Jump to content

arowana


γιωργος χανια

Recommended Posts

Να ειχαν στομα να μιλησουν καποια ψαρια...

Βεβαια και εσυ παλικαρι μου εισαι σε δυσκολη θεση γιατι δεν ειναι δικο σου το ψαρι ΑΛΛΑ οφειλεις να ενημερωσεις το φιλαρακι σου και να του δωσεις να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ οτι το ψαρι ειναι ΖΩΝΤΑΝΟ και εχει αναγκες...

Μια χαρα στα λεει ο Νικος και επιτελους πρεπει κατι να γινει με αυτα τα ψαρια, δεν μπορουν να "καταδικαζονται" ετσι! Καποια νομοθεσια στην εισαγωγη καποιων ειδων, οπως αυτο το αισχος που γινεται με τα πανγκασιους...

ΕΛΕΟΣ!

ευχαριστω που μπανεις κα μου λες καποια πραγματα..αλλα τα παραπονο σας σε αυτους που τα πουλανε.....ευχαριστω..και εγω ξερω τι θελει αυτι=ο τι ψαρι και για υτο εξαλου δεν το εχω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω που μπανεις κα μου λες καποια πραγματα..αλλα τα παραπονο σας σε αυτους που τα πουλανε.....ευχαριστω..και εγω ξερω τι θελει αυτι=ο τι ψαρι και για υτο εξαλου δεν το εχω

:closedeyes::hysterical::thumbup: Συμφωνώ απόλυτα μαζι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

αλλα τα παραπονο σας σε αυτους που τα πουλανε.....

και σε αυτους που τα αγοραζουν εν γνωση τους!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, ειναι κριμα για το ψαρι :closedeyes:

Φροντισε το οσο καλυτερα μπορεις αλλα ειναι σαν σκυλι δεμενο με μισο μετρο αλυσιδα :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Να ειχαν στομα να μιλησουν καποια ψαρια...

Βεβαια και εσυ παλικαρι μου εισαι σε δυσκολη θεση γιατι δεν ειναι δικο σου το ψαρι ΑΛΛΑ οφειλεις να ενημερωσεις το φιλαρακι σου και να του δωσεις να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ οτι το ψαρι ειναι ΖΩΝΤΑΝΟ και εχει αναγκες...

Μια χαρα στα λεει ο Νικος και επιτελους πρεπει κατι να γινει με αυτα τα ψαρια, δεν μπορουν να "καταδικαζονται" ετσι! Καποια νομοθεσια στην εισαγωγη καποιων ειδων, οπως αυτο το αισχος που γινεται με τα πανγκασιους...

ΕΛΕΟΣ!

Σωστος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και σε αυτους που τα αγοραζουν εν γνωση τους!

δεν το αγορασα εγω...και ποστευω οτι δεν μπορει ο καθενας να αγορασει ενα τετοιο ψαρι....δεν εχουν την οικονομικη ανεση..καταλαβες τωρα

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, ειναι κριμα για το ψαρι :closedeyes:

Φροντισε το οσο καλυτερα μπορεις αλλα ειναι σαν σκυλι δεμενο με μισο μετρο αλυσιδα :thumbup::hysterical:

δελτα κανω οτι μπορω......και ξαναλεω δεν ειναι δικο μου το ψαρι..οποτε το φροντιζω προσωρινος...

Link to comment
Share on other sites

δεν το αγορασα εγω...και ποστευω οτι δεν μπορει ο καθενας να αγορασει ενα τετοιο ψαρι....δεν εχουν την οικονομικη ανεση..καταλαβες τωρα

Δεν το ειπα για σενα... αγαπητε! και ΝΑΙ καταλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειπα για σενα... αγαπητε! και ΝΑΙ καταλαβα!

καλα εκανες.......ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εγω που εχω s.arowana σε 250λτρ ειναι μια χαρα!!!!!(Για την ωρα!!!! :closedeyes: )

γιατι αν παραμεγαλωσει αναγκαστηκα θα την πουλησω :thumbup::hysterical::hysterical:

εγω ταιζω καθαρισμενες γαριδες και τρωει και απο το χερι μου πλεων....

