Jump to content

Κάδος για αλλαγές νερού


christos79

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Επειδή κουράστηκα να αλλάζω νερό με κουβάδες θέλω να αγοράσω ένα κάδο περίπου 60-80 λίτρα για να προετοιμάζω το νερό και να το προσθέτω με αντλία.

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ τέτοιο κάδο στην Αθήνα και υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στο υλικό κατασκευής του κάδου? Πρέπει να είναι πλαστικό ή άλλο υλικό?

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - christos79
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Επειδή κουράστηκα να αλλάζω νερό με κουβάδες θέλω να αγοράσω ένα κάδο περίπου 60-80 λίτρα για να προετοιμάζω το νερό και να το προσθέτω με αντλία.

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ τέτοιο κάδο στην Αθήνα και υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στο υλικό κατασκευής του κάδου? Πρέπει να είναι πλαστικό ή άλλο υλικό?

Ευχαριστώ

Λογικα οι πλαστικοι καδοι θα ειναι μια χαρα αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος!Τωρα το που θα βρεις μαλλον προς ΙΚΕΑ μερια!

Επειδη εχω το ιδιο προβλημα μηπως ξερεις τι ειδους αντλια να αγορασω και ποσο εχουν πανω κατω?

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Λογικα οι πλαστικοι καδοι θα ειναι μια χαρα αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος!Τωρα το που θα βρεις μαλλον προς ΙΚΕΑ μερια!

Επειδη εχω το ιδιο προβλημα μηπως ξερεις τι ειδους αντλια να αγορασω και ποσο εχουν πανω κατω?

Εγώ θα χρησιμοποιήσω μια που έχω από ένα παλιό εσωτερικό φίλτρο αλλά σε οποιοδήποτε μαγαζί με είδη κήπου να πας θα βρείς. Δες και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4390

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο απ'όλα είναι πλαστικό βαρέλι συσκευασίας τροφίμων. Στν αγορά του Πειραιά θα βρείτε σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο απ'όλα είναι πλαστικό βαρέλι συσκευασίας τροφίμων. Στν αγορά του Πειραιά θα βρείτε σίγουρα!

Μήπως ξέρει κάποιος κάπου αθήνα προτιμώ βόρεια?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για βόρεια δεν ξέρω να σου πω.

Το δικό μου (200λιτρο) το πήρα από κέντρο Παλλάδος 1 (2103210629).

Να προσέξεις να έχει πάνω το σήμα με το μαχαιροπήρουνο, δηλαδή κατάλληλο για τρόφιμα.

post-541-1236547567_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για βόρεια δεν ξέρω να σου πω.

Το δικό μου (200λιτρο) το πήρα από κέντρο Παλλάδος 1 (2103210629).

Να προσέξεις να έχει πάνω το σήμα με το μαχαιροπήρουνο, δηλαδή κατάλληλο για τρόφιμα.

οκ ευχαριστώ πολύ!!! :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

παλλάδος 1 που λές είναι παράλληλος στην οδο αθηνάς???

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις σε μαγαζια με πλαστικα ειδη.

Ρωτα για βαρελι για ελιες, ειναι καταλληλα για φυλαξη τροφιμων (εχουν το σηματακι με τα μαχαιροπηρουνα) οποτε κανουν και για το νερο του ενυδρειου.

Εγω πηρα απο Νικητα στην αγορα του Πειραια ενα 60 λιτρα με 17€ και ενα 60 λιτρα με βρυσακι με 24€ περσυ.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0017_resize.jpg

Για να ανεβαζω το νερο πηρα τη ρυθμιζομενης ροης και που ανεβαζει μεχρι 2μετρα υψος Eheim compact 1002 (1000 l/h) με 27€ απο water inn περσυ.

http://www.mp-aquaristik.de/eheim/inhalte/...tail_27587_ehen

Για να βγαζεις νερο χρησιμοποιησε τη βαρυτητα και ενα λαστιχο ποτισματος με λιγο filterwool (να μη ρουφηξει κανενα ψαρακι).

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...e/P3190018b.jpg

edit γραφαμε ολοι μαζι σχεδον τα ιδια, μπραβο μας :closedeyes:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

παλλάδος 1 που λές είναι παράλληλος στην οδο αθηνάς???

Όπως κατεβαίνεις προς Μοναστηράκι, μετά την Ευριπίδου, είναι ο πρώτος δρόμος λοξά δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρειαζεσαι περετερω προετοιμασία γιατι να παρεις βαρελι.

αλλαζε με λαστιχο.

Εγω κανω το εξης.

Βγαζω με μια μικρη αντλια 600 l/h απο ενα 200αρι και ενα 60αρι που εχω

Επειτα προετοιμαζω σε ενα μικρο πλαστικο δοχειο το νερο με αντιχλωριο κ.λ.π, το ριχνω στα ενυδρεια και μετα με λαστιχο απο την βρυση του μπανιου ελέγχω πρωτα τη σωστη θερμοκρασια με το τηλεφωνο του μπανιου και αφου ερχετε νερο με 25°C περιπου αλλαζω την ροη απο το τηλεφωνο του μπανου στη βρυση με το λαστηχο και παει σιγα σιγα στα ενυδρεια.

