Jump to content

συνδιασμός ζωοτόκων


pateras

Recommended Posts

παιδια καλησπέρα,

στο νέο μου φυτεμένο λέω να ασχοληθώ με ζωοτόκα..

μπορει κάποιος να μου πει δυο με τρεις συνδιασμους (αν υπαρχουν) απο διαφορετικα είδη που να μπορούν να συνυπάρξουν και να μην τρώνε τα μωρα? δε θέλω να βάλω ασ πούμε μόνο gapy...

το ενυδρειο είναι περιπου 500 lt...

χώρος υπάρχει...θέλω χρώματα και λαό!!

ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙς 500 λιτραααα και θελεις να ασχοληθεις με ζωοτοκα ????????μπραβο φιλε μου σιγουρα πολυ σπανιο -μοναδικο θα ελεγα αλλα εισαι σιγουρος χαλαλας 500 λιτρα για ζωοτοκα??????οφειλω να ξαναρωτισω.τα υπολοιπα τα λεμε επειτα.

Link to comment
Share on other sites

εισαι και γειτονακι απο δραμα εγω.αντε επιτελους να αρχισουμε να πληθαινουμε λιγο κι εμεις τα καημενα :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω ότι 500 λίτρα με ζωοτόκα ακούγεται κάπως.....

Αλλά σε τόσα λίτρα βάζεις οτιδήποτε, το μόνο που έχεις να σε προβληματίζει είναι το θέμα συμβατότητας, πχ όχι μόλλυ με ξιφοφόρους.....

Αλλά γιατί ζωοτόκα;

Link to comment
Share on other sites

Ξιφοφοροι, γκαπυς, και πλατυς...!!!

Γουστα ειναι αυτα παιδια...!! :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά? Τα ζωοτόκα δεν είναι ψάρια? Ίσα ίσα που μπορεί να φτιάξει ένα πολύ όμορφο και πολύχρωμο ενυδρείο.

Ότι είπε ο Πάνος, αλλά θα πρότεινα να ασχοληθείς με ένα είδος... π.χ. Ξιφοφόροι όπου γίνονται και μεγαλούτσικα γι'αυτά τα λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα σελφιν molly,,black molly,plat(οχι ballon), και guppies με πολυ java moss!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι όχι τα Ballon τα κακόμοιρα..... :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι όχι τα Ballon τα κακόμοιρα..... :closedeyes:

Λιγο off topic, δυστυχως εχω αγορασει ενα και το εχω μετανιωσει παρα πολυ μολις εμαθα οτι ειναι γενετικά αλλαγμένα....Ποτέ ξανα ομως δεν ξαναγοραζω ballon.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει πως τα μπαλουν δεν ειναι υβριδια.

Δεν θα βαλεις ξιφοφορους με πλατυ γιατι ζευγαρωνουν μεταξυ τους.

Μπορεις να βαλεις ολα τα υπολοιπα.

Τωρα για το θεμα των λιτρων μια χαρα θα ειναι τελεια να το κανεις και αυτα ψυχη εχουν και ειναι και πανεμορφα

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει πως τα μπαλουν δεν ειναι υβριδια.

Δεν θα βαλεις ξιφοφορους με πλατυ γιατι ζευγαρωνουν μεταξυ τους.

Μπορεις να βαλεις ολα τα υπολοιπα.

Τωρα για το θεμα των λιτρων μια χαρα θα ειναι τελεια να το κανεις και αυτα ψυχη εχουν και ειναι και πανεμορφα

Δεν ειναι υβρια αλλα γενετικα τροποποιημενα, ετσι δεν ειναι??

Δεν ειναι απολυτο οτι βγαζουν απογονο τα πλατυς με τους ξιφοφορους...

Μην λες για την ψυχη γιατι θα ξαναπεταχτει κανενας :thumbup:

Παντως θα εχεις μια χαρα χρωμα στο ενυδρειο και πολυ λαο :closedeyes:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την GIN.ΠΡΟΣΕΧΕ πανο μην πεταχτει κανενας.χαχ. :closedeyes::thumbup:

εγω επιμενω παντος παιδια ας το ξανασκευτει για ζωοτοκα 500 λιτρα.απο κει και περα επιλογη του.

υγ.σε τοσα λιτρα ομως αν επιλεξεις αυτα τα ψαρακια εχεις ακομη λιγες επιλογες να βαλεις και καποια αλλα πολυ ομορφα ψαρακια μη ζωοτοκα.οποτε ολα οκ.ριξε μια ματια σε καποιο μαγαζι η μεσα στο ιντερνετ δες διαφορα ψαρακια και αν επιλεξεις τα ζωοτοκα τα λεμε τοτε για τα αλλα ψαρακια που μπορεις να βαλεις.το συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα....δε καταλαβαίνω γιατι τόση εκπληξη με τα πολλά λίτρα και ζωοτόκα....

