Jump to content

Recommended Posts

Σε περιπτωση διακοπης ρευματος,ποιο ups θα ηταν καλο να προτιμησω και ποσες ωρες κρατανε περιπου?αν πουμε οτι θα δουλευουν οι 2 κυκλοφορητες το φιλτρο και το chiller?

Link to comment
Share on other sites

Για πόσα Watt μιλάμε????

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολο να σου κρατήσει το ψυκτικο...

ειναι πολλα τα watt, και για δυο ωρες κιολας!

Link to comment
Share on other sites

ωποτε πεζουν ρολο τα βατ ετσι?στα ups αναφερει ποσα βατ μπορουν να κρατησουν ανα ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Για πόσα Watt μιλάμε????

συνολο 106 watt.

2x5,5w=11w(κυκλοφορητες),10w(φιλτρο)85w(chiller)

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω hydor coralia 3 γιατι με ενα ups που δοκιμασα δεν μπορουσαν να γυρισουν?Το UPS ηταν 600 VA καινουριο και ειχα συνδεσει μονο τους κυκλοφοριτες πανω του.Μηπως παιζει και κατι αλλο ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω hydor coralia 3 γιατι με ενα ups που δοκιμασα δεν μπορουσαν να γυρισουν?Το UPS ηταν 600 VA καινουριο και ειχα συνδεσει μονο τους κυκλοφοριτες πανω του.Μηπως παιζει και κατι αλλο ρολο?

Ισως οι κυκλοφορητες τραβανε περισσοτερα watt απο αυτα που αντεχει το UPS, κανονικα ομως θα επρεπε να εχει ηχητικο alarm. Επισης δες μηπως εχει κατωτερο οριο σε Watt οταν ειναι σε battery mode. Το δικο μου χρειαζεται τουλαχιστον 50w οταν πεφτει το ρευμα για να παραμεινει σε λειτουργια αλλιως κλεινει μετα απο ενα λεπτο. Εφαγα τον κοσμο για να βρω τι φταει μιας και δεν το λεει στο manual.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που συνεβαινε ηταν,οταν κοβοταν το ρευμα και εδινε το ups,οι κυκλοφοριτες γυρνουσαν αλλα ηταν σαν να επαιρναν ρευμα με διακοπές.Δηλαδη μισογυρνουσαν.Ακριβως οπως οταν πρωτοαρχιζουν να γυρνανε την πρωτη στιγμη που παιρνουν ρευμα μετα απο διακοπη της παροχης με τον χαρακτηριστικο ηχο απο το μαγνητικο ροτορακι να χτυπαει.Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

και πώς τελικά μαθαίνουμε τα ημίτονα του φίλτρου μας;

Link to comment
Share on other sites

Οι διακοπές ρεύματος είναι λίγες με μικρή διάρκεια οπότε πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για το ενυδρείο.

Αν έχεις UPS και γίνει διακοπή, πάλι μετά από αρκετά λεπτά (ανάλογα το φορτίο)

θα εκφορτιστεί, οπότε δεν κάνεις τίποτα.

Υπάρχει όμως ο σοβαρός κίνδυνος με καταστροφικά αποτελέσματα, (αν απουσιάζεις από το σπίτι)

να μην μπορέσει να επανεκκινήσει όταν έρθει το ρεύμα.

Άποψη μου, ότι είναι επικίνδυνο για χρήση σε ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...