Jump to content

το δικό μου ενυδρείο


nikolina.78

Recommended Posts

Το ενυδρείο μου λειτουργεί από τις 24 Γενάρη 2009! Μου το έκανε δώρο το αγόρι μου για τα γενέθλιά μου. Οφείλω να ομολογήσω ότι δε μου πολυάρεσε η ιδέα... καθότι μου φάνηκε (κ ακόμα μου φαίνεται) βουνό... Τώρα όμως, που έχει μπει κ ζωή μέσα, και θα μπει και άλλη, το έχω αγαπήσει!!!

post-11087-1236894708_thumb.jpg

(αυτή η φωτό είναι τραβηγμένη την πρώτη εβδομάδα που μπήκαν οι δύο χήρες)

Είναι ένα Juwel Rekord 600 60lt φυτεμένο.

Τα φυτά είναι: Egeria Densa Tropische, Vallisneria Spiralli americana, Ceratophyllum Subme, Biosphere-ball Mint, echonodoros (τον οποίο μου τον έφεραν σε γυάλα από ανθοπωλείο πριν το ενυδρείο), bacopa caroliana, anubias barteri nana.

Ξεκίνησα με δύο χήρες (που μάλλον μου βγήκαν κ οι δύο θηλυκές) κ έχει μία εβδομάδα που μπήκε κ ένα "guest star" hypancistrus. Δεν ξέρω το ακριβές του όνομα. Θα το βγάλω μία καλύτερη φωτό (όταν μας κάνει την τιμή να ξεμυτήσει) για να μου πείτε μήπως κάποιος το αναγνωρίσει.

Τι άλλα πρέπει να σας πω? Α! Οι μετρήσεις μου... Τελευταία, ενώ είχα χαρεί που κατάφερα να κατεβάσω το ph στο 6,8, την αλκαλική σκληρότητα στο 6, την ανθρακική σκληρότητα ή ολική σκληρότητα στο 7, τα νιτρικά στο 10 κ τα νιτρώδη στο 0, με θερμοκρασία 27,5, η τελευταία μου μέτρηση μετά από την δεύτερη αλλαγή νερού, μου άλλαξε λίγο τα νούμερα. Έτσι, το ph ανέβηκα στα 7,2, η αλκαλική σκληρότητα στο 15, η ανθρακική σκληρότητα ή ολική σκληρότητα στο 21, τα νιτρώδη στο 0 κ τα νιτρικά στο 0. Η θερμοκρασία 28, την οποία και κατέβασα γιατί ήταν πολύ ψηλά κ μου έκαψε την egeria :thumbup:

post-11087-1236894739_thumb.jpg

(και αυτή είναι η πιο πρόσφατη φωτό. Είναι σκοτεινή καθότι το guest star μας το ενοχλείο το φως!)

Αυτά τα λίγα από μένα για αρχή... θα περιμένω σχόλια κ παρατηρήσεις σας... Σκέφτομαι να βάλω δύο guppy ακόμα, λίγο πριν βάλω ένα κοπαδάκι... (σε κανά μήνα)... Το Σάββατο θα βγω για ψώνια.. για προτείνετέ μου πράγματα!

Θα σας ακούσω με μεγάλη χαρά... Επίσης, πείτε μου... να πάρω σκούπα βυθού? Και αν όχι, πως κάνω αναρρόφηση με το σωληνάκι?

Ευχαριστώ

Νικόλ :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nikolina.78
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!

για πρωταρα ειδικα super!

να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...Αν κ πιστεύω ότι θέλω πολύ δουλειά ακόμα...

Σύντομα θα ανεβάσω κ νέες φωτό (χθες έβαλα κ 5 guppy κ τρία νέα φυτά!) για να μου πεις την γνώμη σου!

Έγινε επεξεργασία - nikolina.78
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχίσεις να βάζεις και άλλα ψάρια, διάβαζε τις συνθήκες νερού που θέλει το κάθε είδος καθώς και το αν είναι κοπαδόψαρα ή όχι, αν θέλουν άμμο ή όχι κλπ.

Στο λέω γιατί τα τέτρα δεν πάνε με τα γκαπάκια!

Για ότι θες μπορείς φυσικά πάντα να ρωτήσεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχίσεις να βάζεις και άλλα ψάρια, διάβαζε τις συνθήκες νερού που θέλει το κάθε είδος καθώς και το αν είναι κοπαδόψαρα ή όχι, αν θέλουν άμμο ή όχι κλπ.

Στο λέω γιατί τα τέτρα δεν πάνε με τα γκαπάκια!

Για ότι θες μπορείς φυσικά πάντα να ρωτήσεις :thumbup:

Δεν πάνε????? :thumbup:

Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε????? :thumbup:

Γιατί?

τα Guppy θέλουν αλκαλικό νερό δηλαδή PH 7,5 και πάνω όπως και όλα τα ζωοτόκα... Όσο για το PH, Gh, KH πές μας πως το κατεβάζεις και κάνε μία έρευνα εδώ θα βρείς τρόπους για να πετύχεις τις συνθήκες που θές, γενικά θα σου πώ ότι το νερό έχει την τάση να επανέρχεται στις αρχικές του συνθήκες οπότε μην σου φαίνεται περίεργο που ξανασκαρφαλώνει το PH σε υψηλές τιμές. Έχεις ελέγξη εάν η αμμός σου είναι ασβεστιλιθική;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...