Jump to content

Δυνατότητα συμβίωσης Corry με Kubotai


christos79

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να προσθέσω 5+ corry στο ενυδρείο μου χωρίς να έχω πρόβλημα λόγω χώρου ή συμβατότητας με τα ψάρια που έχω ήδη.

Το ενυδρείο μου είναι Rio 240 full planted (φαίνεται στη photo στο avatar) και έχει εδώ και 1.5 χρόνο τα παρακάτω ψάρια :

5 σκαλάρια

5 serpae tetra

3 sae

3 kubotai

1 ancistrus cirhosus (σύντομα 2 ψάχνω να βρω άντρα).

Επίσης εάν μπορώ θα ήθελα να μου προτείνεται και κάποιο είδος αρκετά κινητικό.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Έγινε επεξεργασία - christos79
Link to comment
Share on other sites

Άνετα μπορείς να βάλεις Cory και μάλιστα θα σου πρότεινα μία ομάδα των 7+ ατόμων. Για να γίνουν οι καλύτερες δυνατές προτάσεις θα ήθελα να μας πεις τις συνθήκες του νερού σου, δηλαδή kH, gH και pH όπως επίσης και την θερμοκρασία!

*edit* Άλλη μία ερώτηση είναι με τί φίλτρο και τί υλικά τρέχει το ενυδρείο σου. Θεωρητικά είσαι ούτως ή άλλως εκτός ορίων όσον αφορά την ιχθυφόρτωση, οπότε η προσθήκη Corydoras, που θα επιβαρύνει ακόμα περισσότερο την κατάσταση, προϋποθέτει καλό και δυνατό εξωτερικό φίλτρο!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Άνετα μπορείς να βάλεις Cory και μάλιστα θα σου πρότεινα μία ομάδα των 7+ ατόμων. Για να γίνουν οι καλύτερες δυνατές προτάσεις θα ήθελα να μας πεις τις συνθήκες του νερού σου, δηλαδή kH, gH και pH όπως επίσης και την θερμοκρασία!

*edit* Άλλη μία ερώτηση είναι με τί φίλτρο και τί υλικά τρέχει το ενυδρείο σου. Θεωρητικά είσαι ούτως ή άλλως εκτός ορίων όσον αφορά την ιχθυφόρτωση, οπότε η προσθήκη Corydoras, που θα επιβαρύνει ακόμα περισσότερο την κατάσταση, προϋποθέτει καλό και δυνατό εξωτερικό φίλτρο!

Από φίλτρα χρησιμοποιώ τα παρακάτω :

εσωτερικό 1000lt/h με 2 σφουγγάρια και 1lt substrat pro και 1lt eheim μακαρόνι(δεν θυμάμαι πως λέγετε) σε κάλτσες(όχι δικές μου, ενυδρείου)

fluval 204 με τα 4 κλασσικά σφουγγάρια και 1 καλάθι με substrat pro 1 καλάθι με μακαρόνι eheim και 1 καλάθι με βιοσφαίρες.

αλλαγές νερού κάθε βδομάδα 30%

ph 7.0 με 7.5 ανάλογα με το CO2 ΄χρησιμοποιώ DIY με μαγιά

kh 8

gh 7

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρωτάω και εγώ αν με την παραπάνω σύνθεση και τα φίλτρα που έχω μπορώ και λόγω ιχθυοφόρτωσης και λόγω συμβατότητας (τα kubotai φοβάμαι) να βάλω corry.

thanks

Link to comment
Share on other sites

Βάση συνθηκών είσαι μία χαρά με τα kubotai! Το θέμα είναι εσύ τί βλέπεις στο ενυδρείο σου? Σε ρωτάω γιατί το βλέπω αρκετά φυτεμένο. Αν βάλεις 7-8 Cory θα χωράνε ή θα είναι το ένα πάνω στο άλλο?

Αν είσαι τόσο οριακά μπορείς να μεγαλώσεις το κοπάδι των Kubotai ή να τα δώσεις και να πάρεις το κοπαδάκι των Cory!

