Jump to content

HQI


ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ

Recommended Posts

Αγαπητοί Φίλοι

Είμαι στην περίοδο όπου οι λάμπες HQI του ενυδρείου μου χρειάζονται αντικατάσταση.

Έχω προβληματιστεί αρκετά αν θα πρέπει να αυξήσω τα Kelvin. Μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ 10.000 Κ στα 150w. Φοβάμαι ότι αν θα αυξήσω τα Kelvin, σίγουρα θα έχω ισχυρότερο φως στα μεγαλύτερα βάθη (λόγω του μικρότερου μήκους κύματος), αλλά ταυτόχρονα θα έχω κάποια αλλοίωση στην αισθητική.

Απ' ότι έχω διαβάσει οι λάμπες αυτές που έχουν πιο ψυχρό φωτισμό, αποδίδουν καλύτερα το "φως του Ωκεανού" σε μεγάλο βάθος. Θα έχω λοιπόν έντονη μετακίνηση προς το μπλε χρώμα. Θα είναι όμως αισθητικά καλύτερο όταν το νερό και γενικά το ενυδρείο μου μπλεδίζει?

Μια δοκιμή θα ήταν το καλύτερο, αλλά το κόστος αγοράς όπως γνωρίζετε είναι αρκετέ υψηλό και κατά συνέπεια απαγορευτικό , για τέτοιου είδους πειραματισμούς.

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας. Αν χρησιμοποιείτε 14.000 ή 20.000 Κ ή αν έχετε δει σε κάποιο ενυδρείο Φίλου το αποτέλεσμα τόσο το αισθητικό όσο και το λειτουργικό θα ήθελα να καταθέσετε την άποψή σας. Επίσης αν κάποιος Φίλος, που χρησιμοποιεί τέτοιου είδους λάμπες μου επέτρεπε να δω το ενυδρείο του ώστε να έχω προσωπική αντίληψη, θα αισθανόμουν υποχρεωμένος.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας. Αν χρησιμοποιείτε 14.000 ή 20.000 Κ ή αν έχετε δει σε κάποιο ενυδρείο Φίλου το αποτέλεσμα τόσο το αισθητικό όσο και το λειτουργικό θα ήθελα να καταθέσετε την άποψή σας. Επίσης αν κάποιος Φίλος, που χρησιμοποιεί τέτοιου είδους λάμπες μου επέτρεπε να δω το ενυδρείο του ώστε να έχω προσωπική αντίληψη, θα αισθανόμουν υποχρεωμένος.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Νίκος

14758[/snapback]

Ωποτε θες μπορεις να περασεις απο το σπιτι μου. Οι δικες μου λαμπες ειναι 400w και 250w 14.000 και εχω spare λαμπες για να δουμε διαφορες στα 6500κ (Iwasaki) και 20.000+(radium). Για να δεις με τα δικα σου τα ματια τις διαφορες γιατι περα απο το πως αντιδρουνε τα κοραλια σε καθε αλλαγη της θερμοκρασιας φωτισμου, υπαρχει και το καθαρα αισθητικο μερος. Ωποτε λοιπον μπορεις να περασεις....Anytime. :welcome: Χαρα μου θα ειναι.

http://reefcentral.com/forums/showthread.p...threadid=254667

http://www.cnidarianreef.com/lamps.cfm

Εαν δεν το εχεις δει παλαιοτερα, θα παρεις μια πολυ καλη ιδεα για τις διαφορες των κελβιν και το πως λαμπες με τα ιδια κελβιν εχουν καπως διαφορετικη χρωματικη προσεγγιση. :rockon:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Discos

Σε ευχαριστώ για τις πολύ ενδιαφέρουσες παραπομπές σου, αν και δεν σου κρίβω οτι μου προκάλεσαν περισσότερη σύγχηση.

Πολύ θα ήθελα να δω και ζωντανά αυτές τις διαφορές.

Με την ευκαιρία σου υπενθυμίζω ότι σου έχω στείλει ένα πμ και δεν έχω λάβει απάντηση. Ρίξε μια ματιά σε παρακαλώ.

Ευχαριστώ Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αν και ακόμα παίζω στην διαχρονική αξία των T5 σύντομα θα προσθέσω και μια HQI. :rockon:

Έχοντας παρατηρήσει αρκετά ενυδρεία βασισμένα σε αυτόν τον φωτισμό εμένα Νίκο με έχουν κερδίσει τα 20000k.Και οι HQI στα 14000κ δίνουν εξίσου άψογο οπτικό αποτέλεσμα χωρίς να μπλεδίζουν τόσο όσο στα 20000k αλλά εκεί εμπίπτει το προσωπικό γούστο του καθένα μας. Καλό είναι να δεις και τους δυο τύπους HQI έτσι ώστε να καταλήξεις. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Νίκο

Το φωτιστικό μου ήρθε με 14000Κ και στην αρχή με προβλημάτισε λίγο η αισθητική ..μετά από ένα χρόνο περίπου που έβαλα καινούριο σετ .. βρήκα 16000Κ ..

.. τελικά μ αρέσει αυτό το ψυχρό φως το προτιμώ από το κίτρινο ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρόλο που δεν έχω HQI αλλά T5 έχω 14000 Kelvin και μου αρέσει πολύ το φως τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...