Jump to content

Guppy Sos


andria

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 30lt και έχω δύο Platys και σήμερα έβαλα 2 guppys, και τα δύο είδη είναι ζευγάρια, το αρσενικό guppy είναι πολύ επιθετικό προς όλα τα ψάρια,μάλλον επειδή είναι σε περίοδο αναπαραγωγής. Τι να κάνω να πάρω και άλλη θηλυκιά? Να τα δώσω? ή θα σταματήσει σύντομα η επιθετικότητα του και να τα αφήσω όπως είναι? Πείτε μου σύντομα... Ευχαριστώ! :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

τα γκαπυ τι ειναι αρσενικα η θυλικα πες μας λιγα πραγματα παραπανω για το ενυδρειο σου.τα πλατυ τι ειναι ?τιμες νερου εχεις?στρωσιμο εγινε?

Link to comment
Share on other sites

τα γκαπυ τι ειναι αρσενικα η θυλικα πες μας λιγα πραγματα παραπανω για το ενυδρειο σου.τα πλατυ τι ειναι ?τιμες νερου εχεις?στρωσιμο εγινε?

Λοιπόν, και τα δύο είδη είναι από ένα αρσενικό και ένα θηλυκό, το στρώσιμο έγινε με βακτηρίδια και οι τιμές δε θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν καλές. τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες επιθετικο; Ειναι αρχη ακομα.Εχεις καλες κρυψωνες στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για αυτα τα ψαρια

Ποσο καιρο ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου

Τωρα για την επιθετικοτητα εχουμε πει πως καλο ειναι να μπαινει 1 αρσενικο με 2-3 θηλυκα και οχι μονα ζευγαρια. Υπαρχει αναταγωνισμος κι ας ειναι διαφορετικο ειδος

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για αυτα τα ψαρια

Ποσο καιρο ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου

Τωρα για την επιθετικοτητα εχουμε πει πως καλο ειναι να μπαινει 1 αρσενικο με 2-3 θηλυκα και οχι μονα ζευγαρια. Υπαρχει αναταγωνισμος κι ας ειναι διαφορετικο ειδος

1 μήνα είναι στρωμένο, κρυψώνες δεν έχω εκτός από τρια φυτά και όχι αληθινά και επειδή δεν ξέρω τι να κάνω λέω να τα διώξω τα γκάπυς, να πάρω άλλο ένα θηλυκό ή να τα αφήσως έχουν?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την gin καλο ειναι να εχεις 1 αρσενικο 3 θυλικα αργα η γρηγορα θα ψοφησεει η θυλικια σου γιατι στρεσαρεται πολυ απο τον αρσενικο.ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου σιγουρα.αλλα αν επιμενεις κρατα μονο τα γκαπυ 1 ρσενικο 3 θυλικα.και καλητερα να βαλεις αληθινα φυτα επμενω σε αυτο υπαρχουν φυτακια πολυ ευκολα χωρις απαιτισεις και σιγουρα θα σου αρεει πολυ περισσοτερο η εικονα.λαμπα εχει το ενυδρειο σου??

καλητερα να μας ελεγες τιμες νερου.

επισης αν αλλαξεις γνωμη και καταλαβεις οτι ειναι λιγα τα λιτρα στο λεω ειλικρινα φιλικα και αν σκευτεαι καποια στιγμη να αγορασεις λιγο μεγαλυτερο αυτο το 30 αρι καντο τωρα η μετα για μονομαχο εναν αρσενικο και φυτα αληθινα θα σου αρεσει πολυ και ισως μετα ασχοληθεις και με αναπαραγωγες μονομαχου.

μεσα στο μονομαχο μπορεις να βαλεις και κανενα σαλιγκαρακι.διαβασε σκεψου το και εδω ειμαστε οτι χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την gin καλο ειναι να εχεις 1 αρσενικο 3 θυλικα αργα η γρηγορα θα ψοφησεει η θυλικια σου γιατι στρεσαρεται πολυ απο τον αρσενικο.ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου σιγουρα.αλλα αν επιμενεις κρατα μονο τα γκαπυ 1 ρσενικο 3 θυλικα.και καλητερα να βαλεις αληθινα φυτα επμενω σε αυτο υπαρχουν φυτακια πολυ ευκολα χωρις απαιτισεις και σιγουρα θα σου αρεει πολυ περισσοτερο η εικονα.λαμπα εχει το ενυδρειο σου??

καλητερα να μας ελεγες τιμες νερου.

επισης αν αλλαξεις γνωμη και καταλαβεις οτι ειναι λιγα τα λιτρα στο λεω ειλικρινα φιλικα και αν σκευτεαι καποια στιγμη να αγορασεις λιγο μεγαλυτερο αυτο το 30 αρι καντο τωρα η μετα για μονομαχο εναν αρσενικο και φυτα αληθινα θα σου αρεσει πολυ και ισως μετα ασχοληθεις και με αναπαραγωγες μονομαχου.

μεσα στο μονομαχο μπορεις να βαλεις και κανενα σαλιγκαρακι.διαβασε σκεψου το και εδω ειμαστε οτι χρειαστεις.

:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

:closedeyes:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!Μάλλον θα το αλλάξω σύντομα με κάποιο μεγαλύτερο το ενυδρείο!Να σας ρωτήσω όμως κάτι, λέτε να πάρω άλλες 2 θηλυκές γκάπυ με έναν αρσενικό ή να αλλάξω αν γίνεται το αρσενικό με ένα θηλυκό και να έχω δύο θηλυκά? Θα έχουν καλή συμπεριφορά 2 θηλυκά?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μπορείτε να μου πείτε τι από τα δύο να κάνω γιατί θέλω αύριο κιόλας να το κάνω, μην τα αφήσω και έχω απώλειες

Link to comment
Share on other sites

τα θυληκά μεταξύ τους δεν τσακώνονται, όμως τόσα ψάρια σε τόσο λίγα λίτρα θα έχεις προβλήματα, καλύτερα να πας πίσω τον αρσενικό και να μην πάρεις τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Να κρατήσω δηλαδή τη θηλυκιά μόνο και θα μαι εντέξει με τρια ψαράκια ή να τα δώσω και τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν το κανεις μονομαχοενυδρειο οπως σου εγρααψα πιο πανω..οταν παρεις καποια στιγμη καποιο μεγαλυτερο τοτε θα ασχοληθεις και με αλλα ψαρακια η με τα γκαπυ που σου αρεσουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...