το ph κατεβασετο στο 5

απο φιλτρο θα σου ελεγα 5-6 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου :hysterical:

επισης πολυ χαμηλο φωτισμο...πολλες αλαγες νερου.. και μια φορα την εβδομαδα διαιτα!!!!!!!!

καλη συνεχεια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εγω που εχω s.arowana σε 250λτρ ειναι μια χαρα!!!!!(Για την ωρα!!!! :closedeyes: )

γιατι αν παραμεγαλωσει αναγκαστηκα θα την πουλησω :thumbup::hysterical::hysterical:

εγω ταιζω καθαρισμενες γαριδες και τρωει και απο το χερι μου πλεων....

το ph κατεβασετο στο 5

απο φιλτρο θα σου ελεγα 5-6 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου :hysterical:

επισης πολυ χαμηλο φωτισμο...πολλες αλαγες νερου.. και μια φορα την εβδομαδα διαιτα!!!!!!!!

καλη συνεχεια... :thumbup:

καλησπερα φιλε μου......ε αμα μεγαλωσει τοτε ειναι που δεν θα την πουλησεις.....γαριδες ε?θα δοκιμασω αυριο....οκ αυριο θα κατεβασω το πχ......ναι το φωτισμο πρεπει να τον χαμηλωσω..μαλλον θα γβαλω την μια λαμπα και σκεφτομια να προσθεσω blackwater να σκουρινι το νερο....οκ ευχαριστω φθλε μου για τον ενδιαφερον.. :blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εγω που εχω s.arowana σε 250λτρ ειναι μια χαρα!!!!!(Για την ωρα!!!! :closedeyes: )

γιατι αν παραμεγαλωσει αναγκαστηκα θα την πουλησω :thumbup::hysterical::hysterical:

Το ότι ζει δεν σημαίνει ότι είναι μία χαρά.... Και θέλω να δω ποιος θα το πάρεις μεγάλο!!!! Άσε που δεν θα θες να το αποχωριστείς...

Ότι είπα στον Γιώργο από την αρχή του τόπικ λέω και σε σένα.

Απλά είναι κρίμα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

ενα πραγμα που με ενοχλει συχνα σε αυτο το forum ειναι που αν καποιος κανει καμια πατατα πεφτουμε να τον φαμε ολοι.δεν χρειαζεται ρε παιδια αυτη η επιθεση.λεμε τη γνωμη μας και μετα ο καθενας ας κανει οτι καταλαβαινει.σιγουρα τα αγαπαμε τα ζωντανα μας ολοι απλα ο καθενας με τον τροπο του.του παλικαριου του φορτωσανε ενα ψαρι ( κακως που το δεχτηκε ) το οποιο ισως ειναι καταδικασμενο ισως και οχι.ολοι μας εχουμε κανει βλακειες και εχουμε χασει ψαρια και δυστυχως για να μαθεις τις πιο πολλες φορες πρεπει να παθεις.

τελος δεν ειναι ωραιο στους αναγνωστες να διαβαζουνε τετοια ποστ .πολλοι νεεοι χομπυστες οταν μπαινουν αποφευγουν να ρωτησουν για να μην τους αποπαρουν.

Έγινε επεξεργασία - WORM26
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου φιλε, δεν ειναι επιθεση αυτα που διαβασες...

οταν ενας Ευσυνείδητος χομπιστας καταλαβει το λαθος του κοιτα να κανει τα ΠΑΝΤΑ για να το διορθωσει... (οπως εγινε για παραδειγμα με μενα και την αρχικη συνθεση των ψαριων μου, που φροντισα ΤΑΧΕΩΣ να αποκαταστησω το λαθος μου, τα ιδια μου ειχαν πει τα παιδια στην αρχη... δεν το θεωρησα ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ.. .)!

... οταν ομως βλεπεις οτι ΔΕΝ γινεται τετοια κινηση απο καποιους και το περνουν στο χαβαλε τοτε αλλαζει το πραγμα...

Μιλαμε για ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ οργανισμους και ΟΧΙ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ!

:closedeyes:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Φίλε WORM26 ειδικά σε αυτό το Forum δεν υπάρχουν "επιστήμονες" με κακές διαθέσεις.

Οπως είπε και ο sarevock αυτά που λέγονται είναι για το καλό του hobby και των ψαριών.