Link to comment
Share on other sites

Βάση συνθηκών είσαι μία χαρά με τα kubotai! Το θέμα είναι εσύ τί βλέπεις στο ενυδρείο σου? Σε ρωτάω γιατί το βλέπω αρκετά φυτεμένο. Αν βάλεις 7-8 Cory θα χωράνε ή θα είναι το ένα πάνω στο άλλο?

Αν είσαι τόσο οριακά μπορείς να μεγαλώσεις το κοπάδι των Kubotai ή να τα δώσεις και να πάρεις το κοπαδάκι των Cory!

τα kubotai δεν θέλω να τα δώσω γιατί με έχουν σώσει από τα σαλιγκάρια!! να τα μεγαλώσω φοβάμαι λόγω τελικού μεγέθους. Τα corry που θα δω να πάρω θα είναι μικρού τελικού μεγέθους και σκεφτόμουν 5-6 όχι 7-8.

Ο προβληματισμός μου σχετικά με kubotai και corry είναι η επιθετικότητα που μπορεί να βγάλουν τα kubotai απέναντι στα corry. Υπάρχει τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς τα botia δεν είναι επιθετικά... Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν δεις αναπαραγωγές!

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς τα botia δεν είναι επιθετικά... Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν δεις αναπαραγωγές!

:thumbup:

Δεν θα έχουν ιδιαίτερα προβλήματα τα cory με τα botia , έχω και εγώ στο ενυδρείο μου χωρίς προβλήματα.

Το πρόβλημα με τα botia είναι το τελικό μέγεθος ...θέλουν μεγάλο ενυδρείο ,

τα δικά μου τώρα είναι στα 15-17 cm και παρότι τους έχω αδυναμία, έχω μπει στη διαδικασία προετοιμασίας για να τα αποχωριστώ κάποια στιγμή…(τα έχω σε 800l ενυδρείο)

Θα σου πρότεινα να τα δώσεις και να βάλεις ένα όμορφο κοπαδάκι από corydoras :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Δεν θα έχουν ιδιαίτερα προβλήματα τα cory με τα botia , έχω και εγώ στο ενυδρείο μου χωρίς προβλήματα.

Το πρόβλημα με τα botia είναι το τελικό μέγεθος ...θέλουν μεγάλο ενυδρείο ,

τα δικά μου τώρα είναι στα 15-17 cm και παρότι τους έχω αδυναμία, έχω μπει στη διαδικασία προετοιμασίας για να τα αποχωριστώ κάποια στιγμή…(τα έχω σε 800l ενυδρείο)

Θα σου πρότεινα να τα δώσεις και να βάλεις ένα όμορφο κοπαδάκι από corydoras :closedeyes:

Όλα τα botia δεν έχουν το ίδιο τελικό μέγεθος!!! αν έχεις clown λογικά θες μεγάλύτερο!! τα kubotai φτάνουν τελικό μέγεθος 13cm!! Δεν είναι απαγορευτικό 3 ψάρια βυθού 13cm σε 240 λίτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαγορευτικό 3 ψάρια βυθού 13cm σε 240 λίτρα!!!

Ένα χαρακτηριστικό των Botia είναι ότι είναι κοπαδόψαρα. Οπότε τα 3 που έχεις τώρα "θεωρητικά" δεν είναι σωστός αριθμός! Γενικώς θεωρούμε κοπάδι άνω των 7 ατόμων...

Τώρα τί να σου πω...? :closedeyes:

Για μένα είναι σημαντικό το τί βλέπεις εσύ! Αν βάλεις ένα κοπαδάκι Cory θα είναι το ένα πάνω στο άλλο ή θα έχουν τους χώρους τους να κολυμπάνε???

Από θέμα τιμών και φιλτραρίσματος, πάντως, είσαι ok!

Link to comment
Share on other sites

τα kubotai, πολυ σωστά δεν φτάνουν σε μεγάλο τελικό μέγεθος(13cm) αλλά για να αισθάνονται καλά, όπως ολα τα είδη botia, θα πρεπει να είναι κοπαδάκι,απο 5-7 και πάνω,οπως είπε και ο Νίκος :closedeyes:

οπότε σε συνάρτηση με τα υπόλοιπα ψάρια, αρθροιστικα...