Και εγω πίνω καφε.

Απλα και πρακτικά πράματα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δοχεια καταλληλα για τροφιμα (αρα και για τα ενυδρεια μας) εχει και το alexpak και μαλλον στην καλυτερη τιμη αποσες εχω βρει εγω τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρειαζεσαι περετερω προετοιμασία γιατι να παρεις βαρελι.

αλλαζε με λαστιχο.

Εγω κανω το εξης.

Βγαζω με μια μικρη αντλια 600 l/h απο ενα 200αρι και ενα 60αρι που εχω

Επειτα προετοιμαζω σε ενα μικρο πλαστικο δοχειο το νερο με αντιχλωριο κ.λ.π, το ριχνω στα ενυδρεια και μετα με λαστιχο απο την βρυση του μπανιου ελέγχω πρωτα τη σωστη θερμοκρασια με το τηλεφωνο του μπανιου και αφου ερχετε νερο με 25°C περιπου αλλαζω την ροη απο το τηλεφωνο του μπανου στη βρυση με το λαστηχο και παει σιγα σιγα στα ενυδρεια.

Και εγω πίνω καφε.

Απλα και πρακτικά πράματα.

Η όλη διαδικασία που αναφέρεις έχει κάποια λάθη:

Α) Το νερό του θερμοσίφωνα ΔΕΝ είναι πόσιμο! Κι αυτό γιατί μέσα στον θερμοσίφωνα συσσωρεύονται άλλατα και πολλές φορές σκουριά. Οπότε μόνο καλό δεν κάνεις στα ψαράκια σου.

Β) Αν κατάλαβα καλά ρίχνεις το νερό κατευθεία από τη βρύση στο ενυδρείο. Το χλώριο του νερού με αυτόν τον τρόπο καταστρέφει μέρος της βιολογίας σου.

Ο πιο σωστός τρόπος απ'όλους είναι το δοχείο προετοιμασίας νερού!

Link to comment
Share on other sites

Η όλη διαδικασία που αναφέρεις έχει κάποια λάθη:

Α) Το νερό του θερμοσίφωνα ΔΕΝ είναι πόσιμο! Κι αυτό γιατί μέσα στον θερμοσίφωνα συσσωρεύονται άλλατα και πολλές φορές σκουριά. Οπότε μόνο καλό δεν κάνεις στα ψαράκια σου.

Δεν ειναι απο θερμοσιφωνα.

Ειναι απο κεντρικη θερμανση της οικοδομής η απο ηλιακό.Δηλαδη εχω συνεχόμενη ροη ζεστου νερου.

Β) Αν κατάλαβα καλά ρίχνεις το νερό κατευθεία από τη βρύση στο ενυδρείο. Το χλώριο του νερού με αυτόν τον τρόπο καταστρέφει μέρος της βιολογίας σου.

Ναι το ριχνω κατευθειαν αλλα την στηγμη που πέφτει ριχνω απο ενα πλαστικο δωχειο σιγα-σιγα νερο με

αντιχλωριο οπου πρηγουμενος το εχω προετοιμάσει.

Αρα γινετε ενα μιγμα παλι.

Δεν ειναι καλη η διαδικασία?.

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

Η κεντρική θέρμανση δεν ξέρω πως λειτουργεί, αλλά ο ηλιακός είναι ίδιος με το θερμοσίφωνα όσον αφορά τα άλατα!

Σε καινούρια σπίτια όπου δεν έχουν προλάβει να κατασταλάξουν άλατα μέσα στους κάδους, δεν υπάρχει πρόβλημα. Με τον καιρό όμως αυτό είναι πρόβλημα... Και το κυριότερο είναι πως αν κάποιος το κάνει και του λειτουργεί δεν σημαίνει ότι μπορεί να κάνει σε όλους... Με άλλα λόγια δεν είναι κανόνας και δεν το προτείνω ως σωστή λύση.

Ξαναλέω πως το σωστότερο κατ'εμέ είναι ο πλαστικός κάδος και προετοιμασία νερού με κυκλοφορητή και αντιχλώριο για 1-2 ώρες τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Η κεντρική θέρμανση δεν ξέρω πως λειτουργεί, αλλά ο ηλιακός είναι ίδιος με το θερμοσίφωνα όσον αφορά τα άλατα!

Σε καινούρια σπίτια όπου δεν έχουν προλάβει να κατασταλάξουν άλατα μέσα στους κάδους, δεν υπάρχει πρόβλημα. Με τον καιρό όμως αυτό είναι πρόβλημα... Και το κυριότερο είναι πως αν κάποιος το κάνει και του λειτουργεί δεν σημαίνει ότι μπορεί να κάνει σε όλους... Με άλλα λόγια δεν είναι κανόνας και δεν το προτείνω ως σωστή λύση.

Ξαναλέω πως το σωστότερο κατ'εμέ είναι ο πλαστικός κάδος και προετοιμασία νερού με κυκλοφορητή και αντιχλώριο για 1-2 ώρες τουλάχιστον!

Συμφωνώ απόλυτα για αυτό ψάχνω και κάδο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...