Jump to content

Αλγες σε Δισκοενυδρειο


Churu

Recommended Posts

Θελω την βοηθεια σας για την καταπολεμιση της αλγης μου που εχει κανει πιο εντονη την παρουσια της τις τλευταιες 2 εβδομαδες και αρχιζει να γινεται αποκρουστικη για τα φυτα μου που αρχιζει να παιρνει το πανω χερι!!!!!!Και μαλλον δεν γινεται η δεν κανω κατι σωστα και θα ηθελα τα φωτα σας.Απο την αναγνωριση των αλγων πρεπει να εχω green spot και πρασινη τριχοειδη πανω στις ανουβιες και εχινοδορα μου.Οι μετρησεις μου ειναι με τεστ της sera και ειναι

Νh4-Nh3 0.5 mg/lt

Νο2 0

PO4 :1 mg/lt

Fe : 0.1 mg/lt

ΝΟ3 :10 mg/lt

kH : 3

pH: 6.3

gh 7-8

Έχεις τύρφη στα φίλτρα σου :ΝΑΙ

Έχεις CO2 (DIY/μπουκάλα): ΝΑΙ μαζι με ph controller

Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό σου (ppm):Δεν ξερω τωρα γιατι με format του H/Y εχασα τον πινακα

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου:300 καθαρα περιπου

Τι λάμπες έχεις (μάρκα, Watt, Kelvin): 2 αρκαδια 38 βατ 1 τροπικαλ 38 βατ και 1 συλβανια 25 βατ

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες: Συλβανια 11 ωρες Τροπικαλ 6 ωρες και Αρκαδια (2) 8 ωρες

Τι υπόστρωμα και χαλίκι έχεις: Sera floredepot

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και κάθε πότε:Ανα 2 μερες της σερα με καλιο,σιδηρο,αζωτο,φωσφορο και ταμπλετες florish της seachem ανα 4 μηνες

Τι φυτά έχεις και πόσα:3 Βαλσνεριες 8 Ανουβιες 1 οζελοτ 1 Μπλεχερι 2 Koρντιφολιους 2 Καμπομπες 3 Φτερες 1 Μπακοπα 1 Βεντιι 1 Aνουβια μεγαλη 2 Πογκοσταμον(Σημειωνω οτι το κορντιφολιους το εβαλα 1 μηνα πριν με φυλλα 30 εκ και τωρα τα φυλλα του ειναι στους 70 εκ και εχω παρει ηδη 2 μικρα απο κοτσανι και τωρα μου βγηκαν αλλα 4 σε ενα κοτσανι μιλαμε για τρελλη αναπτυξη δεν το προλαβαινω και νομιζω οτι τρωει πολυ!!!

Περιγράψε μας την άλγη που έχεις:Green spot και πρασινη τριχοειδη σαν τσοχα. Επισης στην προσπαθεια να φανε οι Δισκοι ταιζα 4-5 φορες και τωρα που αυτοι εστρωσαν εχουμε τα παρατραγουδα της αλγης!!!!!

Στην τελευταια φωτο φαινεται στο κορντιφολιους τα στιγματα της τα οποια εχουν γεμισει ολα πλεον μαζι με την τριχοειδη.Σε πολυ χειροτερη κατασταση ειναι τα φυλλα κοντα στη πλατη που ειναι πολυ δυκολο να τραβηξω φωτο.Εχω διαβασει διαφορους τροπους αλλα δεν ξερω τι ακριβως μπορει να φταιει,παρα μονο υποψιες, και δεν ξερω τι πρακτικη να ακολουθησω.Οτι αρχισαν να τρωνε τα δισκακια παρε κι αλλο προβλημα ετσι για να μην βαριεσαι :thumbup::thumbup: Παρακαλω φωτιστε με ..... :P Ευχαριστω για τον χρονο και την βοηθεια σας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξεχασες να γραψεις ποσο καιρο ειναι στημενο το ενυδρειο; :thumbup: Δεν μπορω να καταλαβω τι ταλαπωρειται τους δισκους, αφου θελετε "κηπους" ; :thumbup: Τοσα αλλα ψαρια υπαρχουν!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξεχασες να γραψεις ποσο καιρο ειναι στημενο το ενυδρειο; :thumbup: Δεν μπορω να καταλαβω τι ταλαπωρειται τους δισκους, αφου θελετε "κηπους" ; :thumbup: Τοσα αλλα ψαρια υπαρχουν!!! :thumbup:

