Jump to content

Είμαι οκ με Eheim 2215?


vagelisftp

Recommended Posts

Γεια σας.Μόλις έφτιαξα το πρώτο μου ενυδρείο και έχω παρει το Eheim 2215.Το ενυδρείο είναι 200 λίτρα.Ελπίζω να με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια το ενυδρειο.

Η φιλτρανση δεν εξαρταται απο τα λιτρα του ενυδρειου τοσο, οσο απο την ιχθυοφορτωση το ειδος των ψαριων και τα υλικα του φιλτρου.

Μπορεις να αναφερεις κατι απο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο τα ψαρια. Για αφρικανες ας πουμε δεν ειναι οκ. Για φυτεμενο με μετρια ιχθυοφορτισει μαλλον θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκοπεύω να βάλω guppy,μιας και είναι το πρωτο μου ενυδρείο και απο κει και πέρα κάποια συμβατά ψάρια.Δηλαδή αν βγαίνανε 50 γκαπακια θα ήταν αρκετά για το φίλτρο?Μέσα στο Eheim θα έχω 3L siporax, filter wool και μπλε σφουγγάρι.Δε ξέρω αν χρειάζεται και κάτι άλλο.Το ενυδρείο θα είναι φυτεμένο.Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα 4 λίτρα βιολογικού υλικού δεν είναι και λίγα. Βέβαια με τα γκαπάκια δεν μπορείς να υπολογίσεις πληθυσμό! Αναπαράγονται εκθετικά!! Αν το φυτέψεις κιόλας βοηθάς.. Νομίζω ίσως θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις και δεύτερο φίλτρο για ακόμη περισσότερη βιολογία και για αποτελεσματικότερη ροή.

ρίξε μια ματιά και εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255

όπου άλλα μέλη παρουσιάζουν τα ενυδρεία τους, δες τι φίλτρα βάζουν για τα λίτρα τους και πάρε και ιδέες (πχ ένα φίλτρο μόνο βιολογία, ένα μόνο μηχανικό καθάρισμα κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

3L Siporax για γκαπάκια είναι αρκετά...

Το θέμα είναι αν θα προλαβαίνει το φίλτρο να ανακυκλώνει σωστά το νερό ώστε να το καθαρίζει... μιλώντας πάντα για τα 200L ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου λέτε ότι μάλλον τα 650L/h είναι λίγα για το ενυδρείο μου ε?Αρχίζουν λοιπόν οι προβληματισμοί ακόμα δεν άρχισα.Ευχαριστώ για τη βοήθεια.Μιλάμε στο άμεσο μελλον θα σας ξαναχρειαστώ.

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι ακόμα.Στα καθαρά λίτρα μετράμε τα 5-7 εκατοστά χαλίκι?Επειδή αν όχι, σε αυτή τη περίπτωση θα έχω κοντά στα 170 λίτρα καθαρά.Ίσως να βελτιώνεται κάπως η θέση μου.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι δεν μετριεται στα καθαρα λιτρα.

Μονο το νερο ειναι "καθαρα λιτρα.

Εγω πιστευω το 2215 θα σε καλυψει αλλα ενα 2217 θα σε καλυψει και σε πιθανη αλλαγη συνθεσης ή σε μεγαλυτερο ενυδρειο στο μελλον κλπ.

Αν κατσεις ομως στο τελος και υπολογισεις τα εξοδα με διπλα βανακια, καλα βιολογικα υλικα (substrat pro) κλπ θα δεις οτι η αγορα ενος eheim professional II ειναι συμφερουσα λαμβανωντας υποψιν και τις ανεσεις που σου προσφερει, με τα εξτρα που εχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...