είναι κάτι που δε ξέρω?

τα τελευταία 3 χρόνια έχω 2oscar,1 blue akara,2 παπαγάλους , και μια 2 κιχλίδες ζέβρες(νομίζω έτσι λέγονται) .(μετά έμαθα για τους παπαγάλους και τα πειράματα)

τέλως πάντων ενώ είναι πολύ εντυπωσιακό ( οι oscar είναι περίπου 25 cm ίσως και παραπάνω...) θέλω μια μεγάλη αλλαγή.........οι κιχλίδες μου γεννάνε σα τρελές αλλά δε κατάφερα φυσικά να κρατήσω γέννα ούτε με γεννήστρα....δε ξέρω αν οι κιχλίδες αυτές είναι συμβατές με φυτά. αν ναι μπορει να βάλω τέτοιες και να γίνει κόλαση......δε θέλω σονι και καλα ζωοτόκα λοιπον. θέλω όμως συνδιασμό απο 2 με 3 είδη που να συμβιώνουν , να πάνε με φυτά , και να μην τρώνε τα μωρά ή τα αυγά......

συγνώμη αν σας κούρασα .............

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η επιλογη ειναι δικη σου αποκληστικα.

Εγω ειμαι μαζι σου βαλε οτι θελεις.

Να σου πω τι ειχε ενας δικος μου θα τα παιξεις.

λοιπον.

Σε 600αρι φουλ φυτεμένο(το ειχε κανει δασος) πολλα φυτα και πολυ ομορφο.

Ειχε βαλει μεσα Gappy platy molie gurami neon cardinal .

ηξερε οτι δεν ταιριαζουν αλλα ειπε θα το κανει και το εκανε.

Και αν το εβλεπες ηταν πραγματικα κατι πολυ ξεχωριστώ.

Ειχε φτασει να εχει πανω απο 200-250 ψαρια εκει γιατι γενουσαν ολλα σαν τρελα και τα κράτησε ετσι 2 χρονια περιπου χωρις προβληματα.

Ε!! μετα τα βαρεθηκε και τα εδωσε και το εκανε reef.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η επιλογη ειναι δικη σου αποκληστικα.

Εγω ειμαι μαζι σου βαλε οτι θελεις.

Να σου πω τι ειχε ενας δικος μου θα τα παιξεις.

λοιπον.

Σε 600αρι φουλ φυτεμένο(το ειχε κανει δασος) πολλα φυτα και πολυ ομορφο.

Ειχε βαλει μεσα Gappy platy molie gurami neon cardinal .

ηξερε οτι δεν ταιριαζουν αλλα ειπε θα το κανει και το εκανε.

Και αν το εβλεπες ηταν πραγματικα κατι πολυ ξεχωριστώ.

Ειχε φτασει να εχει πανω απο 200-250 ψαρια εκει γιατι γενουσαν ολλα σαν τρελα και τα κράτησε ετσι 2 χρονια περιπου χωρις προβληματα.

Ε!! μετα τα βαρεθηκε και τα εδωσε και το εκανε reef.

δεν ηταν και οτι καλυτερο φιλε μου ομως και γειτονα κι εγω απο δραμα.(πρωτη φορα συναντω δραμινο)αντε νεα εχω κι εγω παρεα. :closedeyes: τα ψαρια που ανεφερες εχουν διαφορετικες συνηθειες και απαιτισεις.σιγουρα πολυ ειρινικα ψαρακια τα νεον κανενα προβλημα με καρδιναλιους και γκαπυ και τεσπα με ζωοτοκα αλλα δεν ειναι 100% σωστο.εγω αναφερα πιοο πανω οτι υπαρχουν καπια ψαρακια οχι βεβαια αυτα που αναφερερς φιλικα στο λεω τα οποια ειναι μη ζωοτοκα και υπαρχει συμβιωση με τα ζωοτοκα.αν θελει ο φιλος πατερας και ενδιαφερεται να μαθει δεν εχω κανενα προβλημα να του πω.

και αυτο γιατι σε 500 λιτρα μπορεις να βαλεις ψαρακια μη ζωοτοκα με ζωοτοκα.ενψ σε λιγα λιτρα δεν μπορεις.αυτο ειναι γνωμη μου.προσωπικη μου αποψη.

250 ψαρακια σε 600 λιτρααα????γι αυτο τα κρατησσε 2 χρονια.δεν εκφερω γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

φιλε xatzideka καλησπέρα,

φυσικα θελω τη βοήθεια σου......τώρα κάνω μια σκέψη για ένα ζευγάρι kribensis και πολλά μα πάρα πολλά νέον , καρδινάλιους, και μικρά γατόψαρα,, (θέλω κίνηση σε όλα τα στρώματα του ενυδρείου).

