Jump to content

Guppy γεννα


γιωργος χανια

Recommended Posts

καλησπερα!!!!εχω γεμισει με μωρακια και δεν ξερω τι να κανω να τα βγαλω και να τα μεταφερο σε αλλο ενυδρειο?υπαρχει περιπτωση να μου τα φανε?τι να τα ταιζω?βοηθεια παιδες

Link to comment
Share on other sites

καποιος παιδες.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!εχω γεμισει με μωρακια και δεν ξερω τι να κανω να τα βγαλω και να τα μεταφερο σε αλλο ενυδρειο?υπαρχει περιπτωση να μου τα φανε?τι να τα ταιζω?βοηθεια παιδες

Ειμαι 90% σιγουρος οτι θα στα φανε!Καλυτερα να τα εβγαζες!

Link to comment
Share on other sites

Αν μέσα στο ενυδρείο έχεις φυτά (κερατόφυλλο) θα διασωθούν πόλλα.

Για το τάισμα τρίψε την τροφή που δίνεις στα μεγάλα και όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 90% σιγουρος οτι θα στα φανε!Καλυτερα να τα εβγαζες!

ναι ε?το θεμα ειναι οτι γεννησε το βραδι η θυλικια και το πρωι που τα ειδα δεν ξερω που ειναι τωρα...μαλλον ειναι κρυμενα..αλλα πως θα τα πιασω που ειναι πολυ μικρα

Link to comment
Share on other sites

Αν μέσα στο ενυδρείο έχεις φυτά (κερατόφυλλο) θα διασωθούν πόλλα.

Για το τάισμα τρίψε την τροφή που δίνεις στα μεγάλα και όλα μια χαρά.

οχι δεν εχω κερατοφυλλο....ναι και εγω αυτο σκεφτηκα αλλα ακουγα οτι στα νεογεννιτα δινουνμ αρτεμια για αυτο και εγω ρωτησα...

Link to comment
Share on other sites

ναι ε?το θεμα ειναι οτι γεννησε το βραδι η θυλικια και το πρωι που τα ειδα δεν ξερω που ειναι τωρα...μαλλον ειναι κρυμενα..αλλα πως θα τα πιασω που ειναι πολυ μικρα

Αν έχεις φυτά θα κρυφτούν και τα πιο "δυνατά" θα επιβιώσουν. Τίς πρώτες εβδομάδες είναι επίφοβα τα πράγματα, μετά θα έχουν μεγαλώσει και θα ξεθαρέψουν και θα τα βλέπεις περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις φυτά θα κρυφτούν και τα πιο "δυνατά" θα επιβιώσουν. Τίς πρώτες εβδομάδες είναι επίφοβα τα πράγματα, μετά θα έχουν μεγαλώσει και θα ξεθαρέψουν και θα τα βλέπεις περισσότερο.

ναι εχω καποια φυτακια....ωραια......εχεις δικιο....ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τελευταιο..εγκυος καταλαβαινουμε οτι ειναι οταν εχει στην κοιλιας της μια μεγαλη μαυροι κοιλιδα

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω κερατοφυλλο....ναι και εγω αυτο σκεφτηκα αλλα ακουγα οτι στα νεογεννιτα δινουνμ αρτεμια για αυτο και εγω ρωτησα...

Η αρτέμια (ζωντανή) είναι καλύτερη θρεπτικά, αλλά αν δεν έχεις δεν χάλασε και ο κόσμος, καλή είναι και η εναλλακτική της τριμένης τροφής.Μπορείς να πάρεις και ειδική τροφή για γόνο απο pet-shop.

Link to comment
Share on other sites

Η αρτέμια (ζωντανή) είναι καλύτερη θρεπτικά, αλλά αν δεν έχεις δεν χάλασε και ο κόσμος, καλή είναι και η εναλλακτική της τριμένης τροφής.Μπορείς να πάρεις και ειδική τροφή για γόνο απο pet-shop.

και [ως θα την ζητησω απο πετ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τελευταιο..εγκυος καταλαβαινουμε οτι ειναι οταν εχει στην κοιλιας της μια μεγαλη μαυροι κοιλιδα

Για να είσαι πιο σίγουρος θα βλέπεις οτι η κοιλίτσα της Γκαμπίνας θα φουσκώνει-μεγαλώνει.Μαύρο στο πίσω μέρος της κοιλίας θα δείς και στα μικρά σου τα "κοριτσάκια"¨μετά από 6-7 εβδομάδες που θα ξεχωρίζει το φύλο στα ψαράκια σου.

Α και να σου ζήσουν!

Πρώτη γέννα;

Υ.Γ.Αν έχεις άλλα φυτά αυτά θα βρούν να κρυφτούν.

