Jump to content

Ξεφτισμενες ουρες σε μονομαχο.


Recommended Posts

Χαιρετω!

Εχω εναν betta splendens σε κιτρινο ανοιχτο ημιδιαφανες χρωμα με μπλε-μωβ τελειωματα στις ουρες του τα οποια τελευταια δε μπορω να διακρινω καθοτι εχουν ξεφτυσει οι ουρες του και ειναι σαν σκισμενες.

Τεστακια για το νερο δεν εχω αλλα θα θελα να ξερω και τον λογο που γινεται αυτο.

Επισης η διαθεση του ηταν πεσμενη.Ανεβασα τη θερμοκρασια στους 30 εδω και 2 μερες και τον βλεπω πιο ζωηρο.

Πριν καθοταν διπλα στο θερμοστατη.

Το ενυδρειο ειναι 25λιτρα με θερμοστατη και λαμπα 15watt daylight T8.

Ευχαριστω πολυ και ελπιζω σε βοηθεια.

Υ.Γ

Το εκτοζον που χρειαζεται και τι ακριβως κανει?

Link to comment
Share on other sites

up

Link to comment
Share on other sites

θεραπεια με Melafix, κανε και μια αλλαγη νερου πιο πριν..

Τεστατακια κανε..

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη εκανα και απο εκεινη τη στιγμη εγινε ζωηρος ο μικρος.Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω τεστακια και ταυτοχρονα οικονομικες δισχεριες.Το μελαφιξ ποσο κοστιζει?

Και βασικα γιατι γινεται αυτο?θερμοκρισιες,αμμωνια τι?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη εκανα και απο εκεινη τη στιγμη εγινε ζωηρος ο μικρος.Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω τεστακια και ταυτοχρονα οικονομικες δισχεριες.Το μελαφιξ ποσο κοστιζει?

Και βασικα γιατι γινεται αυτο?θερμοκρισιες,αμμωνια τι?

Stress, μη σωστες συνθηκες..

Βακτηριδιακη μολυνση ειναι...

Το melafix κανει καπου στα 8-10ε

Link to comment
Share on other sites

οκ ρε παιδι!!!ευχαριστω πολυ και να σαι καλα :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Τεστακια για το νερο δεν εχω αλλα θα θελα να ξερω και τον λογο που γινεται αυτο.

Τα τεστ νερού είναι το Α και το Ω! Χωρίς αυτά δεν μπορείς να ξέρεις σε τίσυνθήκες ζουν τα ψάρια σου και πως μπορείς να αντιμετωπίσεις πιθανά προβλήματα!!!

To EKTOZON είναι ένα "αλατάκι" που αποτελείται από συνδυασμό ενεργών ουσιών για την πρόληψη και τη θεραπεία μυκητών και παρασίτων.

Όσον αφορά το θέμα σου...

Κάνε αλλαγή νερού 30-40% και ρίξε ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix. Οπωσδήποτε θα πρέπει να κάνεις και μετρήσεις. Αν δεν είδες εμφανή σημάδια στο σώμα του ψαριού όπως λευκές κουκίδες οι 30 βαθμοί μου φαίνονται πολύ υψηλοί, αλλά αν εσύ βλέπεις και κρίνεις πως αυτό βοηθάει το ψάρι, κράτησε τη σε αυτά τα επίπεδα μέχρι να βρούμε τί πραγματικά έχει και να γιατρευτεί!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα stormtrooper!ευχαριστω καταρχας για τη βοηθεια!Για τα τεστακια δυστηχως το ξερω αλλα ειναι και ακριβα τα αμοιρα.Εκτος και αν εχει ψαξει κανεις καμια φθηνη λυση και μου πει και μενα.Εριξα εκτοζον οπως μου ειπες.Μελαφιξ δεν εχω(και κυριακη σημερα)αν και πρωτα πρεπει να κανω τα τεστακια.Σημαδια δεν υπαρχουν οσο τον τσεκαρα(αν λεμε για τις λευκες κουκιδες).

Απλα ξεφτισμενες ακρες και η ουρα φενεται σαν να εχει κοπει στα 2.

Λες να επιχειρει να γινει half moon? :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις φωτο;

Κανε αλλαγη νερου ξανα και προσπαθησε να κρατας το νερο του σε αψογη κατασταση δωστου και βιταμινες με την τροφη και κανες θεραπεια με ΜΕΛΑΦΙΞ και ΕΚΤΟΖΟΝ και πες μας πως παει σε 2 μερες. Την θερμοκρασι αν μπορεις βαλτην στους 28βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...