Jump to content

ερωτηση για Nano θαλασσινο


ababapanos

Recommended Posts

θα κανω αγορα ενα μινι ενυδρειο διαστασεις 40χ30 δεν χερω ποσα λιτρα ειναι... θα αγορασω ενα μικρο σκιμερακι ζωντανο αραγωνιτη , 1-2 κιλα ζωντανο βραχο ισως και απο ψαρακια θελως να βαλω 2-3 νεμο μεσα...

επειδη προοριζετε για υπνοδωματιο, θα εχει πολυ θοριβο το σκιμερ αν και μινι? μπορει να απενεργοποιητε τις βραδυνες ωρες?

ευχαρηστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα , ειναι απαρετητη η χρηση του σκιμερ σε τοσο λιγα λιτρα? μπορω να το αποφυγω με συχνοτερες αλλαγες νερου?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=15

καλησπερα,στο παραπανω λινκ μπορεις να κανεις τον υπολογισμο των λιτρων σου.Η χρηση skimmer ειναι οτι καλυτερο σε ενα θαλασσινο ενυδρειο.Πολλοι δεν χρησιμοπουνε skimmer αλλα κανουν συχνες αλλαγες νερου,οποτε ναι μπορεις και χωρις skimmer.Πρωσοπικα θα το ειχα σαν πρωτο στοχο το skimmer,κυκλοφορητες,φωτισμο και υστερα ολα τα αλλα.Ενα αθορυβο skimmer πολυ καλο γνωμη μου παντα ειναι το V2 120 tmc nano.Μια χαρα για τα λιτρα σου.Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε συχνες αλλαγες νερου, καθε 10 μερες ? καμια ανεμονη για τον κλοουν μπορω να βαλω?

Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ένα ενυδρείο περίπου στα 40 λίτρα. Η εβδομαδιαία αλλαγή νερού, είναι πολύ εύκολη διαδικασία, αλλά κατά τη γνώμη μου σίγουρα θα σε κουράσει κάποια στιγμή.

Η ανεμώνη και δύο κλόουν είναι ένα αρκετά βαρύ βιοφορτίο. Το χημικό φίλτρο θα πρέπει συνέχεια να είναι ενεργό. Ένα μικρό σκιμεράκι αερόπετρας, πιστεύω θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και απο εμένα!!!

Το ενυδρειάκι σου παρότι μικρό μπορεί να γίνει ενα μικρό στολιδι.

Εγώ θα κατευθυνόμουν στη λυση του skimmer. νομιζω ότι οι τοσο συχνες αλλαγες εκτος του οτι θα σε κουρασουν θα ανεβάσουν και το κοστος...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η ανεμώνη είναι απαγορευτική γι’ αυτά τα λίτρα.

Το βιοφορτιο όπως λέει και ο Νίκος θα είναι πολύ μεγάλο.

Μπορείς να βάλεις διάφορα μαλακά κοραλλάκια και να φτιάξεις ένα όμορφο ΝΑΝΟ ύφαλο

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ένα ενυδρείο περίπου στα 40 λίτρα. Η εβδομαδιαία αλλαγή νερού, είναι πολύ εύκολη διαδικασία, αλλά κατά τη γνώμη μου σίγουρα θα σε κουράσει κάποια στιγμή.

Η ανεμώνη και δύο κλόουν είναι ένα αρκετά βαρύ βιοφορτίο. Το χημικό φίλτρο θα πρέπει συνέχεια να είναι ενεργό. Ένα μικρό σκιμεράκι αερόπετρας, πιστεύω θα βοηθήσει.

+1

Αυτο μπορω να το επιβαιβεωσω και εγω που το εκανα ενα χρονο στα 54 λιτρα χωρις σκιμμερ.

Link to comment
Share on other sites

επειδη τα σχεδεια αλαξαν και θα κανω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο θαλασσινο, ειναι 80 λιτρα, απο εξοπλισμο εχω ενα φιλτρο eheim 2213 και αμμο θαλασσης. το φιλτρο θα κανει δουλεια? η να το βγαλω? στην αμμο απλα θα προσθεσω 4-5 κιλα ζωντανο αραγω νιτη. για σκιμερ θα παρω λιγο αργοτερα. μπορειτε να μου πειτε τι αλλο θα χρειαστω?

