Jump to content

Μπέρδεμα με τον πλυθυσμό?


mog

Recommended Posts

Συνχομπίστες ζητώ την συμβουλή σας.

Αυτή την στιγμή στο ενυδρείο μου (60lt) έχω:

1 Ζευγάρι guppies

2 Platy (πράσινο-ρόζ)

1 Gourami blue

1 Ακτινογραφία

2 Αρλεκίνους

8 Neon

1 Γατόψαρο

1 Pleco

2 Anoubias

1 Anoubia nana

1 Microsorum pteropus

1 Microsorum pteropus Windeløv

2 Cryptocoryne

To ph μου είναι στα 7-7,5 και ο σίδηρος στα 0,5.

Ξέρω ξέρω, απ ότι διάβασα υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας μεταξύ των ειδών που έχω.

Η κατάσταση που επικρατεί στο ενυδρείο θα έλεγα οτι είναι ειρηνική με εξαίρεση οτι το ροζ platy και το gourami την πέφτουν στο πράσινο platy αλλά ευτυχώς λόγω ταχύτητας και ευκινησίας δεν μπορούν να το χτυπήσουν.

Πρώτα απ όλα θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ότι αφορά τον πληθυσμό. Έχω πολλά μέσα? Με παίρνει για παραπάνω?

Για να φέρω το ενυδρείο σε ένα καλό επίπεδο θα πρέπει να αφαιρέσω ίσως κανένα ψαράκι? Μήπως το gourami?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 18 ψαρια σε ενα 60αρι ,συγουρα μη βαλεις αλλα. :thumbup:

θα σου ελεγα να βγαλεις τα νεον. :thumbup:

Οταν λες πρασινο πλατυ ,ειναι πρασινο , πρασινο??? Πρεπει να ειναι πολυ ομορφο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λέτε να φύγουν τα νέον?

Ο συνδιασμός platy-gourami? Nα μην ανησυχώ?

Wathmaker το platy είναι άσπρο πράσινο με κόκκινα τα κάτω πτερυγιάκια. (τουλάχιστον για platy το αγόσασα) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήσουν πιο κοντά ευχαρίστως σε απάλλασα από κάποια ζωοτόκα :thumbup: ...

Αλλά ευβοια- ρέθυμνο ουτε εγώ δε θα το άντεχα πολλές ώρες σε καράβια :thumbup: ...

Πάντως εμένα δεν μου ακούγονται πολλά τα 18 σε 60αρι, αλλά ατελείωτα...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 18 ψαρια σε ενα 60αρι ,συγουρα μη βαλεις αλλα. :thumbup:

θα σου ελεγα να βγαλεις τα νεον. :thumbup:

Οταν λες πρασινο πλατυ ,ειναι πρασινο , πρασινο??? Πρεπει να ειναι πολυ ομορφο. :thumbup:

εισαι σιγουρος?μα τα ψαρια τα υπολοιπα που μενουν δεν εχουν τις ιδιες απαιτιεις και συνθηκες νερου.οπως και αναλογιες δεν ειναι σωστες και ο πλεκο ισως φανταζομαι θα γινεται τερατακι.βγαλτα ολα τα ψαρια δωστα καπου και αποφασισε τι ψαρακια σου αρεσουν και κανε μια καινουρια αρχη κααι σωστη.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολλα τα ψαρια και ασυμβατα μεταξυ τους θα σου λεγα να βαλεις 1 αρσενικο γκαπυ με 3 θηλυκα και θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

τα ζωοτοκα ασε μονο.αντε και τον γλυφτη αν ειναι μικρος.

Τωρα με τα guppies ο καλυτερος (για μενα) συνδιασμος ειναι 2 αρσ - 5/6 θηλυκά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αλκη αλλα δεν υπαρχουν λιτρα για να το κανει

Link to comment
Share on other sites

ο πλεκο ισως φανταζομαι θα γινεται τερατακι.

Θελω να πιστευω οτι ειναι ancistrus :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολλα τα ψαρια και ασυμβατα μεταξυ τους θα σου λεγα να βαλεις 1 αρσενικο γκαπυ με 3 θηλυκα και θα εισαι οκ

Πολυ σωστα οκ. Το προβημα ειναι που θα δωσει τα αλλα ψαρια ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με τσακίσατε!

Έχω πολλά ψάρια ε? :thumbup:

Άκουσα ποικίλες απόψεις και δεν ξέρω τι να κάνω!

Από το να διώξω όλα να νέον μέχρι να κρατήσω μόνο τα γκάπυ!