Το προβλημα σου δεν καταλαβαινω πιο ειναι ρε Νικο.Εχουμε καταλαβει πλεον οτι θες παραποταμος του αμαζονιου να περασει απο το Χαιδαρι αλλα την πατησες γιατι γεννηθηκες στο Ελλαντα και 2 τροποι υπαρχουν να γινει το ονειρο σου πραγματικοτητα η να πας Βραζιλια η να παρεκτρεψουν τον Αχελωο προς Χαιδαρ μερια :P Διαλεξε και παρε......Ερωτηση γιατι ασχολεισαι αφου δεν εισαι προθυμος να βοηθησεις? Σιγουρο ειναι οτι μαλλον μαζι με τους δισκους που θελουν χαμηλο ph μαλλον εχεις μπερδευτει και πινεις νερο με ph 6 η και χαμηλοτερο? Γιατι πολυ ξυδι....... Και ετσι για την ιστορια 4 μηνες τρεχει Ααααααα τωρα καταλαβα παντα θες να μας θυμιζεις οτι εισαι ο καλυτερος ο σοφοτερος ο τελειοτερος ο mr perfect ο ιδιος ο Heiko και με ολα αυτα δεν ξερω ποιος ειναι το Αμερικανακι.... :P:unsure::wootwoot: ετσι για να μην ξεχνιομαστε .Ξερω ομως οτι παρ ολα αυτα εχεις ΠΑΝΤΑ καλες προθεσεις :wootwoot::rasp::rasp::rasp::rasp: Τοσα αλλα ψαρια υπαρχουν!!! Ελα ρε απο ποτε???? :hysterical::hysterical: Νικο ολο εκπληξεις εισαι πες κι αλλα ενημερωσε μας μαθε μας διδαξε μας

Link to comment
Share on other sites

μηπως ταιζεις παρα πολυ?λιπασματα καθε ποτε ριχνεις και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Ωρε οταν θα την κανω με τον Nidal (μου εχει φαει το κεφαλι, ποσο να αντεξω) προς τα εκει και μεινουμε για παντα, να δω ποιος θα γραφει και τι γιατι εμεις δεν θα εχουμε πληκτρολογιο μαζι μας. :P:unsure::thumbup::thumbup: Οσο πιο μεγαλη η αλυσιδα που πρεπει να προσεχεις, τοσο περισσοτερα τα προβληματα σου και περισσοτερα τα ενδεχομενα. Κανεις την ζωη σου δυσκολη. :P Αληθεια στις συνθηκες που ζουν (κανονικα) οι δισκοι, εχεις δει τι παθαινουν τα περισσοτερα φυτα; Γινονται .......κρεμα!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωρε οταν θα την κανω με τον Nidal (μου εχει φαει το κεφαλι, ποσο να αντεξω) προς τα εκει και μεινουμε για παντα, να δω ποιος θα γραφει και τι γιατι εμεις δεν θα εχουμε πληκτρολογιο μαζι μας. :wootwoot::wootwoot::thumbup::thumbup: Οσο πιο μεγαλη η αλυσιδα που πρεπει να προσεχεις, τοσο περισσοτερα τα προβληματα σου και περισσοτερα τα ενδεχομενα. Κανεις την ζωη σου δυσκολη. :unsure: Αληθεια στις συνθηκες που ζουν (κανονικα) οι δισκοι, εχεις δει τι παθαινουν τα περισσοτερα φυτα; Γινονται .......κρεμα!!!! :thumbup:

Αντε Νικο με το καλο.... :hysterical::hysterical::thumbup: Σου ευχομαι απο την καρδια μου τα ονειρα σου να γινουν πραγματικοτητα και να βλεπεται τους Πολυαγαπημενους Αγριους Δισκους μας Ελευθερους στον Αμαζονιο και οχι κλεισμενους σε καποιο Ενυδρειο :rasp::rasp::rasp::rasp: Ετσι για περι δεοντολογιας φιλε Νικο!!!!! Γιατι η ζωη εχει 2 οψεις :P:P

Link to comment
Share on other sites

μηπως ταιζεις παρα πολυ?λιπασματα καθε ποτε ριχνεις και ποσο?