Link to comment
Share on other sites

To φιλτρο φυσικα και θα το αφησεις ωστε να κανει την χημικη δουλεια (ανθρακα,αντιφωσφωρο).Οταν λες αμμο θαλασσης τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

ειχα αγορασει αμμο θαλασσης απο μαγαζι με οικοδομικα υλικα , την επλινα καλα και την εβαλα στο ενυδρειο. Δεν νομιζω οτι επειρεαζει και πολυ, θα προσθεσω και 5 κιλα ζωντανο αραγονιτη που κανει 25 ευρω. και θα βαλω και βραχο. θα χρειαστω κικλοφοριτη μαλον ακομα.

επισης 5-6 πετρες που ειχα βαλει μεσα να τις βγαλω? τωρα στο νερο που εχω ιδη μεσα θα προσθεσω αλατι στην ποσοτητα που πρεπει .

Link to comment
Share on other sites

εχω απορια και πως να ξεκινησω για την μετατροπη σε θαλασσινο...

Το ενυδρειο εχει απλα νερο βρυσης εδω και 2 μερες, με φιλτρο αμμο και μερικες πετρες...

Θα παω να αγορασω ΖΒ και ζωντανο αραγωνιτη, πρτα τι κανω? ριχνω το αλατι και μετα βαζω τον αραγωνιτη και τον βραχο? τις πετρες που ειναι ιδη μεσα τις βγαζω?

μια βοηθεια απο εσας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις οτιδήποτε ζωντανό υλικό, θα πρέπει να έχεις φτιάξει πρώτα θαλασσινό νερό στη σωστή αλατότητα, να περιμένεις να διαλύσει καλά και κατόπιν να τα τοποθετήσεις μέσα. Τα νεκρά υλικά δεν έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι που καθε φορα που ανακατευετε κατω η αμμος θολονει πολυ το νερο....

οποτε αγοραζω πρωτα το αλατι το ριχνω στο νερο, περιμενω να διαλυσει , και μετα ριχνω τον αραγωνιτη και τον ζωντανο βραχο. Να πω οτι με ενδιαφερει fish only kai oxi reef

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις κάπου αλλού το νερό σου και μετά να το ρίξεις.

Την άμμο την έχεις πλύνει??

Link to comment
Share on other sites

την αμμο την επλυνα 6 φορες... δεν αντεχα αλλο καθε φορα εβγαζε , αλλα σκευτηκα αμμος ειναι και στην θαλλασα με αμμο αν ανακατευτει το νερο θολονει... οποτε κανω υπομονη και φροντιζω να μην ανακατευετε πολυ το ενυδρειο

οσο για το νερο αφου υπαρχει ιδη στο ενυδρειο μεσα, θα ριξω απευθιας το αλατι...

στις αλλαγες θα δω πως θα το κανω η θα το ριχνω απευθιας η θα το φτιαχνω πρωτα, αναλογα πως θα με βολεψει καλυτερα

Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Έχω αμφιβολία αν η οικοδομική άμμος είναι 100% καθαρή και δεν γνωρίζω τι άλλο μπορεί να περιέχει. Για αυτό το λόγο σε ρώτησα.

Από τη στιγμή που το ενυδρείο θα λειτουργεί, δεν μπορεί να δέχεται απ' ευθείας αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειναι σιγουρο οτι κατι περιεχει δεν θα την εμπιστευομουν!!!

Δεν ξερεις τι μπορει να εχει η οικοδομικη αμμος και σαφεστατα αν το εχεις απομακρινει με το πλύσιμο!

Link to comment
Share on other sites

παιδια, δεν ειπα οτι ειναι οικοδομικη αμμος.... ειπα οτι την αγορασσα απο μαγαζι με οικοδομικα υλικα , αμμος θαλασσης ειναι. ετσι την ζητησα και ετσι εγραφε το σακι απεξω, οπως την επλενα εβρισκα και πετραδακια και μικρα φυκια μαλιστα,

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε μεχρι εδώ, απλά δεν ξερουμε τι ειδους επεξεργασια μπορει να εχει υποστει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...