Jump to content

Μου επεσε κατω το γκαπακυ.


polidis

Recommended Posts

Παιδια πηγα σημερα να παρω 2 θηλυκά guppy και οταν πηγα να το βγαλω το ενα απο το σακουλάκι και να το βαλω μεσα στο ενυδρειο με την αποχη μου έφυγε απο την αποχη και πήδηξε κατω.

Το επιασα αμεσως και το εβαλα παλι μεσα.

Ενταξει κολύμπησε μια χαρα αλλα εχει κατι μικρα κοκκινα στίγματα στην κοιλιά σαν αιματώματα.

Το παρακολουθώ εδω και 2 ωρες δεν μου φαίνεται και πολυ κεφάτο αλλα οκ κανει τις βολτες του αλλα οχι πολυ ορεξάτο.

Τι λετε θα τα καταφέρει η θα το χασω??

Τι μου προτείνετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριες για το ενυδρειο σου; Λιτρα; Φιλτρανση; Ποσο καιρο "τρεχει"; Μετρησεις νερου; Αλλα ψαρια που εχεις μεσα; Οτι επιπλεον στοιχειο θεωρεις χρησιμο και μπορεις να βαλεις καμμια φωτογραφια;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως δεν παθενουν κατι αλλα και παλι εχει σημασια απο ποιο υψος επεσε και με τι κληση. Αστον να δουμε πως θα παει ειναι ακομη στρεσαρισμενο. Αν δεις να γινονται ποιο εντονα και μεγαλυτερα τα αιματωματα ή κατι δεν σου αρεσει μας λες αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να σου ζήσει το ψαράκι σου αλλά δε θα ταν καλύτερα να έβαζες το ψάρι σου μέσα με την σακούλα για να αποκτήσει και σιγα σιγα την θερμοκρασία αλλα και την πρώτη επαφή με τους συγκατοίκους του?

Link to comment
Share on other sites

.....αλλά δε θα ταν καλύτερα να έβαζες το ψάρι σου μέσα με την σακούλα για να αποκτήσει και σιγα σιγα την θερμοκρασία αλλα και την πρώτη επαφή με τους συγκατοίκους του?

Τωρα πλεον ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω κανει ολα αυτα που πρεπει πριν βαλω τα ψαρια μεσα με τα αλλα.

Τα ειχα στη σακουλα για μισή ωρα και προσθετα νερο απο το ενυδρειο καθε 5 λεπτα απο λιγο ωστε να συνηθίσουν.

Οταν ομως πηγα να τα πιασω με την αποχη να τα βαλω μεσα τοτε μου επεσε.

Τωρα οπως το βλεπω ειναι οπως χτες αλλα τα αιματοματα υπαρχουν ακομα.

Το υψος ηταν 1μ περιπου.

Το ενυδρειο ειναι 60Λ

φυτεμενο με συνολικα 7 gappy(2αρσενικα 5θυληκα)

Το παρακολουθω και αν κατι δεν παει καλα θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω κανει ολα αυτα που πρεπει πριν βαλω τα ψαρια μεσα με τα αλλα.

Τα ειχα στη σακουλα για μισή ωρα και προσθετα νερο απο το ενυδρειο καθε 5 λεπτα απο λιγο ωστε να συνηθίσουν.

Οταν ομως πηγα να τα πιασω με την αποχη να τα βαλω μεσα τοτε μου επεσε.

Τωρα οπως το βλεπω ειναι οπως χτες αλλα τα αιματοματα υπαρχουν ακομα.

Το υψος ηταν 1μ περιπου.

Το ενυδρειο ειναι 60Λ

φυτεμενο με συνολικα 7 gappy(2αρσενικα 5θυληκα)

Το παρακολουθω και αν κατι δεν παει καλα θα επανελθω

Κοιταξε, το ιδιο ειχα παθει εγω με αρλεκινο (παρομοιων διαστασεων ψαρι με το δικο σου) και απο παρομοιο υψος.

Αυτο που εκανα εγω ηταν οτι προσεξα να το πιασω προσεκτικα και να μη του χαλασω την μεμβρανη που καλυπτει τα ψαρια.

