Jump to content

ενυδρειο με κηχλιδες


pariss

Recommended Posts

Όγκος: 100 λιτρα

Κατηγορία: κηχλιδες

Ψάρια / Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά: χαλικι φυσικο βοτσαλα

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι

Φωτισμός: 1000 κ day light

Διάρκεια φωτισμού: 12 ωρες

Φιλτράρισμα: εσωτερικο φιλτρο elite

φυτα 2 ανουμπιες 1 αμερικανας χλοη και δυο αγνωστα

αεραντλια resun

περιμενω σχολια και παρατηρησεις

μπορειτε να μου πειτε την ονομασια ακριβως?αυτο με τα απλα χρωματα ειναι θυληκο?

post-10333-1236619714_thumb.jpg

post-10333-1236619735_thumb.jpg

post-10333-1236619763_thumb.jpg

post-10333-1236619826_thumb.jpg

post-10333-1236619856_thumb.jpg

post-10333-1236619900_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - pariss
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου με τα ψαρακια σου....αλλα πιστευω οτι ειναι υπερβολικος ο χρονος φωτισμου....δηλαδγ 12 ωρες..πιστευω οτι πρεπει να ειναι απο 8 εως το πολυ 10...

Έγινε επεξεργασία - γιωργος χανια
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου με τα ψαρακια σου....αλλα πιστευω οτι ειναι υπερβολικος ο χρονος φωτισμου....δηλαδγ 12 ωρες..πιστευω οτι πρεπει να ειναι απο 8 εως το πολυ 10...

σευχαριστω για τα καλα σου λογια θα το μειωσο το χρονο φωτισμου.τα συγκεκριμενα εκτος απο το ραμιρεζο ξερεις την ονομασια τους?το σκουρο ειναι θυληκο?

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω για τα καλα σου λογια θα το μειωσο το χρονο φωτισμου.τα συγκεκριμενα εκτος απο το ραμιρεζο ξερεις την ονομασια τους?το σκουρο ειναι θυληκο?

αν δεν κανω λαθος τα ραμιρεζι ειναι κοπαδοψαρα....απο κηχλιδες φιλε μου δεν ξερω καθολου περιενε να σου απαντησουν οι γνωστες..παλι συνχαρητηρια ωραια δουλεια
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ωραίο το ενυδρείο σου αλλά δέν ταιριάζει με τα ψάρια που έχεις και το σπουδαιότερο τα ψάρια που έχει δέν ταιριάζουν μεταξύ τους.

Συγκεκριμένα έχεις κιχλίδες αφρικής και κιχλίδες νοτίου αμερικής που θέλουν τελείως διαφορετικές συνθήκες χημείας νερού.

Οι μέν 'αφρικάνες' θέλουν σκληρό νερό και υψηλό PH,ενώ οι 'αμερικάνες' θέλουν μαλακό νερό με ουδέτερο/όξινο PH.

Επίσης άν και δέν βοηθούν οι φωτό, κατά πάσα πιθανότητα το 'Ραμιρέζι' δέν είναι Microgeophagus Ramirezi αλλά Microgeophagus Altispinosa..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αυτες δεν ειναι κηχλιδες αφρικανικες?

post-10333-1236624165_thumb.jpg

post-10333-1236624193_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - pariss
Link to comment
Share on other sites

αυτες δεν ειναι κηχλιδες αφρικανικες?

Φυσικά και είναι...Το Microgeophagus όμως είναι Αμερικής και θέλει άλλες συνθήκες.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ο ραμιρεζος θα παει στο κοινωνικο που εχω το σκουροχρωμο ειναι θυληκο ??το μαγαζι ετσι μου ειπε.θα βαλω και αλλα θυληκα

Link to comment
Share on other sites

Τα αφρικάνικα που έχεις είναι aulonocara και χρειάζονται αν μη τι άλλο πολύ περισσότερα λίτρα από τα 100 που αναφέρεις παραπάνω. Και ναι, το καφέ είναι μάλλον θηλυκό αλλά αυτό νομιζω είναι το ελάχιστο που πρέπει να σε απασχολεί αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το εχω δοκιμαστικο αν δω οτι τα καταφερνω με το συγκεκριμενο ειδος θα μεταφερθπυν σε 180 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

νεα ανακαινηση για τις αφρικανες μου προστεθηκαν πετρες αγορασμενες ασβεστολιθηκες και αμμο ψιλη για κηχλιδες.ο ραμιρεζος δοθηκε σε φιλαρακι

post-10333-1236878880_thumb.jpg

post-10333-1236878927_thumb.jpg

post-10333-1236879010_thumb.jpg

post-10333-1236879056_thumb.jpg

post-10333-1236879090_thumb.jpg

post-10333-1236879131_thumb.jpg

post-10333-1236879177_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - pariss
Link to comment
Share on other sites

Τα αφρικάνικα που έχεις είναι aulonocara και χρειάζονται αν μη τι άλλο πολύ περισσότερα λίτρα από τα 100 που αναφέρεις παραπάνω. Και ναι, το καφέ είναι μάλλον θηλυκό αλλά αυτό νομιζω είναι το ελάχιστο που πρέπει να σε απασχολεί αυτή τη στιγμή.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

2 αρσενικα καιγυρω στα 4 θυληκα

Link to comment
Share on other sites

2 αρσενικα καιγυρω στα 4 θυληκα

Kαλυτερα περιορισου σε 1 αρσενικο και 3 θυληκα.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο οδευει προς διαλυσει θα ξαναγινει κοινωνικο φυτεμενο!ο λογος ειναι οτι πανεμορφα ψαρια οι κηχλιδες αλλα θελω πιο ηρεμα ψαρια ευχαριστω για τις πληροφοριες σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...