Τα Δισκοπουλα μου τον τελευταιο μηνα ταιζα 4-5 φορες την ημερα και απο λιπασματα της seachem που αναφερω παραπανω καθε 2 μερες τις αναγραφομενες δοσολογιες ελαφρως λιγοτερο Για παραγειγμα η δοσοσογια που αναγραφει ειναι 5ml/125lt εγω βαζω 3.5/125 λτ.Σ ευχαριστω zapetro

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αύξησες την φωτοπερίοδο τον τελευταίο καιρό;

Όπως και να χει για αρχή μείωσε λίγο σταδιακά την φωτοπερίοδο σου ώστε να σταματήσει τουλάχιστον η ανάπτυξη της άλγης.

6-8 ώρες φτάνουν για τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αύξησες την φωτοπερίοδο τον τελευταίο καιρό;

Όπως και να χει για αρχή μείωσε λίγο σταδιακά την φωτοπερίοδο σου ώστε να σταματήσει τουλάχιστον η ανάπτυξη της άλγης.

6-8 ώρες φτάνουν για τα φυτά.

Αυξηση φωτοπεριοδου δεν εκανα 11 ωρες ειχα και την εχω μειωσει σταδιακα στις 10. Αυτη την μειωση που μου λες φανταζομαι οχι μπαμ και κατω ε? Εχω διαβασει και για πληρη συσκοτισηυ για 2-3 μερες. Ξερεις κατι επ αυτου?Περα λοιπον απο ελλατωση της φωτοπεριοδου δε ριχνω και καθολου λιπασματα και ταιζω 2 φορες ανα μερα απο 5 που ταιζα.Ξερεις αν κανω καλα που εχω κοψει Τελειως τα λιπασματα???Η θα δημιουργουνται μετα και αλλα? Σ ευχαριστω για το χρονο σου και την βοηθεια Alex. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα για δυο ημερες

Δεν εξαφανίστηκε τελείως αλλα με kontrol τα ταΐσματα έμεινε στάσιμη

[’σσε που μου αρέσει κιόλας στα ξυλα]

για τσέκαρε και εδώ

Πράσινη τριχοειδής άλγη

Πρόκειται για ένα από τα πιο συνηθισμένα είδη άλγης που μπορεί να συναντήσουμε σε ένα ενυδρείο. Άλλες κοινές ονομασίες που μπορεί να συναντήσουμε αυτήν την άλγη είναι "hair algae", "thread algae", "blanketweed" κ.α. H άλγη αυτή συναντάται με τη μορφή τριχών/μαλλιών οι οποίες μεγαλώνουν πάνω σε οποιαδήποτε επιφάνεια (φύλλα φυτών, τζάμια ενυδρείου, ντεκόρ), συνήθως σε περιοχές κοντά στην επιφάνεια και συχνά σε περιοχές όπου υπάρχει κυκλοφορία νερού. Αν οι συνθήκες είναι ιδανικές για την εξάπλωση της άλγης, αναπτύσσεται πολύ γρήγορα και μπορεί να καλύψει μεγάλο μέρος του ενυδρείου δημιουργώντας σοβαρά προβλήματα στην περαιτέρω ανάπτυξη των φυτών. Όπως και σε άλλες περιπτώσεις άλγης, έτσι κι εδώ η εμφάνιση και ανάπτυξή της συχνά συμβαίνει λόγω δυνατού φωτισμού, απευθείας πτώσης των ηλιακών ακτίνων στα τζάμια του ενυδρείου καθώς και περίσσειας οργανικών συστατικών στο νερό. Η περίσσεια θρεπτικών συστατικών και η παρουσία μόνο αργής ανάπτυξης φυτών (όπως της οικογένειας της Anubias) μπορεί να προκαλέσουν έξαρση της συγκεκριμένης άλγης στο ενυδρείο. Οι τρόποι καταπολέμησης της άλγης αυτής είναι με απομάκρυνση όσης περισσότερης μπορείτε και με καλό καθάρισμα του υποστρώματος ώστε να φύγουν τα περιττά οργανικά συστατικά. Παράλληλα προσωρινή μείωση του φωτισμού θα βοηθήσει στην αποφυγή ανάπτυξης της άλγης. Επίσης, υπάρχουν χημικά σκευάσματα που καταπολεμούν την άλγη αυτή, τα οποία όμως δεν ενδείκνυνται καθώς μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα στην υγεία τόσο των ψαριών όσο και των υπολοίπων φυτών