δε ξέρω ...βασικα έχω ψιλομπερδευτεί με την επιλογή ψαριών...βέβαια έχω χρόνο αφού τo θα είναι ετοιμο και φυτεμενο σε κανα μήνα.......

οπως και να εχει πρεπει να ετοιμαστω.......καθε συμβουλή δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

νεον,τετρα,τιγρακια ειναι κοπαδοψαρα και θα σου γεμισουν το ενυδρειο!Ααα μην ξεχασω τα σκαλαρια που ειναι πολυ ομορφα και οχι ιδιαιτερα ακριβα.

Τωρα αν εβαζες guppy.Ενα ειναι σιγουρο: Θα γεμιζε ολο το ενυδρειο!

Θα σου προτεινα black mooly, selfin molly διοτι χρειαζονται πολλα λιτρα, ειναι ζωοτοκα (ο λαος που λεγαμε) και ειναι πολυ ενεργητικά ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε xatzideka καλησπέρα,

φυσικα θελω τη βοήθεια σου......τώρα κάνω μια σκέψη για ένα ζευγάρι kribensis και πολλά μα πάρα πολλά νέον , καρδινάλιους, και μικρά γατόψαρα,, (θέλω κίνηση σε όλα τα στρώματα του ενυδρείου).

δε ξέρω ...βασικα έχω ψιλομπερδευτεί με την επιλογή ψαριών...βέβαια έχω χρόνο αφού τo θα είναι ετοιμο και φυτεμενο σε κανα μήνα.......

οπως και να εχει πρεπει να ετοιμαστω.......καθε συμβουλή δεκτή.

γεια σου φιλε μου πατερα και συγνωμη για την καθυστερηση ειχα διαβασει το ποστ σου αλλα ειδα οτι δεν βιαζεσαι για απαντισεις και επειδη δεν μπαινω παρα πολυ τελευταια λογω σχολης και προπονησης γι αυτο αργησα να απαντησω.σιγουρα περιμενεις με ανυπομονη σια :thumbup:

λοιπον να πω κατι πρωτα γιατι διαβασα το ποστ που ανοιξες και σε αλλ κατηορια τωρα.και ηδη πηρες απαντησεις αν δεν κανω λαθος.η γνωμη μου ειναι προσωπκη σιγουρα και λεω οτι σε 500 λιτρα επειδη σε καταλαβαινω και σου αρεσουν πολλα ψαρια σαν εμενα πρεπει να κανεις επιλογη ωστε να επιλεξεις το νερο σου γι να εχεις ενα καλο και σωστο και υγιες ενυδρειο. εκτος ΑΝ ΘΕΛΕΙς ΝΑ ΕΧΕΙς ΕΝΑ ΚΟΥΒΑ ΜΕ ΨΑΡΙΑ στο λεω εντελως φιλικα ειλικρινα και συγνωμη αλλα δεν εννοω κατι σιγουρα με καταλαβαινεις.επειδη εισαι λοιπον σαν εμενα και αν καταλαβα καλα σου αρεσουν τα ψαρακια πολυ και πολλα οπως νεον αρλεκινουσ καρδιναλιους και πολλα αλλα μαλακου νερου κυριως και οντως τα περισσοτερα ψαρακια και πιοομορφα εκτος απο κιχλιδες που απο τι καταλαβα δεν ις σκευτεσαι καν ειναι λοιπον τα πιο ομορφα και πολλα στου μαλακου νερου αρα θα επεμβαινεις στο νερο σου και ολα μια χαρα εχεις πολλες πολλες επιλογες

αρα καταληγουμε σχεδον σε ψαρακια μαλακου νερου σχεδον.

τωρα στην βοηθεια που μου ζητησες και αν ασχοληθεις με ζωοτοκα που ειπα οτι υπαρχουν καποια ψαρακια που μπορεις να βαλεις μεσα μη ζωοτοκα και σχετικα ειναι αρκετα κοντα στο νερο των ζωοτοκων ειναι 1)

η πολυ ομορφη και περιφιμη jordanella floridae, 2)ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ danio οπως τα ζεβρακια μακαρι να μπορεσεις να βρεις red danio zebra και γενικα αυτα τα ψαρακια οπως και το πρωτο.και3)καποια ειδη barbs apo την οικογενεια barbs οπως cherry barbs pou ειναι και πολυ ειρινικα και ησυχα.ολαα

αυτα ειναι γνωμη μου και δεν τα εχω βγαλει απο το μυαλο μου τα εχω διαβασει γιατι μπορει να σχολιαστουν.γι αυτο το λεω.επομενως φιλε μου ελπιζω να σε βοηθησα .και αρα σιγουρα θα εχεις σε ολα τα μηκη και πλατη του ενυδρειου :hysterical::closedeyes: σου κινηση. να σαι καλα και καλη αρχη.

