Jump to content

L-201


djtonyel

Recommended Posts

L_201.BMPGia sas kai pali :closedeyes: .Edo kai ligo kairo iparhi ligo xaos me to L-201 i contradens,idika otan einei mikra kai ta dio erhonde apo venezouela,eirthe kai to telefteo vivlio to ingo seidel kai mas trelane...Ala ta pragmata einai opos ta lei,kai aftoi pou stelnoun ta psaria apo tin venezouela den dinoun simasiakai ypoferoume emeis i hobistes.......... Exo pai 5,me 6 fores na alaxo ta psaria giati einai kai ta dio sto eidio enidrio...
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω είναι Contradens.

Τί μέγεθος έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Στο λίνκ θα δείς και δύο από τα δικά μου...http://www.planetcatfish.com/catelog/image.php?image_id=8038

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, είσαι σίγουρος πως είναι Contradens? Ρωτάω γιατί παντού τα βλέπω να είναι με μαύρο σώμα, ενώ τα δικά σου και του φίλου djtonyel είναι με καφετί σώμα.

Δεν ξέρω... απλά ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, είσαι σίγουρος πως είναι Contradens? Ρωτάω γιατί παντού τα βλέπω να είναι με μαύρο σώμα, ενώ τα δικά σου και του φίλου djtonyel είναι με καφετί σώμα.

Δεν ξέρω... απλά ρωτάω!

Πώς τολμάς και με αμφισβητείς και μάλιστα ανήμερα των γενεθλίων σου???? :closedeyes:

Άντε σε συγχωρώ...

Όπως θα δείς και στο παρακάτω λίνκ είναι 100% Contradens μιάς και σε κάποιες από τις φωτό είναι τα δικά μου ψάρια..... :thumbup:

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=677

Link to comment
Share on other sites

Πώς τολμάς και με αμφισβητείς και μάλιστα ανήμερα των γενεθλίων σου???? :thumbup:

ΔΕΝ ΘΑ :closedeyes: ΤΟΛΜΟΥΣΑ ΠΟΤΕ :thumbup: ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ :hysterical: ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ :hysterical: ΜΕΓΑΛΕ ΠΛΕΚΟΠΑΤΕΡΑ!!! :hysterical:

ΖΗΤΩ :thumbup: ΤΑΠΕΙΝΑ :blink: ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΣΟΥ!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΘΑ :closedeyes: ΤΟΛΜΟΥΣΑ ΠΟΤΕ :thumbup: ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ :hysterical: ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ :hysterical: ΜΕΓΑΛΕ ΠΛΕΚΟΠΑΤΕΡΑ!!! :hysterical:

ΖΗΤΩ :thumbup: ΤΑΠΕΙΝΑ :blink: ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΣΟΥ!!! :thumbup:

Πάντως για να ξεκαθαρίσουμε την κατάσταση κάτω από τον αριθμό L201 'κρύβονται' τουλάχιστον 3 διαφορετικά είδη που είναι μορφολογικά όμοια...Αυτά είναι τα Hypancistrus Contradens τα Hypancistrus Inpector καθώς και ένα (μπορεί και 2) ακόμη μή αναγνωρισμένα είδη Hypancistrus......

Γιαυτό και στο παρελθόν έχω πεί αρκετές φορές να μήν βασιζόμαστε στα L-Number αλλά στο επιστημονικό αναγνωρισμένο είδος......Αυτό είναι βέβαια δύσκολο μιάς και τα περισσότερα είδη πλέκο είναι 'ορφανά' χωρίς επιστημονικό όνομα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...