Jump to content

Σαρκοφυτο Sos


Andreas kika

Recommended Posts

Γεια σας κ παλι.Τα φωτα σας πανω στο σαρκοφυτο θα ηθελα...Χθες το εβαλα στη μεση του ενυδρειο στα βραχια ανοιξε μετα απο λιγη ωρα κανονικα ηταν κ ισιο κ ωραιο κ τωρα παλι ανοιχτο ειναι αλλα στραβωσε ο κρμος του!!Το εχω κατω απο ελαφρυ εως μεσαιο ρευμα.Σκεφτομουν να του κανω κατι σαν ναρθικα για να το ισιωσω...Απο την αλλη ομως ειπα να περιμενω να ακουσω τις συμβουλες σας.Οι φοτο δεν ειναι κ πολυ καλες δεν ειχα ανοιχτα τα φωτα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλημερα μου συμβαινει και εμενα καμια φορα!!αλλα δεν ειναι τιποτα τα σαρκοφυτα το εχουν σε καμια αλλαγη νερου η ακομα ετσι καμια φορα "στραβωνουν¨"αλλα επανέρχονται και ειναι ομορφα μην ανησυχείς. :closedeyes::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω πως διαβασα οτι αυτο ειναι φυσιολογικο κ πως στη φωτοπεριοδο θα ανεβει παλι κανονικα κ αυτο θα συμβαινει μεχρι να συνηθησει το κοραλι το μερος,ροη κ γενικα το ενθδρειο με τις παραμετρους του.Οταν το συνηθησει θα μενει πρωι βραδυ ορθιο κ πως αυτο για να γινει θελει κανα 2 εβδομαδες....Παντως μου φεναιτε πως δεν πρεπει να το πειραξω για εαν εξαιρεσω το οτι γερνει φεναιτε υγιεστατο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλημερα μου συμβαινει και εμενα καμια φορα!!αλλα δεν ειναι τιποτα τα σαρκοφυτα το εχουν σε καμια αλλαγη νερου η ακομα ετσι καμια φορα "στραβωνουν¨"αλλα επανέρχονται και ειναι ομορφα μην ανησυχείς. :closedeyes::thumbup:

ξεχασα να σου πω οτι και η γαριδουλα τα "γαργαλαει"καμια φορα και την ψιλοακουνε αλλα δεν συμβαινει παντα μονο οταν η γαριδουλα ειναι περιεργη :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσε την κόλλα ( δεν απαιτείτε )που έχεις βάλει στην βάση, βαλε τον κορμό ελεύθερο μέσα σε μια εσοχή / τρύπα του βράχου και αυτός θα κολλήσει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σου πω οτι και η γαριδουλα τα "γαργαλαει"καμια φορα και την ψιλοακουνε αλλα δεν συμβαινει παντα μονο οταν η γαριδουλα ειναι περιεργη :closedeyes:

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου ειχα αγχωθει ιδιαιτερα γιατι μου αρεσει πολυ το κοραλι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσε την κόλλα ( δεν απαιτείτε )που έχεις βάλει στην βάση, βαλε τον κορμό ελεύθερο μέσα σε μια εσοχή / τρύπα του βράχου και αυτός θα κολλήσει μόνος του.

Η κολλα ειναι εποξικος στοκος 2 συστατικων κ δεν βγαινει τωρα πια φιλε NAVY εψαξα να βρω καποια μεγαλη τρυπα να το σφυνωσω αλλα δεεεν...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ομως παιδια ειναι πολυ το βαρος του κεφαλιου για να το σηκωσει ο κορμος?Μηπως θελετε να το βγαλω καλυτερες φοτο?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ομως παιδια ειναι πολυ το βαρος του κεφαλιου για να το σηκωσει ο κορμος?Μηπως θελετε να το βγαλω καλυτερες φοτο?

οχι φιλε μια χαρα ειναι!!!!!καλοριζικο

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μια χαρα ειναι!!!!!καλοριζικο

Σηκωθηκε λιγο σημερα το μεσσημερι αλλα μετα εβαλα λιγο το χερι μου να τοποθετησω κατι κουνησα λιγο τον βραχο κ ξαναεπεσε :closedeyes: .....Δεν ξερω τι να πω,μηπως το αναστατωσα?θελει δυνατη ροη?

Link to comment
Share on other sites

Σηκωθηκε λιγο σημερα το μεσσημερι αλλα μετα εβαλα λιγο το χερι μου να τοποθετησω κατι κουνησα λιγο τον βραχο κ ξαναεπεσε :closedeyes: .....Δεν ξερω τι να πω,μηπως το αναστατωσα?θελει δυνατη ροη?

δυνατη ροη οχι δεν θελει ισα ισα θελει μικρη,δυνατη θα το στρεσαρει και αλλο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να τοποθετήσεις όλο τον κορμό σε ένα κενό των βράχω και να αφήσεις έξω μόνο το δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Το σαρκοφυτο μου εχει 2 μερες που ειναι κλειστο κ σημερα ειναι ετσι κ επισης παρατηρησα πως βγαζει κατι σαν δερμα στο νερο αλλα πολυ λιγο σα να ξεφλουδιζει ενα πραγμα αλλα δε χαλαει.Επισεις ηθελα να ρωτησω τα σταρ πολυπς πως τα βλεπετε?Εχω την αισθηση πως εχουν κολλησει στη βαση τους για καποιο λογο.Κ κατι ακομα...ειναι δυνατον η εμφυλια να μην εχει κανενα προβλημα κα να μεγαλωνει κανονικα κ να εχει το σαρκοφυτο?Ρωταω γιατι εμενα μου το δωσανε για πολυ πιο ευκολο απο μια εμφυλια.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα,δεν εχεις star polyps.

Link to comment
Share on other sites

K αυτα στην 3η φοτο τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

K αυτα στην 3η φοτο τι ειναι?

Μάλον για xenia μου μιάζει αυτό στην 3η φώτο.Μπορεί να κάνω και λάθος όμως. :thumbup:

Τα star polyps είναι αυτάpost-5909-1237045824_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aυτα που εχω ειναι νεον σταρ πολυπς.Το θεμα ειναι το τι εχουν οχι το τι ειναι κ ποιο πολυ για το σαρκοφυτο οχι τοσο για τα πολυπς.Ξερει κανεις τι ειναι αυτο που κανει?Ακομα ξεφλουδιζει αλλα δε εχει χαλασει...Περιεργο γιατι 2 μερες πριν ηταν συνεχεια ανοιχτο,μεγαλο κ ορθιο.

Link to comment
Share on other sites

Κανει τον κυκλο του και θα επανελθει μολις αποβαλει αυτη την πετσα που βλεπεις.Ειναι φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Κανει τον κυκλο του και θα επανελθει μολις αποβαλει αυτη την πετσα που βλεπεις.Ειναι φυσιολογικο.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...