αα βεβαι ολα αυτα σε 500 λιτρα γινεται για υτο λοιπον μην το επιχειρησει καποιος αρχαριος τον συνδιασμο αυτο σε λιγα λιτρα επειδη γνωριζω οτι πολλοι ρωτανε τι μπορουμε να βαλουμε με ζωοτοκα και κυριως γκαπυ γιατι τα υπολοιπα ζωοτοκα δεν τους αρεσουν τοσο.ελπιζω να με καταλαβατε.συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φιλε xatzideka γεια , και με συγχωρεις για την παρανοηση.....

καταρχην απανταω εδω γιατι δεν εχω ιδεα πως στελνουν π.μ. ,

το διαβασα το μηνυμα σου και σε ευχαριστω πολυ. κοιταξα ολα τα ψαρακια που μου συστησες και συμφωνω οτι ειναι πολυ ωραια..μολις σημερα; το πρωι κολησα την πλατη και εβαλα τη ριζα απο λυγαρια η οποια εινα πολυ μεγαλη και γεμιζει ολο το ενυδρειο.το ιδιο και η πλατη, τρωει πολυ χωρο, και ετσι μολις βαλω φυλλοχωμα και χαλικι ανακατωμενο με ακουαλιτη απο πανω, (αυτο μπορει να γινει το απογευμα αν προλαβω,) οι καθαρες διαστασεις πλεον θα ειναι 120χ50χ 50 δηλαδη 300 λιτρα νερο...

τελικα αποφασισα να βαλω ραμιρεζι καμια δεκαρια, 30-40 νεον-καρδιναλιους, και καμια δεκαρια κορυ γατοψαρα, και μερικα σαλιγκαρια .πως σου φαινεται? απο φυτα θα βαλω σχετικα ευκολα, αρκετα, αλλα οχι ζουγκλα....

Link to comment
Share on other sites

λες? δε ξερω , μα μειωσω τετρα-καρδιναλιους, ή λες και ραμιρεζι με κορυ...?

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου;

Θα μπορουσες βα βαλεις καμμια 10αρια απ το καθενα το πολυ και λιγοτερα κορυ εγω τουλαχιστον τοσα θα εβαζα και ας μπορουσα να βαλω παραπανω για να ειμαι σιγουρη 100%

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα και σε ευχαριστω χαιρομαι που σου αρεσαν τα ψαρακια που σου προτεινα .το ενυδρειο στρωθηκε ολα οκ?φυτα ακομη δεν εβαλες??

βαλε μια φοτο να δουμε το ενυδρειο να το χαρουμε κι εμεις. :thumbup:

ελπιζω να μην τα βαλεις ολα μαζι τα ψαρια κατευθειαν δηλαδη περιπου καμια 50 ειπες σιγα σιγα.και μην βιαζεσαι. βαλε για αρχη τα νεον καμια 10-15 αστα λιγο καμια βδομαδα το πολυ και επειτα βαλε αλλα 10 νεον η οτι δηποτε αλλο.

τωρα για 300 λιτρα τοσα ψαρια που ειπες δεν ξερω αν ειναι πολλα ας απαντησουν οι πιο εμπειροι. να ξερεις παντος πως ολα τα ψαρακια θελουν και αυτα τον χωροτους να κολυμπανε να εχουν απλα.

γιατι δεν ασχολεισαι μονο με νεον αρλεκινους καρδιναλιους και ροδοστομους.

σου αρεσουν τα ραμιρεζι ε?? και τα 4 παραπανω μου αρεσουν πολυ ειναι καλα κοπαδια και δεμενα τα περισσοτερα.

τα ραμιρεζι παντος ταιριαζουν με τα νεον και μαλιστα θα δεσουν πιο πολυ σαν κοπαδι τα νεον.

τα ραμιρεζι προσεξε τον συνδιασμο ασρενικων θυληκων ε ?ελπιζω να ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω θα σου πρότεινα σελφιν molly,,black molly,plat(οχι ballon), και guppies με πολυ java moss!!!

παιδεια γεια σας ειμαι ενας νεος χριστης του φορουμ εχω ενα ενυδρειο 120 περιπου λιτρα και μεσα εχω μονο γκαπυς και ενα θηλυκο μολλυ μπαλον (το αρσενικο πηγε βολτα στον παραδεισο) και μερικα νεογνα (περιπου 40 με 50 γκαπυς και μολλυ) και εχω να κανω μια ερωτιση...γιατι οχι τα molly ballon τι παιζει με αυτα? το μολλυ το πηρα πριν 5 μερες και γενισε αμεσως σε 3 μερες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...