Δεν ειχε κανενα προβλημα το ψαρι, ζει κανονικα υγειεστατο.

Νομιζω οτι και το δικο σου θα επανελεθει γρηγορα αρκει να εχει καλες συνθηκες το νερο κλπ κλπ.

Αν το αντιχλωριο που βαζεις εχει και ουσιες που προωθουν και την παραγωγη και την αναγεννηση της φυσικης μεμβρανης του ψαριου, (πχ seachem prime) προσεθεσε διπλη ή τριπλη δοση.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, το αντιχλώριο, αν παραμείνει στο ενυδρείο, δεν δημιουργεί πρόβλημα?

ΟΚ, καταλαβαίνω το λόγο (υποστήριξη της μεμβράνης του ψαριού) που το προτείνεις. Απλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω. Μετά θα χρειαστεί (πριν από την προγραμματισμένη εκτός αν συμπίπτει) και αλλαγή νερού? Αν ναι, μετά από 1-2 μέρες πχ.?

Link to comment
Share on other sites

το αντιχλώριο δεν είναι φάρμακο που πρέπει να αφαιρέσεις μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Απλά βάζεις τη σωστή αναλογία και αυτό δεσμεύει τα βλαβερά ιόντα που υπάρχουν στο νερό της βρύσης (και προσθέτει κάποιες βιταμίνες κ.α. ανάλογα την εταιρεία). Το βάζεις κάθε φορά που προσθέτεις νερό βρύσης στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

το αντιχλώριο δεν είναι φάρμακο που πρέπει να αφαιρέσεις μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Απλά βάζεις τη σωστή αναλογία και αυτό δεσμεύει τα βλαβερά ιόντα που υπάρχουν στο νερό της βρύσης (και προσθέτει κάποιες βιταμίνες κ.α. ανάλογα την εταιρεία). Το βάζεις κάθε φορά που προσθέτεις νερό βρύσης στο ενυδρείο σου.

@ akkordeon

Τα γνωριζει αυτα ο Χρηστος (jeepas) :thumbup:

Ρωταει αν η παραπανω δοση που προτεινω θα δημιουργησει προβλημα.

@ jeepas

Απο διαφορα που εχω διαβασει οχι.

Τουλαχιστον σε αυτην την "υπερδοσολογηση" (διπλη ή τριπλη δοση)

Εγω παντως δεν ειχα προβλημα.

Επισης στις οδηγιες του αντιχλωριου επιτρεπει μεχρι και πενταπλη δοση αν χρειαστει.

"To detoxify nitrite in an emergency, up to 5 times normal dose may be used. "

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το Prime βαζω παιδια.

Δηλαδη να βαλω μισω καπακι μεσα ετσι οπως ειναι η να κανω κανονικα αλλαγη 30% με αντιχλωριο?

Link to comment
Share on other sites

Βαλ'το μεσα στο ενυδρειο, δεν χρειαζεται να το κανεις με αλλαγη νερου (αν και οι αλλαγες νερου δεν βλαπτουν γενικα).

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα παει μην ανησυχεις. Απλα πρεπει να αναθεωρησεις τον τροπο προσαρμογης των ψαριων που αγοραζεις, για να μην εχεις προβληματα στο μελλον. Καλυτερα να τα προσαρμοζεις μεσα σε ενα κουβα, οπου με ενα σωληνακι αεραντλιας που θα ρυθμιζεις με το σφηχτιρακι της παροχης αερα θα φροντιζεις να πεφτει το νερο σταγονα-σταγονα στην ταχυτητα που επιθυμεις. Επισης πρεπει να δεις απο τωρα τι θα κανεις σε λιγο καιρο με τον υπερπληθυσμο που θα εχεις.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα παει μην ανησυχεις. Απλα πρεπει να αναθεωρησεις τον τροπο προσαρμογης των ψαριων που αγοραζεις, για να μην εχεις προβληματα στο μελλον. Καλυτερα να τα προσαρμοζεις μεσα σε ενα κουβα, οπου με ενα σωληνακι αεραντλιας που θα ρυθμιζεις με το σφηχτιρακι της παροχης αερα θα φροντιζεις να πεφτει το νερο σταγονα-σταγονα στην ταχυτητα που επιθυμεις. Επισης πρεπει να δεις απο τωρα τι θα κανεις σε λιγο καιρο με τον υπερπληθυσμο που θα εχεις.- :thumbup:

φιλε τον τροπο που κανω το κανουν οι περισσότεροι νομιζω.