Απο γκάπυ, πλάτυ, γκουράμι και νέον υπάρχει κάποια συμβατότητα μεταξύ τους η στρεσάρονται?

Θα κάνω οτι πρέπει να κάνω. Η στο pet shop θα δώσω κανένα πίσω ή σε ένα φίλο που έχει ειρηνικό ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - mog
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δεις το καθε ψαρι σου ξεχωριστα τι συνθηκες χρειαζεται (παραμετρους νερου, λιτρα κτλ κτλ) και να πραξεις αναλογα!

Ξεκινα απο εδω σε πρωη φαση...

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34

Link to comment
Share on other sites

Μαξιμουμ τα 8 νεον μπορεις να εχεις.

Το προβλημα της συνθεσης σου (εκτος του overstocking) δεν ειναι η ειρηνικοτητα μονο αναμεσα στα ψαρια αλλα και στις απαιτησεις στο νερο.

Εγω σου προτεινα να κρατησεις τα νεον, γιατι μονο αυτα ειναι στο καταλληλο στοκ και μεγεθος.

Τα αλλα ειναι ειτε μεγαλα για το ενυδρειο ειτε σε λαθος πληθυσμο.

Βεβαια υα νεον θελουν μαλακο νερακι και θα πρεπει να βαζεις απιονισμενο στις αλλαγες ή να δουλευεις τυρφη (για ΑΟ λεω να μη το προτεινω σε αυτα τα λιτρα αν και μακροχρονα συμφερει).

Η αλλη προταση που ακουσα σωστη ειναι ναξεκινησεις απο την αρχη.

Μαλλον η πιο καταλληλη λυση για να μη μπλεξεις με επεξεργασια του νερου ειναι να κρατησεις τα ζωοτοκα αλλα να διορθωσεις το "χαρεμι" τους, δεν πανε σε ζευγαρια αλλα σε 1 προς 3 με 4 (αρσ/θηλ).

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πιστευω οτι ειναι ancistrus :thumbup:

Πολυ σωστα οκ. Το προβημα ειναι που θα δωσει τα αλλα ψαρια ? :thumbup:

Το προβλημα της συνθεσης σου (εκτος του overstocking) δεν ειναι η ειρηνικοτητα μονο αναμεσα στα ψαρια αλλα και στις απαιτησεις στο νερο.

Εγω σου προτεινα να κρατησεις τα νεον, γιατι μονο αυτα ειναι στο καταλληλο στοκ και μεγεθος.

Τα αλλα ειναι ειτε μεγαλα για το ενυδρειο ειτε σε λαθος πληθυσμο.

Βεβαια υα νεον θελουν μαλακο νερακι και θα πρεπει να βαζεις απιονισμενο στις αλλαγες ή να δουλευεις τυρφη (για ΑΟ λεω να μη το προτεινω σε αυτα τα λιτρα αν και μακροχρονα συμφερει).

Η αλλη προταση που ακουσα σωστη ειναι ναξεκινησεις απο την αρχη.

Μαλλον η πιο καταλληλη λυση για να μη μπλεξεις με επεξεργασια του νερου ειναι να κρατησεις τα ζωοτοκα αλλα να διορθωσεις το "χαρεμι" τους, δεν πανε σε ζευγαρια αλλα σε 1 προς 3 με 4 (αρσ/θηλ).

:thumbup::P οπως ειπες φιλε μου ας ελπισουμε οτι ηταν ανσιστρους τεσπα ειναι το τελευταιο τα ψαρακια ας τα δωσει σε καποιον ας τα βαλει αγγελια η τελος αν δεν τα καταφερει ας τα δωσει στο πετ πισω

ολα τα υπολοιπα που ειπαν παραπανω τα παιδια και οχι μονο αυτα που εβαλα σε παραθεση ειναι σωστα και καταλαβαινεις νεε μου συνχομπιστα οτι πρεπει να ξεκινησεις απο την αρχη και καλητερα και απιο σωστα και ειναι οτι καλητερο οταν ξεκινας μια δουλεια καλο ειναι να γινεται σωστα ωστε να το χαιρεσαι κιολας μετα.δες ποια ψαρακια σου αρεσουν πολυ κανε μια αναζητηση και α σου πουμε τα υπολοιπα αλλα και το διαβασμα θα σε βοηθησει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε ρε παιδιά!

Ίσα ίσα το διάβασμα ήταν αυτό που με έκανε να φτιάξω αυτό το topic. Με το διάβασμα κατάλαβα ότι έχω λάθη στο ενυδρείο μου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλω πολύ διάβασμα ακόμα...

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

και πάμε για τα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...