Jump to content

Επιτελους στη μεγαλη κατηγορια.......!


jumaru82

Recommended Posts

τι άμμο έβαλες ? στεγνή?,

καινούρια τυποποιημένη <ζωντανή>

, η από άλλο ενυδρείο ?

φίλε geso με πιο συλλογισμό προκύπτει ότι ο αραγωνίτης έχει πυρίτιο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φίλε geso με πιο συλλογισμό προκύπτει ότι ο αραγωνίτης έχει πυρίτιο ?

είναι γνωστό φίλε μου πως ο αραγωνιτης περιέχει πυρίτιο,το θέμα είναι η ποσότητα της %που περιεχέι. ;)

Link to comment
Share on other sites

τα τζάμια του ενυδρείου έχουν πυρίτιο ..

δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα γιατί αν κατάλαβα καλά συσχετίζεις την άλγη με το πυρίτιο

Link to comment
Share on other sites

Η καινούρια άμμος τότε έχει πυρίτιο μέσα,θα καταναλωθεί μην ανησυχείς. ;)

όπως φαίνεται από το ποστ σου υποθέτεις την ύπαρξη πυριτίου βασισμένος στην εμφάνιση της αλγης , η , δε κατάλαβα καλά

τα τζάμια του ενυδρείου έχουν πυρίτιο ..

δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

όπως φαίνεται από το ποστ σου υποθέτεις την ύπαρξη πυριτίου βασισμένος στην εμφάνιση της αλγης , η , δε κατάλαβα καλά

τα τζάμια του ενυδρείου έχουν πυρίτιο ..

δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα

Αλατα σιδήρου, πυριτίου, φωσφορικά κ.α, είναι τροφή για την άλγη...

Για να καταλάβεις η πρώτη άλγη που εμφανίζεται στο θαλασσινό ενυδρείο ακόμα και στο στρώσιμο είναι η διατομική άλγη,και δεν θα φύγει αν δεν καταναλώσει την διαθεσιμότητα του πυριτίου.

Τώρα όσο αφορά τα τζάμια δεν πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα, γιατί εκεί έχει υποστεί διαδικασία επεξεργασίας και έχει αδρανοποιηθεί,με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απορροφηθεί από την άλγη.

Ελπίζω να βοήθησα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βοήθησα. ;)

δεν αμφισβητώ τη καλή σου πρόθεση

τυχαίνει να έχω δει μερικά ενυδρεία στα πρώτα τους βήματα και νομίζω ότι καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας « διατομικη» άλγη και δε μοιάζει καθόλου με αυτή της φωτογραφίας

αναπτύσσεται σε όλες τις επιφάνειες του ενυδρείου ( στη λευκή άμμο φαίνεται εντονότερα ) ακόμα και όταν δεν υπάρχει άμμος και φεύγει – σύμφωνα με τις μέχρι τώρα παρατηρήσεις μου , ίσος να είναι λάθος – μόλις αναπτυχθεί πάνω στις επιφάνειες το λεγόμενο biofilm , έτσι μπορώ να ερμηνεύσω τη παρουσία της πάνω σε καθετί καινούριο λχ σε νέο κυκλοφορητή που μπαίνει σε παλιό ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update μιας και βρηκα λιγο χρονο........ :bowdown::bowdown::bowdown:

Μετα απο αρκετη υπομονη και επιμονη η αλγη σιγα σιγα εχει υποχωρισει....σε αυτο βοηθησαν και τα καινουργια ψαρακια τα οποια εχουν μπει στο tank εδω και μια βδομαδα :thumbup::thumbup::thumbup:

Επιτελους μπηκε και το φωτιστικο σημερα... :P ειναι το BOYU HQI-36 με 1x150w HQI + 2x39w T5 το φωτηστικο ειναι πολυ ομορφο αλλα πρεπει να συνηθησω τα καινουργια χρωματα απο τη HQ!!

Φωτοπεριοδο 14-22 Τ5 & 15-21 HQI ελπιζω να ειναι αρκετη θα μιλησω με τα κοραλια απο βδομαδα....

Απο ζωντανα εχουν προστεθει 1x Zebrasoma scopas, 1x Foxface, 1x Ruby Head Fairy Wrasse

(Cirrhilabrus cyanopleura) δυστηχως δεν τοχω με τη φωτογραφικη αλλα θα προσπαθησω να τα τραβηξω καποια στιγμη.

Απο κοραλια τα ιδια ελπιζω τελος του μηνα να ειμαι σε θεση να βαλω και καποια ακομα....

Και καποιες φωτο απο το tank :

post-4702-1244920238_thumb.jpgpost-4702-1244920258_thumb.jpgpost-4702-1244920293_thumb.jpg

Και.....post-4702-1244920323_thumb.jpg :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

super!!!! :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...