Jump to content

Προβλημα με καφε άλγη(μαλλον)


Fitas

Recommended Posts

καλησπερα,δυστυχως ενα απο τα προβληματα που αντιμετωπιζω ειναι η αλγη,απο τα λιγα που διαβασα στο φόρουμ μαλλον ειναι καφε αλγη,βάζω και καποιες φωτογραφιες αλλα μαλλον δεν ειναι καλες,σήμερα αλλαξα το νερο του ενυδρειου και καταφερα με μια παλια αθλητικη φανελα να την καθαρισω αλλα δεν εφυγε όλη.Πριν 3 ημερες εριξα και αλγκολ αλλα δεν βλεπω προκοπη,υπαρχει καποια λυση?

post-8841-1237140955_thumb.jpg

post-8841-1237140964_thumb.jpg

post-8841-1237140972_thumb.jpg

post-8841-1237140981_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για green-spot algae μου κάνει, δηλώνει καλή ποότητα νερού αλλά λίγα φυτά, καλή δουλειά κάνουν τα σαλιγκάρια neritina.

Δυστυχως φυτα δεν εχω μόνο μια μικρη ανουμπια,σαλιγκαρια μου εδωσε το πετσοπ αυτα πριν 4 ημερες αλλα μου ειπε οτι δεν βεντουζάρουν(δικια του περιγραφη)

Link to comment
Share on other sites

Είναι zebra nerite snail, έχω 2 σε 20 λίτρα και μου κάνουν πολύ καλή δουλειά, δεν καταλαβαίνω γιατί σου είπαν τέτοιο πράγμα..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είναι zebra nerite snail, έχω 2 σε 20 λίτρα και μου κάνουν πολύ καλή δουλειά, δεν καταλαβαίνω γιατί σου είπαν τέτοιο πράγμα..... :thumbup:

η τιμη τους ειναι καλη?γιατι καποιος μου ειπε οτι επρεπε να στο δώσει τζαμπα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά τα πήρα 2,50 ευρώ το ένα από πετ σοπ τηε γειτονιάς μου.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά τα πήρα 2,50 ευρώ το ένα από πετ σοπ τηε γειτονιάς μου.....

εσενα καθαρίζουν την αλγη απο το τζαμι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορώ να σου πω ότι δεν αφήνουν τίποτα, παλιά είχα άλγη αλλά απο τότε που τα έβαλα τίποτα!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ασχετο

Ποσα δωματια ειναι η μονοκατοικια? :thumbup:

3,στο ισογειο ειναι ο πλεκο και οι αλλοι δυο χρησιμοποιουνται απο τα τετρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

3,στο ισογειο ειναι ο πλεκο και οι αλλοι δυο χρησιμοποιουνται απο τα τετρα :thumbup:

delta για την άλγη δεν θα μου πεις την γνωμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Αρα να περιμενω απο τα σαλιγκαρια?ο πλεκόστομος παντως δεν την ακουμπαει

Link to comment
Share on other sites

Αρα να περιμενω απο τα σαλιγκαρια?ο πλεκόστομος παντως δεν την ακουμπαει

Η συγκεκριμένη άλγη είναι αρκετά σκληρή και δύσκολη στην αποκόλλησή της από το τζάμι. οπότε ο πλέκο σου σίγουρα θα προτιμήσει κάτι άλλο... Πόσο περισσότερο αν ρίχνεις αρκετή τροφή και είναι πάντα χορτάτος!

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη άλγη είναι αρκετά σκληρή και δύσκολη στην αποκόλλησή της από το τζάμι. οπότε ο πλέκο σου σίγουρα θα προτιμήσει κάτι άλλο... Πόσο περισσότερο αν ρίχνεις αρκετή τροφή και είναι πάντα χορτάτος!

Πράγματι Νίκο και χθες που προσπαθησα να την καθαρίσω με μια φανέλα δεν καταφερα πολλα πράγματα,μαλλον πρέπει να πάρω ξυστρα

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζεται εύκολα με ενυδρειακό βαμβάκι, απλά πρόσεξε να μην πιάσεις και χαλίκι μαζί και το γραντζουνίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σωστη λειτουργεια και νερο στο ενυδρειο σε 3 εβδομαδες θα ξεραθει και θα πεσει

Αφου ειπατε οτι εχω καλη ποιοτητα νερου για να εχω τετοια άλγη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αλγη υπαρχει παντου φιλε μου... δεν υπαρχει ενυδρειο χωρις αλγη... ειναι "κομματι" του!

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειπατε οτι εχω καλη ποιοτητα νερου για να εχω τετοια άλγη :thumbup:

Αν δεν υπάρχουν φυτά αλλά υπάρχει αρκετό φως τότε και καλή ποιότητα ναρού να έχεις η άλγη θα έρθει. Αν βάλεις φυτά θα τρώνε αυτά τα συστατικά του νερού που τρώει η άλγη και δεν θα αναπτύσσεται.

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα λεμε ειναι υποθεσεις, εκτος αν υπηρχαν αξιοπιστες μετρησεις μετρησεις και PO4, Fe (εκτος των κλασικων μετρησεων).

Απο την αλλη η αλγη δεν εξαρταται απο "κακες" τιμες, αλλα απο συνδυασμο τιμων και πολλων αλλων παραγοντων (φωτος, φωτοπεριοδου, φυτομαζας, ποσοστο διοξειδιου στο νερο, λιπασματα).

Πολυ σημαντικο ειναι οτι η αλγη δεν ειναι αρρωστια και δεν πρεπει να την αντιπετωπιζουμε ετσι.

Κανενα ενυδρειο δεν ειναι καθαρο απο αλγη.

Εστω και λιγη θα την εχει.

Για να συμβει το "ακατορθωτο" (ενυδρειο χωρις αλγη) θα πρεπει να ισορροπουν ολοι οι παραγοντες σε μια κλωστη.

Πραγμα δυσκολο σε ενα κλειστο συστημα οπως ενα ενυδρειο και ακομα δυσκολοτερο οσο πιο μικρο το ενυδρειο.

Δεν σημαινει λοιπον οτι εχεις "κακο" νερο.

Απλα πρεπει να βρεις την ισορροπια (οσο καλυτερη μπορεις) σε αυτους τους παραγοντες που ανεφερα.

Δοκιμασε να εχεις

(φυσικα ΝΗ4 : 0, ΝΟ2 : 0) και

ΝΟ3 : 15

PO4 : 1 ή γενικα αναλογια νιτρικων (ΝΟ3) και φωσφορικων (PO4), 15 προς 1

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για green-spot algae μου κάνει, δηλώνει καλή ποότητα νερού αλλά λίγα φυτά, καλή δουλειά κάνουν τα σαλιγκάρια neritina.

:thumbup::thumbup::thumbup::P:unsure:

Στην Αθηνα η τιμη των σαλιγκαριων ειναι απο 2 εως 3 Ε

Τωρα στη Κορινθο ειναι πιο λιγα τα μαγαζια για αυτο και η διαφορα :P

Έγινε επεξεργασία - watchmaker
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...