Jump to content

πληροφορίες για ψάρια


Recommended Posts

Γεια σας!

Αγόρασα το πρώτο μου ενυδρείο περίπου τρεις βδομάδες πριν. Έκανα το λάθος να ξεκινήσω με σχετικα μικρό ενυδρείο (60*35*30). Δεν έχω βάλει ακόμα ψάρια μέσα, γιατί περίμενα να στρώσει το νερό.

Το ενυδρείο είναι φυτεμένο, έχει λεπτό χαλίκι και υπόστρωμα για τα φυτά. Έχω φίλτρο 300L/H, λάμπα φθορίου και θερμοστάτη. Η θερμοκρασία μεταβάλλεται από τους 24-26. Τα φυτά μεγαλώνουν πολύ γρήγορα, τα κλαδεύω όπως καταλαβαίνω, δε φαινεται να τα πειράζει. Μαζί με τα φυτά ήρθαν και μερικά σαλιγκαράκια που αναπαράγονται ανενόχλητα, δεν τρώνε τα φυτά, ασχολούνται μόνο με την αλγή.

Έχω λίγη μακρύτριχη άλγη μέσα και ελαφρά καφέ στίγματα στο ένα τζάμι, δε μου φαίνεται ανησυχητικό. (Κακώς?)

Ο λόγος που σας γράφω είναι για να σας ρωτήσω τί ψαράκια να πάρω. Θέλω να είναι εύκολα στη φροντίδα, να μην γεννάνε ασταμάτητα όπως τα guppies και βασικά να αισθάνονται άνετα στον περιορισμένο χώρο. Θα προτιμούσα ακόμα να μη μου φάνε τα σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στο Aquazone! :rockon:

Πρώτα από όλα πρίν βάλεις ψαράκια θα πρέπει να συγουρευτείς ότι το ενυδρείο σου είναι στρωμένο.

Με τί διαδικασία το έστρωσες?

Έχεις κάνει μετρήσεις? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Άφησα το φίλτρο να δουλεύει όλο αυτό το καιρό, και άλλαζα το 20% του νερού όταν πρασίνιζε...(παρότι έχω διαβάσει να μην πειράζεις το νερό μέχρι να στρώσει.. )Κάνω βλακείες ε?

Στη χειρότερη περίπτωση, δεν θα βάλω τίποτα ζωντανό μέσα για να το σκοτώσω..

Ακόμα και άδειο το ενυδρέιο, έχει πολυ χαλαρωτικές ιδιότητες.

Μόλις βρω χρόνο θα αγοράσω τους δείκτες και θα δώσω τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα στο AQUAZONE.

Καταρχην πρεπει να κανεις μετρησεις(ΝΟ2,ΝΟ3,αμμωνια) για να δουμε αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου.Κατα προτιμηση κανε μετρησεις με υγρα τεστ και οχι στικ.Τα υγρα τεστ ειναι λιγο πιο ακριβα αλλα εχουν καλυτερη ακριβεια.

Την αλγη μπορεις να την καθαρισεις για αρχη.Ποσες ωρες την μερα αναβεις τις λαμπες?

Το ενυδρειο μηπως το βλεπει καθολου ο ηλιος?

Κανε πρωτα τις μετρησεις και μετα συζηταμε για ψαρακια.

Οτι απορια εχεις εδω ειμαστε. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...