Jump to content

Panaque Cochliodon...


Kostas G.

Recommended Posts

Γειά σας!

Είπα να ανεβάσω μερικές παλιές(2 μηνών...) φωτό από τον Panaque cochliodon μου να απολαύσει λίγο ο Δημήτρης και όσοι τους αρέσουν οι μεγάλοι Panaque... :bowdown:

:bowdown: Jim!!! :(

Panaquecochliodon7a.jpg

Panaquecochliodon8a.jpg

Panaquecochliodon9a.jpg

DSC02742a.jpg

DSC02743a.jpg

DSC02746a.jpg

DSC02747a.jpg

DSC02749a.jpg

DSC02752a.jpg

DSC02753a.jpg

Πάω να τον ταίσω............. :)

Έγινε επεξεργασία - Kostas G.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

KATAΠΛΗΚΤΙΚΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτά να βλέπει ο Jim και να θέλει να πάρει!!!!!σε λίγο εγώ λέω να γεμίσει ένα δωμάτιο με νερό και να τα έχει τα pleco μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πανεμορφος και ενα ματι :bowdown: .Να τον χαιρεσαι

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πανεμορφος και ενα ματι :bowdown: .Να τον χαιρεσαι

Μη γελιέσαι... Φοράει φακούς!

Πράγματι πρόκειται για πανέμορφο ψάρι το οποίο είναι από τα πιο σπάνια είδη, όχι λόγο του ότι είναι είδος "υπό εξαφάνιση", αλλά επειδή στις περιοχές που κινείται και ζει στην Κολομβία, συμβαίνουν "περίεργες".... Κολομβιανές αγοραπωλησίες.... If you know what I mean! Οπότε οι φτωχοί πλην τίμιοι ψαράδες δεν μπορούν να κινηθούν άνετα σε αυτά τα νερά ώστε να το "ψαρέψουν"!

Κάποτε το γλυκοκοίταζα σε ένα ενυδρείο και ήμουν σχεδόν έτοιμος να το πάρω... Τελικά καλά έκανα και δεν το πήρα καθότι ο τύπος της φωτογραφίας είναι σε πολύ καλά χέρια!

ΥΓ: Κωστάκι, μπορεί να μη γνωριζόμαστε, αλλά φρόντισα να μάθω σε ποιανού τα χέρια πήγε το ψάρι που χάζευα και φλέρταρα για ώρες!!! :bowdown:

I'm watching YOU

:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο γαλανομάτης-χρυσομάτης, τον έχεις μέσα στην μικρή σου "πισίνα"?

Όσο για τον Κύριο Νίκο (stormtrooper) να τον προσέχεις μαζεύει πληροφορίες για πολύ κόσμο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας! Χαίρομαι που σας άρεσε :bowdown:

Ικανός είναι Βάκη! :buttrock: Και εγώ το έχω ως στόχο μου... :buttrock:

Χαίρομαι που σου αρέσει pan! :bowdown:

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Νίκο! :)

Και εγώ το θαύμασα στο ίδιο ενυδρείο και μια βδομάδα μετά την εισαγωγή...το έκλεισα!

Και εγώ το ίδιο ακριβώς θα έκανα Νίκο,ένα τέτοιο ψάρι νοίθουμε όλοι μας υπεύθυνοι να βεβαιωθούμε πως θα ζήσει καλά και κατά προτίμηση,πως θα αναπαραχθεί κιόλας...

You are watching ME or the PANAQUE? :buttrock:

Χαίρομαι που σου αρέσει Γιώργο! :(

Ναι,στο 2μετρο τον έχω από τότε που τον πήρα...Ευελπιστώ να μπορέσω να του το δώσω για πάρτι του σε 3-4χρόνια από τώρα και να στήσω ένα 3μετρο ως Rio Orinoco biotope καθώς μου χαλάει το biotope :blink:

Η απόχρωση του χρυσού που φαίνεται σε μερικές φωτό στα μάτια του είναι από λόγω του blackwater του ενυδρείου...Κανονικά είναι εντελώς μπλε ηλεκτρικό τα μάτια του!!!Φαίνεται καλούτσικα στην φωτό που είναι ολόκληρος...