Όταν λοιπόν προβάλεις κάτι πρέπει να ξέρεις και να δέχεσαι τις απόψεις των πιο έμπυρων, άλλωστε το ποστ μπήκε προκείμενου να βοηθηθεί ο φίλος "γιωργος".

Αφού λοιπόν αυτά τα ψάρια δεν κάνουν για ενυδρεία αλλά για πισίνες, πως αλλιώς να το πουν οι άνθρωποι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά διαφωνώ με τους tags και sarevock! Ο λόγος που έγραψα ότι έγραψα ήταν για να την σπάσω σε κάποιους και για να δείξω ότι είμαι Ο επιστήμονας!!! :thumbup:

Πλακίτσα... Μην παρεξηγηθούμε κι όλας! :closedeyes:

Φίλε WORM26,

Πιθανόν να έχεις δίκιο για το τί εικόνα μπορεί να αφήνουν κάποια ποσταρίσματα, όμως πραγματικά δεν είναι έτσι τα πράγματα!

Ξέρεις, πολλές φορές μένουν αναπάντητα ερωτήματα σε τόπικ διότι ο άνθρωπος που έκανε την ερώτηση έδειξε απλά ότι δεν καταλαβαίνει το λάθος του εξαρχής. Τί θέλω να πω....

Όταν κάποιος θα πει πως έχει Arowana ή Παγκάσιους σε 100L και τότε όλοι "πέσουμε να τον φάμε" γι'αυτό το λάθος (όχι απαραίτητα δικό του) και ο ίδιος αντιδράσει με τη λογική "εντάξει, και τί έγινε...", όταν ο ίδιος θα ξαναρωτήσει "γιατί είναι άρρωστο το ψάρι μου" ή "γιατί δεν τρώει" ή "γιατί έφαγε το γκαπάκι μου", τότε δεν θα λάβει απάντηση... Και είναι πολύ χειρότερο σε ένα φόρουμ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ (και όχι μόνο συζητήσεων όπως είναι το ΑΖ) να υπάρχουν αναπάντητα ερωτήματα, παρά μερικές "μπιχτές" που λέγονται ΜΟΝΟ για καλό!

Επίσης πολλοί από εμάς είμαστε και "φιλαράκια" (ή φιλαράκια) μεταξύ μας οπότε μερικές κουβέντες παραπάνω (μέσα στα πλαίσια του λογικού) μπορεί να λέγονται!

Αυτό δεν πρέπει να αποθαρρύνει κανέναν, νέο ή παλιό, να θέσει τα ερωτήματά του και τους προβληματισμούς του ή απλά να παραθέσει τις εμπειρείες του!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

ενα πραγμα που με ενοχλει συχνα σε αυτο το forum ειναι που αν καποιος κανει καμια πατατα πεφτουμε να τον φαμε ολοι.δεν χρειαζεται ρε παιδια αυτη η επιθεση.λεμε τη γνωμη μας και μετα ο καθενας ας κανει οτι καταλαβαινει.σιγουρα τα αγαπαμε τα ζωντανα μας ολοι απλα ο καθενας με τον τροπο του.του παλικαριου του φορτωσανε ενα ψαρι ( κακως που το δεχτηκε ) το οποιο ισως ειναι καταδικασμενο ισως και οχι.ολοι μας εχουμε κανει βλακειες και εχουμε χασει ψαρια και δυστυχως για να μαθεις τις πιο πολλες φορες πρεπει να παθεις.

τελος δεν ειναι ωραιο στους αναγνωστες να διαβαζουνε τετοια ποστ .πολλοι νεεοι χομπυστες οταν μπαινουν αποφευγουν να ρωτησουν για να μην τους αποπαρουν.

Μπορεις σε παρακαλω να το εξηγησεις λιγο αυτο; Πως ...................ισως και οχι, δηλαδη; :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

μην τρωγεσται ρε παιδες..ολα ενταξει..μολις την επεστρεψα στον ιδιοκτητη του και ας κανει οτι καταλαβαινει

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις σε παρακαλω να το εξηγησεις λιγο αυτο; Πως ...................ισως και οχι, δηλαδη; :thumbup:

καλησπερα και παλι!

