Jump to content

Πάχος τζαμιού


elgrec0

Recommended Posts

ποιο πιστευετε οτι θα ειναι το ιδανικο παχος τζαμιου για ενα 160αρι ριφ?

12 χιλιοστα ειναι καλα?? :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

8 χιλιοστά είναι αρκετά, τουλάχιστον από δικές μου κατασκευές με κανονικό απλό τζάμι (όχι ασφαλείας). Φυσικά και θα βάλεις κόντρες πάνω-κάτω. :closedeyes: .

Η υπερβολή, εκτός από αύξηση κόστους θα αυξήσει και την οπτική παραμόρφωση (και βάρος φυσικά).

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

8 χιλιοστά είναι αρκετά, ΣΥΜΦΩΝΩ τουλάχιστον από δικές μου κατασκευές με κανονικό απλό τζάμι (όχι ασφαλείας). Φυσικά και θα βάλεις κόντρες πάνω-κάτω. :closedeyes: .

Η υπερβολή, εκτός από αύξηση κόστους θα αυξήσει και την οπτική παραμόρφωση (και βάρος φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι το παλιο ενυδρειο φιλου ηταν απο 8αρι τζαμι 160 λιτρα και το τζαμι μετα απο καποιο καιρο εκανε καμπυλη... στα 2 χρονια νομιζω (δεν θυμαμαι ακριβώς )εσπασε...

στο 120αρι μου τωρα εχω 12χιλ τζαμι , στα 160 θα ειναι σιγουρο ασφαλες το 8αρι?

Link to comment
Share on other sites

Καμπύλη δεν θα κάνει το δικό σου γιατί είναι μικρό σε μήκος.

Πάντοε σου μιλάω από προσωπική εμειρία και για 2 ενυδρεία 200άρια με φάτσα 100x57 το ένα και 100x60 το άλλο, με κόντρες πάνω-κάτω περιμετρικά και μια στο κέντρο κατά μήκος να ενώνει τις 2 φάτσες.

Ο φίλος σου σε τι διαστάσεων ενυδρείο την έπαθε και με τι κόντρες?

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει και ο φιλος viciouscircle θα βαλεις κοντρες. αν θελεις πηγαινε σε ενα πετ σοπ με ποικιλια και δες πως ειναι οι κοντρες στα ετοιμα, μεγαλα, καλα και ακριβα ενυδρεια. Το δικο μου ειναι 160 ο καθαρος ογκος του νερου μονο, με 8αρι τζαμι και δουλευει 15 μηνες αψογα. Για μενα παιζει σημαντικο ρολο η γεωμετρια του ενυδρου και η σιληκονη...

Link to comment
Share on other sites

παίδες σας ευχαριστω πολυ και τους 2!!!

Δεν ξερω τις διαστάσεις του γιατι τοτε δεν ειχα ιδεα απο ενυδρεία , στο περιπου θα ελεγα 80 ποντους αλλα πιο χαμηλο...

εχετε καποια σιλικόνη δοκιμασμένη για ενυδρεία να μου προτίνετε?

Στο 120αρι μου ειχα βαλει μια ΜΗ τοξική μαυρη αλλα δεν θυμάμαι μαρκα...

και κατι ακόμα , έχετε κάποια φωτο η καποιο λινκ να δω πως θα βάλω σωστά τις κόντρες?

Link to comment
Share on other sites

Σιληκονη δυστηχως δεν ξερω και ενδιαφερει κι εμενα για μια μελλοντικη κατασκευη που θα κανω.

Ετοιμασα κατι προχειρο για τις κοντρες. Ειναι για το επανω μερος. Κατα τη γνωμη μου οχι λεπτοτερο τζαμι απο αυτο που χρησημοποιεις για τις πλευρες. το φαρδος των λωριδων εξαρταται απο τις διαστασεις της δεξαμενης σου. Προσοχη ομως. Μελετησε και τη κατασκευη του καπακιου για να μην ταλαιπωρηθεις απο τα νευρα αυτα και σου περιορισει τις επιλογες για το καπακι. Επισης να μπορεις να βαζεις ανετα το χερι σου να δουλεψεις οταν αυτο θα ειναι σε λειτουργια. Στο πυθμενα ακριβως το ιδιο αλλα χωρις το μεσσαιο!

Ελπιζω να ειναι κατανοητο το σχημα και να σε βοηθησα γιατι μολις το εφτιαξα στα προχειρα!!! :closedeyes:

post-6427-1236555024_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σιλικόνη να ΜΗΝ είναι αντιμουχλική

και να αναγράφει "κατάλληλη για ενυδριακή χρήση"

Link to comment
Share on other sites

Από σιλικόνη έχω χρησιμοποιήσει τη logo1000 που έχει σημα ενυδρείο οπότε μόνο αυτή μπορώ να σου προτείνω.

Επίσης άλλη μια παρατήρηση, οι κόντρες θα μπορούσαν να είναι και 10άρι τζάμι για μεγαλύτερη επιφάνεια συγκόλληση και ειδικά σε αυτές να περιμένεις και 5 μέρες να στεγνώσουν καλά γιατί από αυτές θα εξαρτηθεί η σταθερότητα της όλης κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Από σιλικόνη έχω χρησιμοποιήσει τη logo1000 που έχει σημα ενυδρείο οπότε μόνο αυτή μπορώ να σου προτείνω.

Επίσης άλλη μια παρατήρηση, οι κόντρες θα μπορούσαν να είναι και 10άρι τζάμι για μεγαλύτερη επιφάνεια συγκόλληση :closedeyes: και ειδικά σε αυτές να περιμένεις και 5 μέρες να στεγνώσουν καλά (τουλαχιστον, για μενα ακομα και 5 ημερες ειναι λιγο, και ποτε στον ηλιο αλλα σε θερμοκρασια δωματιου) γιατί από αυτές θα εξαρτηθεί η σταθερότητα της όλης κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Σιλικόνη να ΜΗΝ είναι αντιμουχλική

και να αναγράφει "κατάλληλη για ενυδριακή χρήση"

πληροφοριακα , τι κακο εχουν οι αντιμουχλικές??

Link to comment
Share on other sites

Όσο για σιλικόνη κατάληλη για ενυδρείο θα βρείς

στα pet shop.Σε αυτά που ασχολούνται με το

αντικείμενο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα , τι κακο εχουν οι αντιμουχλικές??

Μυκητοκτόνα που είναι και ...ψαροκτόνα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...