ενα φυτο μου εχει αλγη πανω του και ενα σαλλιγκαρι εχει κανει επιδρομη, αλλα το φυτο δεν εχει κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

τι χρωμα ειναι πως ειναι αυτη η αλγη που λες.πανω στα φυλλα σε ποιο φυτο?

μοιαζει καπως καφε ειναι σαν σκουρια?

Link to comment
Share on other sites

Οχι πρασινη σαν μικρο γκαζον, δεν θυμαμαι ονομα :closedeyes: εχινονδορο κτ τετοιο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...