Jump to content

ΑΘΕΝΕΙΕΣ ΦΥΤΩΝ


Recommended Posts

Φιλαράκια καλημέρα,

μέσα στο ενυδρείο μου έχω ανούμπιες, εχινόδορους, βαλισνέριες κ.λ.π. φυτεμένα σε λεπτόκοκκη άμμο.

Τελευταία όμως τα φυτά αρχίζουν να παρουσιάζουν κάποιες αλλοιώσεις.

Σε ορισμένα, τα φύλλα τους χάνουν το πράσινο χρώμα τους και κιτρινίζουν, ενώ μοιάζουν περισσότερο διάφανα.

Μετά από λίγες μέρες σαπίζουν και γίνονται μαλακά σαν τον ιστό της αράχνης. (Αυτό το διαπίστωσα μετά την πρώτη φορά, πριν από δύο μήνες, όταν άφησα το φυτό μέσα μέχρι που χάλασε τελείως. Από τότε μόλις βλέπω, ότι αλλάζουν χρώμα τα κόβω)

Σε άλλα παρουσιάζονται κάποια στίγματα, αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Ψάχνοντας στο forum για τις ασθένειες των φυτών διάβασα, ότι παρόμοια συμπτώματα μπορεί να σημαίνει και έλλειψη σιδήρου.

Το ερώτημά μου είναι μπορώ να ρίξω σταγόνες σιδήρου και θα έχω αποτέλεσμα με την άμμο, που έχω χρησιμοποιήσει;

Μπορεί να οφείλεται σε κάτι άλλο και όχι σε έλλειψη σιδήρου;

Υπάρχουν κάποια τέστ, που να μου δείχνουν αν όντως είναι έλλειψη σιδήρου ή στο μέλλον να μου δείχνουν αν υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα στο ενυδρείο μου;

Περιμένω τις συμβουλές σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.... :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποια φυτά απο όλα. Νομίζω οι Anubias είναι οκ. Το ίδιο και οι βαλισνέριες. Αν μιλάς για για τους εχινώδορους νομίζω είναι λίγο πιο απαιτητικά φυτά απο τα άλλα 2, ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι με τα φυτεμένα.

Ένα υγρό λιπασματάκι πιστέυω θα βοηθήσει αρκετά.

Α και έχεις ψιλό χαλίκι. Όχι λεπτόκοκη άμμο

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τεστ για σιδηρο,πρωτα πρεπει να κανεις το τεστ και μετα να δεις την ποσοτητα του

σιδηρου που χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν δούμε το θέμα σιδήρου δώσε αναφορά για: φως, λιπάσματα, νιτρικά, ύπαρξη παροχής διοξειδίου και ότι άλλο μπορεί να έχει σχέση με φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...