με το παραπανω ενοουσα πως ισως να το κραταγε ενα δυο μηνες στο συγκεκριμενο ενυδρειο και μετα να το εδινε σε καποιον που να μπορουσε να το φιλοξενησει σε καταληλες συνθηκες .και πριν μπουμε στη διαδικασια να κραξουμε τον προηγουμενο ιδιοκτητη σκεφτητε ποσες φορες τα pet shop πουλανε ψαρια ασυμβατα με το ενυδρειο μας.εγω οταν ειχα ξεκινησει με ενα ενυδρειο 90lt μου ειχανε πουλησει pacu.δεν ηξερα μου φανηκε ωραιο και το πηρα .οταν μπηκα εδω και ρωτησα μου εξηγησανε δεν με κατσαδιασανε και το γυρισα πισω.δεν ειναι δικαιο να ενοχοποιουμε καποιον ουτε να καταδικαζουμε χωρις να ξερουμε.

για να μην παρεξηγηθω με το προηγουμενο ποστ μου ηθελα να πω πως δεν προκειται να βαλει κανεις μυαλο αν δεν το θελει πραγματικα, οσες φορες και να του το πει καποιος.το μονο που συμβαινει οταν πυρπολουμε καποιον ειναι να γινομαστε αντιπαθεις.σκεφτητε πως το μεγαλυτερο μερος των αναγνωστων ειναι ωριμοι ανθρωποι και πως δεν απευθυνομαστε σε παιδακια .ειναι αποψη μου και δεν περιμενω να την ασπαστει κανεις.μιλαω σαν αναγνωστης για κατι το οποιο μου κανει κακη εντυπωση .και δυστυχως ο γραπτος λογος ειναι δυσκολος και πολλες φορες παρεξηγειται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά διαφωνώ με τους tags και sarevock! Ο λόγος που έγραψα ότι έγραψα ήταν για να την σπάσω σε κάποιους και για να δείξω ότι είμαι Ο επιστήμονας!!! :thumbup:

Πλακίτσα... Μην παρεξηγηθούμε κι όλας! :thumbup:

Φίλε WORM26,

Πιθανόν να έχεις δίκιο για το τί εικόνα μπορεί να αφήνουν κάποια ποσταρίσματα, όμως πραγματικά δεν είναι έτσι τα πράγματα!

Ξέρεις, πολλές φορές μένουν αναπάντητα ερωτήματα σε τόπικ διότι ο άνθρωπος που έκανε την ερώτηση έδειξε απλά ότι δεν καταλαβαίνει το λάθος του εξαρχής. Τί θέλω να πω....

Όταν κάποιος θα πει πως έχει Arowana ή Παγκάσιους σε 100L και τότε όλοι "πέσουμε να τον φάμε" γι'αυτό το λάθος (όχι απαραίτητα δικό του) και ο ίδιος αντιδράσει με τη λογική "εντάξει, και τί έγινε...", όταν ο ίδιος θα ξαναρωτήσει "γιατί είναι άρρωστο το ψάρι μου" ή "γιατί δεν τρώει" ή "γιατί έφαγε το γκαπάκι μου", τότε δεν θα λάβει απάντηση... Και είναι πολύ χειρότερο σε ένα φόρουμ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ (και όχι μόνο συζητήσεων όπως είναι το ΑΖ) να υπάρχουν αναπάντητα ερωτήματα, παρά μερικές "μπιχτές" που λέγονται ΜΟΝΟ για καλό!

Επίσης πολλοί από εμάς είμαστε και "φιλαράκια" (ή φιλαράκια) μεταξύ μας οπότε μερικές κουβέντες παραπάνω (μέσα στα πλαίσια του λογικού) μπορεί να λέγονται!

Αυτό δεν πρέπει να αποθαρρύνει κανέναν, νέο ή παλιό, να θέσει τα ερωτήματά του και τους προβληματισμούς του ή απλά να παραθέσει τις εμπειρείες του!

φιλε stormtrooper δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να παρεις προσωπικα τα λεγομενα μου .δεν ειχα προθεση ουτε να σε "μαλωσω" ουτε να το παιξω πονηρος.απλα ανεφερα την εικονα που εχω σαν αναγνωστης σε διαφορα τοπικ. .οπως ειπα ο γραπτος λογος πολλες φορες παρεξηγειται.by the way ωραια βιντεακια

Έγινε επεξεργασία - WORM26
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...