to kimeno ine ap edo http://www.istellas.gr/aquarium/plants_algae.html

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι την φωτοπερίοδο δεν την μειώνεις απότομα αλλά σταδιακά, π.χ. μισή ώρα κάθε μέρα. Πλήρης συσκότιση την θεωρώ υπερβολή.

Όσο για τα λιπάσματα τι λένε οι μετρήσεις σου; είναι στα φυσιολογικά όρια;

Έχεις κάνει μετρήσεις φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι την φωτοπερίοδο δεν την μειώνεις απότομα αλλά σταδιακά, π.χ. μισή ώρα κάθε μέρα. Πλήρης συσκότιση την θεωρώ υπερβολή.

Όσο για τα λιπάσματα τι λένε οι μετρήσεις σου; είναι στα φυσιολογικά όρια;

Έχεις κάνει μετρήσεις φαντάζομαι

Οι μετρησεις μου ειναι

Νh4-Nh3 0.5 mg/lt

Νο2 0

PO4 :1 mg/lt

Fe : 0.1 mg/lt

ΝΟ3 :10 mg/lt

kH : 3

pH: 6.3

gh 7-8

Τωρα αν εννοεις μετρησεις για μικρο+μακρο στοιχεια δεν εχω και δεν γνωριζω αν υπαρχει κατι τετοιο....Αληθεια υπαρχουν τεστ που μετραμε για ποσοτητες μικρο και μακρο στοιχειων?

Link to comment
Share on other sites

to kimeno ine ap edo http://www.istellas.gr/aquarium/plants_algae.html

Σ ευχαριστω για την βοηθεια vago :thumbup::thumbup: Αν και το ξερω το λινκ δεν το ειχα τσεκαρει για τις αλγες.Ευχαριστω για την υποδειξη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα συσκότιση (και με κάλυψη του ενυδρείου) για 4 ημέρες με ικανοποιητικά αποτελέσματα, αλλά πρώτα έβγαλα όση μπορύσα με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα συσκότιση (και με κάλυψη του ενυδρείου) για 4 ημέρες με ικανοποιητικά αποτελέσματα, αλλά πρώτα έβγαλα όση μπορύσα με το χέρι.

Vicius μετα τη συσκοτιση 4 ημερων μετα τα φυτα και τα ψαρια ηταν ΟΚ? Και σε παρακαλω πες μου την εκανες με την μια η σιγα σιγα μερα μερα γιατι εγω μεχρι στιγμης κοβω τεταρτο τεταρτο καθε μερα!!! Και κατι τελευταιο με τα δακτυλα την εβγαλες?Ρωταω γιατι στο εχινοδορο μπλεχερι νομιζω οτι θα σκιστουν αν κανω κατι τετοιο......