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή,θα τον έχω το νού μου! :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Kostas G.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα!

Υπέροχο ψάρι στα 'σωστά' χέρια.......

Άντε να του βρείς κοριτσάκι ΑΜΕΣΑΑΑΑΑΑΑ :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Δημήτρη! :closedeyes:

Προς το παρόν ψάχνω για αρσενικό καθώς μέχρι στιγμής δείχνει οτι είναι θηλυκό...... Αυτό μπορεί να αλλάξει βέβαια καθώς τελευταία,δείχνει ταχεία ανάπτυξη αγκαθιών,έπειτα από την πτώση των παλιών πριν 1-1,5μήνα...Από τη στιγμή που άρχισε να ξαναβγάζει τα μεγάλωσε πολύ γρήγορα και τώρα είναι πάλι ήδη όσο εκείνα που έριξε ή και μεγαλύτερα :hysterical: Αν μεγαλώσουν μερικά εκ. ακόμα,θα παίζει και η περίπτωση του αρσενικού :thumbup: Το μέλλον θα δείξει καθώς πλέον λίγες αλλαγές νερού ακόμα μένουν μέχρι την επίτευξη ''ιδανικών'' συνθηκών...και ήδη τον έχω με αλλαγές 60:40 Α.Ο.:Νερο Βρύσης(φιλτραρισμένο για αποχλωρίωση,καθόλου αντιχλώριο ή αφύσικες,χημικές προσθήκες!)οπότε είναι κοντά πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Δημήτρη! :closedeyes:

Προς το παρόν ψάχνω για αρσενικό καθώς μέχρι στιγμής δείχνει οτι είναι θηλυκό...... Αυτό μπορεί να αλλάξει βέβαια καθώς τελευταία,δείχνει ταχεία ανάπτυξη αγκαθιών,έπειτα από την πτώση των παλιών πριν 1-1,5μήνα...Από τη στιγμή που άρχισε να ξαναβγάζει τα μεγάλωσε πολύ γρήγορα και τώρα είναι πάλι ήδη όσο εκείνα που έριξε ή και μεγαλύτερα :hysterical: Αν μεγαλώσουν μερικά εκ. ακόμα,θα παίζει και η περίπτωση του αρσενικού :thumbup: Το μέλλον θα δείξει καθώς πλέον λίγες αλλαγές νερού ακόμα μένουν μέχρι την επίτευξη ''ιδανικών'' συνθηκών...και ήδη τον έχω με αλλαγές 60:40 Α.Ο.:Νερο Βρύσης(φιλτραρισμένο για αποχλωρίωση,καθόλου αντιχλώριο ή αφύσικες,χημικές προσθήκες!)οπότε είναι κοντά πλέον!

Γιατί θυμάμαι ότι είχε μακριά inopercular όταν τον έφεραν στην εισαγωγή?Μάλλον λάθος κάνω......

Για να δούμε πώς θα εξελιχθεί..... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην εισαγωγή δεν ήμουν(καθώς δεν σκόπευα να τον πάρω τότε) οπότε δεν ξέρω...Στο Amazon Exotic Import που τον έχουν φωτό πάντως,έχει κοντά interopercular odontodes...

Panaque%20cochliodon_2.jpg

Για να δούμε,ελπίζω να είναι πράγματι θηλυκό...

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο ψαρι και πολυ ανετο μαλλον,φαινεται υγιεστατο.nice work. :thumbup:

αλλα εγω αν σηκωνομουν το βραδυ για τουαλετα δεν θα ανοιγα το φως.θα χεζομουν πανω μου.. :closedeyes:

αντε και καλη λιμνη αρχηγε.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο :closedeyes::hysterical:

να το χαίρεσαι και στο μέλλον εύχομαι να του βρεις ταίρι και να γεμίσεις γαλανομάτικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...