Jump to content

Τρύπες για Sump


elgrec0

Recommended Posts

Ξανά σκέφτηκα την ιδέα του σαμπ και μάλλον αντί για υπερχείλιση θα φτιάξω καινούριο ενυδρείο με τρύπες ώστε να είναι πιο ασφαλές και γενικά να είναι πιο σωστή η δουλειά.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στο που πρέπει να γίνουν οι τρύπες , τι διάμετρο θα έχουν και οτιδήποτε άλλο πρέπει να προσέξω?

Ευχαριστώ πολύ :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Ξανά σκέφτηκα την ιδέα του σαμπ και μάλλον αντί για υπερχείλιση θα φτιάξω καινούριο ενυδρείο με τρύπες ώστε να είναι πιο ασφαλές και γενικά να είναι πιο σωστή η δουλειά.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στο που πρέπει να γίνουν οι τρύπες , τι διάμετρο θα έχουν και οτιδήποτε άλλο πρέπει να προσέξω?

Ευχαριστώ πολύ :closedeyes:

Μπορεις να κάνεις εσωτερικό πύργο σε μια γωνία του ενυδρείου με τρύπα στο τζαμι του πάτου....

Εαν θέλεις μπορείς στο τζαμι της πλάτης ή σε κάποιο πλαινό εαν σε εξυπηρετεί καλύτερα.

Η διάμετρο θα εξαρτηθεί απο το πόσα λίτρα θέλεις να σου επιστρέφει στο σαμπ, και βέβαια σε αντιστοιχία τα λίτρα που θα έχεις απο την αντλια επιστροφής

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κάνεις εσωτερικό πύργο σε μια γωνία του ενυδρείου με τρύπα στο τζαμι του πάτου....

Εαν θέλεις μπορείς στο τζαμι της πλάτης ή σε κάποιο πλαινό εαν σε εξυπηρετεί καλύτερα.

Η διάμετρο θα εξαρτηθεί απο το πόσα λίτρα θέλεις να σου επιστρέφει στο σαμπ, και βέβαια σε αντιστοιχία τα λίτρα που θα έχεις απο την αντλια επιστροφής

ωραια , οσον αφορα τον πυργο θα πρεπει να εχει το ιδιο υψος με το ενυδρειο και να ειναι διατριτος για να περναει το νερο η να ειναι πιο χαμηλος για να κανει "υπερχειληση"?

πλαινα το ξεχναμε γιατι το ενυδρειο ειναι εντοιχισμενο , αρα παμε πλατη , στην πλατη που? μεση ,ψηλα , χαμηλα?

ειμαι ασχετος ειναι το πρωτο μου ενυδρειο!

Σαν γυαλα ειναι 120 λιτρα το σαμπ λεω για 40 λιτρα αρα ποσα λιτρα εισαγωγη εξαγωγη θα πρεπει να εχω και ποση διαμετρο τρυπας?

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτο ισως σε βοηθησει εδω :closedeyes:

Μάριε πολυ χρησιμο το λινκ για την κατασκευη του σαμπ , μου το ειχες ξανα δωσει σε αλλο θρεντ , το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω το σημειο που θα γινουν οι τρυπες στο ενυδρειο , στο λινκ δειχνει για σαμπ με υπερχειληση.

Link to comment
Share on other sites

Οι τροποι ειναι 3 , α) τρυπες στον πατο , β) τρυπες στην πλατη και γ) εξωτερικη - κρεμαστη υπερχειληση , τωρα αναλογα το ενυδρειο σου και τι σε βολευει επιλεγεις .

Link to comment
Share on other sites

Οι τροποι ειναι 3 , α) τρυπες στον πατο , β) τρυπες στην πλατη και γ) εξωτερικη - κρεμαστη υπερχειληση , τωρα αναλογα το ενυδρειο σου και τι σε βολευει επιλεγεις .

οκ ως εδω αλλα φαντάζομαι δεν τις κανω οπου εγω θελω σωστα?

π.χ παμε πλατη , πρεπει να εχουν καποια αποσταση η μια απο την αλλη και αν ναι ποσο?

πρεπει να εχουν συγκεκριμενο υψος?

διαμετρο για 120 λιτρα?

αυτες ειναι οι αποριες μου

σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δεις ποσο χωρο θα εχει το sump δηλ αν πεσει το ρευμα και σταματησει η αντλια σου ποσα λιτρα μπορει να φιλοξενησει το sump, αναλογα τα λιτρα μετρας και βρισκεις σε ποιο υψος πρεπει να κανεις την τρυπα δηλ αν κανεις την τρυπα ποιο χαμηλα και κατεβασει περισσοτερα λιτρα απο οτι μπορει να φιλοξενησει το sump σου θα πλημυρισεις.Ελπιζω με καποιο τροπο να σου εδωσα να καταλαβεις

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δεις ποσο χωρο θα εχει το sump δηλ αν πεσει το ρευμα και σταματησει η αντλια σου ποσα λιτρα μπορει να φιλοξενησει το sump, αναλογα τα λιτρα μετρας και βρισκεις σε ποιο υψος πρεπει να κανεις την τρυπα δηλ αν κανεις την τρυπα ποιο χαμηλα και κατεβασει περισσοτερα λιτρα απο οτι μπορει να φιλοξενησει το sump σου θα πλημυρισεις.Ελπιζω με καποιο τροπο να σου εδωσα να καταλαβεις

αψογος thnx :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...