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερος τρόπος να βγάζεισ την τριχοειδή άλγη είναι με καλαμάκι ή ξυλάκι από σουβλάκι σε στυλ μακαρονάδας

τρελή πατέντα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερος τρόπος να βγάζεισ την τριχοειδή άλγη είναι με καλαμάκι ή ξυλάκι από σουβλάκι σε στυλ μακαρονάδας

τρελή πατέντα :thumbup:

Με ξυλακι πως? Εγω ελεγα με τσιμπιδακι με πλατια μυτη.....σαν τα γυναικεια :thumbup: Με καλαμακι του καφε πως ρε συ alex? Την ρουφας? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο πράγμα λέγοντας τριχοειδή άλγή, εγώ εννοώ τον τύπο άλγης που δεν γίνεται ένα σώμα με τα φυτά αλλά τα "ντύνει" και φεύγει εύκολα "χτενίζοντάς" την με τα δάκτυλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο πράγμα λέγοντας τριχοειδή άλγή, εγώ εννοώ τον τύπο άλγης που δεν γίνεται ένα σώμα με τα φυτά αλλά τα "ντύνει" και φεύγει εύκολα "χτενίζοντάς" την με τα δάκτυλα.

Κοιταξε σιγουρα για την ιδια μιλαμε αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο να απομακρυνθει η περισσοτερη με τα δακτυλα και μονο.

Link to comment
Share on other sites

Με ξυλακι πως? Εγω ελεγα με τσιμπιδακι με πλατια μυτη.....σαν τα γυναικεια :P Με καλαμακι του καφε πως ρε συ alex? Την ρουφας? :thumbup:

:P:unsure: ρε συ στο καλαμάκι κόλλησες;, το μακαρονάδα δεν το πρόσεξες;

Λοιπόν αναλυτικές οδηγίες χρήσεως αφαίρεσης τριχοειδής άλγης.

Υλικά: ένα καλαμάκι(ή και περισσότερα ενωμένα μεταξύ τους ανάλογα το βάθος του ενυδρείου) ή καλαμάκι(από σουβλάκια) ή ότι άλλο τέλος πάντων μακρύ. καλό θα ήταν η άκρη του καλαμακίου(χι χι) να την στραβώσουμε προς τα έξω να γίνει κάτι σαν έλικας.

Χρήση: Βυθίζουμε το καλαμάκι μας(και μη πάει ο νου σας στο πονηρό! :thumbup: ) στο σημείο με την άλγη και αρχίζουμε περιστροφική κίνηση όπως το πιρούνι στη μακαρονάδα μας και η άλγη αρχίζει και μαζεύεται γύρω γύρω ταυτόχρονα τραβώντας την. Όπως ακριβώς με το πιρούνι μας τη μακαρονάδα

Εντάξει;

Ελπίζω να βοήθησα!

Άντε και καλές μακαρονάδες! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:P:P ρε συ στο καλαμάκι κόλλησες;, το μακαρονάδα δεν το πρόσεξες;

Λοιπόν αναλυτικές οδηγίες χρήσεως αφαίρεσης τριχοειδής άλγης.

Υλικά: ένα καλαμάκι(ή και περισσότερα ενωμένα μεταξύ τους ανάλογα το βάθος του ενυδρείου) ή καλαμάκι(από σουβλάκια) ή ότι άλλο τέλος πάντων μακρύ. καλό θα ήταν η άκρη του καλαμακίου(χι χι) να την στραβώσουμε προς τα έξω να γίνει κάτι σαν έλικας.

Χρήση: Βυθίζουμε το καλαμάκι μας(και μη πάει ο νου σας στο πονηρό! :thumbup: ) στο σημείο με την άλγη και αρχίζουμε περιστροφική κίνηση όπως το πιρούνι στη μακαρονάδα μας και η άλγη αρχίζει και μαζεύεται γύρω γύρω ταυτόχρονα τραβώντας την. Όπως ακριβώς με το πιρούνι μας τη μακαρονάδα

Εντάξει;

Ελπίζω να βοήθησα!

Άντε και καλές μακαρονάδες! :thumbup:

Δηλαδη το καλαμακι θα ειναι ενα Γ σωστα?Και η μυτη που τσακισα θα ειναι η βαση σωστα?Καλα καταλαβα?Παω για πειραμα :thumbup: Ευχαριστω alex

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...