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι πιο σίγουρος θα βλέπεις οτι η κοιλίτσα της Γκαμπίνας θα φουσκώνει-μεγαλώνει.Μαύρο στο πίσω μέρος της κοιλίας θα δείς και στα μικρά σου τα "κοριτσάκια"¨μετά από 6-7 εβδομάδες που θα ξεχωρίζει το φύλο στα ψαράκια σου.

Α και να σου ζήσουν!

Πρώτη γέννα;

Υ.Γ.Αν έχεις άλλα φυτά αυτά θα βρούν να κρυφτούν.

ωραια...μεχρι στιγμης εχω 4 θυλικιες που πισω στην κοιλιτσα εχουν απο μια κουκιδιτσα μαυρο.....σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα..ναι πρωτη γεννα μετα απο ενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

και [ως θα την ζητησω απο πετ

Τροφή για γόνο ή τροφή για νεογέννητα γκάμπι ή τροφή για babyfish.Θα καταλάβουν.

Link to comment
Share on other sites

Τροφή για γόνο ή τροφή για νεογέννητα γκάμπι ή τροφή για babyfish.Θα καταλάβουν.

οκ απο δευτερα θα ψαξω να βρω..σε ευχαριστω....εχεις και εσυ γκαποι

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Οτι άλλο θές εδώ είμαστε! :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Οτι άλλο θές εδώ είμαστε! :thumbup:

ok se eyxaristo

Link to comment
Share on other sites

οκ απο δευτερα θα ψαξω να βρω..σε ευχαριστω....εχεις και εσυ γκαποι

Ναι "γκαμποχτυπημένη"!χι!χι! Μα είναι χαριτομένα τα άτιμα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι "γκαμποχτυπημένη"!χι!χι! Μα είναι χαριτομένα τα άτιμα! :thumbup:

xaxaxaa..ειναι αντως πολυ ομορφα..........

Link to comment
Share on other sites

α ναι ποσους βαθμους θελουν τι μικρα......εκει που ειναι ολα μαζι τωρα εχω 26-27

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω διαβάσει η θερμοκρασία 26-27 είναι καλή και για τα μικρά.

Θέλουν τάισμα 2-3 φορές τη μέρα και πιο σιχνές αλλαγές νερού (κάθε 3 μέρες) γιατί αυτό που τρώνε το "βγάζουν" μετά από 20 λεπτά.Να προσέχεις τις μετρήσεις σου.

Υ.Γ.Έχεις σκεφτεί μεγαλύτερο ενυδρείο για τα γκάμπι; :thumbup: Με το ρυθμό που γεννάνε και τον αριθμό των μικρών που κάνουν δεν θα σε φτάνουν τα 20lt!

Έγινε επεξεργασία - marly
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω διαβάσει η θερμοκρασία 26-27 είναι καλή και για τα μικρά.

Θέλουν τάισμα 2-3 φορές τη μέρα και πιο σιχνές αλλαγές νερού (κάθε 3 μέρες) γιατί αυτό που τρώνε το "βγάζουν" μετά από 20 λεπτά.Να προσέχεις τις μετρήσεις σου.

Υ.Γ.Έχεις σκεφτεί μεγαλύτερο ενυδρείο για τα γκάμπι; :thumbup: Με το ρυθμό που γεννάνε και τον αριθμό των μικρών που κάνουν δεν θα σε φτάνουν τα 20lt!

οκ καλα.....2-3 φορες τι νερα για ταισμα?και αλλαγες νερου?δηλαδη εγω που εχω μια 5λ να τα βαλω εκει μεχρι να μεγαλωσουν.......ε ναι ολα τα εχω σκεφτει και το ξερω για το 20λ..

Έγινε επεξεργασία - γιωργος χανια
Link to comment
Share on other sites

Αν μέσα στο ενυδρείο έχεις φυτά (κερατόφυλλο) θα διασωθούν πόλλα.

Για το τάισμα τρίψε την τροφή που δίνεις στα μεγάλα και όλα μια χαρά.

:thumbup::thumbup::thumbup::P

α ναι ποσους βαθμους θελουν τι μικρα......εκει που ειναι ολα μαζι τωρα εχω 26-27

24-25C και για μικρα και για ενηλικα guppy.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας δωσεις πληροφοριες για το ενυδρειο σου δλδ ποσα λιτρα ειναι ποσα ψαρια και τι ειδος εχεις μεσα τιμες νερου κλπ;

Και για το κανονικο ενυδρειο σου και για το ενυδρειο- γεννηστρα.

Στο πισω μερος της κοιλια χαμηλα θα δεις να σκουρενη στις θηλυκες που ειναι εγκυες, οχι σε αυτες που δεν ειναι, και αυτο γινετε γιατι τα ψαρακια μεγαλωνουν μεσα στην κοιλια και φαινονται το σκουρο απ τα μαρακια τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...