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

τα kubotai, πολυ σωστά δεν φτάνουν σε μεγάλο τελικό μέγεθος(13cm) αλλά για να αισθάνονται καλά, όπως ολα τα είδη botia, θα πρεπει να είναι κοπαδάκι,απο 5-7 και πάνω,οπως είπε και ο Νίκος :closedeyes:

οπότε σε συνάρτηση με τα υπόλοιπα ψάρια, αρθροιστικα...

σωστα αυτό δεν το υπολόγισα!! thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως, είναι μια καλή ευκαιρία,(δικαιολογία :thumbup: )

για να παρείς μεγαλύτερο ενυδρείο (και πιο ψιλο για τα σκαλαρια) :thumbup:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ισως, είναι μια καλή ευκαιρία,(δικαιολογία :thumbup: )

για να παρείς μεγαλύτερο ενυδρείο (και πιο ψιλο για τα σκαλαρια) :thumbup:

:thumbup:

μακάρι να μπορούσα !!! αλλά δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος ότι η πλάκα του σπιτιού αντέχει το βάρος μεγαλύτερου ενυδρείου!!! Στο παρελθόν σε άλλο σπίτι την πάτησα με 1 Rio 400 malawi με πολύ πέτρα.

Μετά από τις δικές επισημάνσεις θα ήθελα να ξανακάνω την ερώτηση με διαφορετική μορφή.

Μετα από μια αναδιοργάνωση φυτών και μείωση τους τι από τα παρακάτω θεωρείτε καλύτερο (υπολογίστε ότι κάποια στιγμή τα ancistrus cirhosus θα γίνουν 2, ζευγάρι) :

1. Μένω ως έχω δεν μπορώ να προσθέσω.

2. Βάζω άλλα 2-3 kubotai και τα κάνω 5-6.

3. Δίνω τα kubotai και πέρνω 7-8 corry.

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να μπορούσα !!! αλλά δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος ότι η πλάκα του σπιτιού αντέχει το βάρος μεγαλύτερου ενυδρείου!!! Στο παρελθόν σε άλλο σπίτι την πάτησα με 1 Rio 400 malawi με πολύ πέτρα.

Μετά από τις δικές επισημάνσεις θα ήθελα να ξανακάνω την ερώτηση με διαφορετική μορφή.

Μετα από μια αναδιοργάνωση φυτών και μείωση τους τι από τα παρακάτω θεωρείτε καλύτερο (υπολογίστε ότι κάποια στιγμή τα ancistrus cirhosus θα γίνουν 2, ζευγάρι) :

1. Μένω ως έχω δεν μπορώ να προσθέσω.

2. Βάζω άλλα 2-3 kubotai και τα κάνω 5-6.

3. Δίνω τα kubotai και πέρνω 7-8 corry.

Ψηφίζω το 3!!!

Αν θες Ancistrus έχω καμιά 500αριά να δώσω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω το 3!!!

Αν θες Ancistrus έχω καμιά 500αριά να δώσω :thumbup:

φυσικά και θέλω αλλά ψάχνω να κάνω ζευγάρι αυτόν που έχω!! είναι Ancistrus cirrhosus μάλλον θηλυκό γιατί δεν έχει μουστάκια.

Οπότε έχεις αρσενικό?

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και θέλω αλλά ψάχνω να κάνω ζευγάρι αυτόν που έχω!! είναι Ancistrus cirrhosus μάλλον θηλυκό γιατί δεν έχει μουστάκια.

Οπότε έχεις αρσενικό?

Στα 500 σίγουρα έχω και αρσενικά....

Λες να μου έχουν βγει όλα θυληκά? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στα 500 σίγουρα έχω και αρσενικά....

Λες να μου έχουν βγει όλα θυληκά? :thumbup:

α sorry δεν κατάλαβα ότι έχεις το συγκεκριμένο είδος που ψάχνω!!

πως θα το κανονίσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ΠΜ, αν και θα σου πρότεινα να έρθεις στη συνάντηση του Σαββάτου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...