Δεν κανω τιποτε αλλο απο το να αφηνω μεσα στο ενυδρειο πρωτα τα ψαρια με το σακουλακι να παρουν θερμοκρασια

μετα ριχνω λιγο λιγο νερο απο το ενυδρειο στη σακουλα και τα αφηνω για μιση ωρα ετσι.

Επειτα τα πιανω με μια αποχη και τα βαζω μεσα.Δεν θελω να τα ριξω ετσι με το νερο που ειναι στο σακουλακι

για ευνόητους λογους.

Στη σινγεκριμενη στιγμή έτυχε και μου εφυγε(πρωτη φορα)τι να πω.

Τωρα οσον αφορα τον υπερπληθυσμό το ξερο και εχω παρει τα μετρα μου.

1.θα πηγαινουν αυτα που γεννιούνται σε αλλο ενυδρειο 200αρι.

2.θα χαριζωνται σε γνωστους και φιλους

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τα ματοματα. Επειδη τον τελευταιο καιρο παρακολουθω τα guppies εχω παρατηρησει το εξης.

Στα θηλυκα, υπαρχουν φορες που κοκκινίζουν απο κατω, και αυτο μπορω να το βασισω ή στην γονιμοπιηση ή μετα την γεννα που εχουν αδειασει.

Αρα και στις 2 περιπτωσεις δεν υπαρχει προβλημα.

Ελπιζω να σε βοηθησα, και αυτα που γραφω ειναι τι εχω παρατηρησει εγω και μπορει να ειναι και εντελως λαθος.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι ο ενας τροπος προσαρμογης ειναι σωστος και ο αλλος απλως δεν πρεπει σε καμμια περιπτωση να μπει το νερο απο το σακουλακι στο ενυδρειο μας γιατι μπορει το ενυδρειο του πετ σοπ να εχει προβλημα και να μας τα κανει μπαχαλο.

Τωρα για τα θηκυκα γκαπυ αυτο που λες πως σου φαινεται για αιματωμα δεν ειναι απλως ειναι απ την γεννα "η εξοδος" του ζωο που γινεται ετσι καταλαβαινετε δεν χρειαζεται να εξηγησω περετερω

Κοιτα κι εμενα μου ειχε πεσει ενα χρυσοψαρακι που ειχα απο το υψος του τραπεζιου και γλυστρισε κατω απ το τραπεζι και χτυπησε και στο τοιχο και το αποκορυφωμα ηταν οταν πηγα να τον πιασω φυσικα μου ξαναφυγε και σε πληροφορω το ψαρακι εζησε για παρα πολλα χρονια και χωρις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ψαρακι μετα την παροχή prime(αντιχλωριο)παει απο το καλο στο καλυτερο.

Μαλιστα εδω και μια ωρα παιζει με την εξοδο του νερου και παει αντιθετα με την ροη και εχει πολυ φαση.

Σας ευχαριστω πολυ ολους.

Link to comment
Share on other sites

Ειδες δεν χρειαζοταν αγχος ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα εδω και μια ωρα παιζει με την εξοδο του νερου και παει αντιθετα με την ροη και εχει πολυ φαση.

Αυτο θα έλεγα να το παρακολουθήσεις καλύτερα και να μας πεις .

Βλέπεις το ψάρι να ξύνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα έλεγα να το παρακολουθήσεις καλύτερα και να μας πεις .

Βλέπεις το ψάρι να ξύνεται ;

οχι τιποτα.

Το παρακολουθώ 2 μερες και απο χτες συμπεριφέρεται οπως τα αλλα.

Ειναι πολυ κινητικό.

Αλλα δεν θα το αφησω ετσι θα συνεχίσω να το παρακολουθω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...