Jump to content

άεργος ισχύς


Recommended Posts

Το εχεις δοκιμασει προσωπικα και ειδες διαφορα ?

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

υπαρχει διαφορα και μεγαλη !!!!

στο τονιζω!!!!

εξ αλλου και το βιντεο τα δειχνει ολα!!!

και για να γεινω πιο αναλυτικος καθε κινητηρας εχει επανω το συνημητονο φ και γραφει χαρακτηρηστηκα cφος πχ 0.78

αυτο συναινει οτι ο κινητηρας θελει 78 % του ρευματος για δουλεψει το 22% ειναι αεργο!!!!! αλλα το χρεωνεσαι!!!! δλδ 78 και 22 100%

εσυ πληρωνεις το 100% κΙ ΧΡΕΑΖΕΣΑΙ ΤΟ 78%

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις, που να ξερει απο ηλεκτρολογικα, να μας πει τι σημαινει άεργος ισχύς?

Βρηκα αυτο εδω και δεν εχω ιδεα πως δουλευει και κανει οντως αυτα που λεει:

http://koronaios.ebuy-shops.gr/main.php?cPath=411_424

:)

το πρωτο λινκ δεν ανοιγει!!!

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο λινκ δεν ανοιγει!!!

Τα λινκ δεν ζουνε επαοριστο. Αν δεις η δημοσιευση εγινε πριν απο 4 μηνες.

Μια απλη αναζητηση στο google νομιζω θα φερει πολλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Η βασική αρχή λειτουργίας του POWER SAVER βασίζεται στην διόρθωση του ηλεκτρικού ρεύματος και συγκεκριμένα στη διόρθωση του συντελεστή ισχύος, καθώς και στη σταθεροποίηση των μικρών απότομων μεταβολών (PEAK) στην τάση του δικτύου.

Διορθώνοντας το συντελεστή ισχύος σε μία εγκατάσταση, έχουμε ως αποτέλεσμα την καλύτερη και αποδοτικότερη λειτουργία των συσκευών που έιναι μέσα στην εγκατάσταση αυτή και συνεπώς οικονομία στην κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος.

post-13804-1246613792_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επισης το υπουργειο αναπτυξης εχει βγαλει το "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΟΙΚΟΝOΜΩ" που αναφερει αναλυτικα για αυτες τισ συσκευες!!

σε δημοσιες υπηρεσιες σχολια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Εγώ θέλω να κάνω μια ερώτηση σε αυτούς που γνωρίζουν:

Τα οικιακά ρολόγια (μετρητές) της ΔΕΗ που έχουν τα σπίτια μας, μετρούν ΚΑΙ την άεργο ισχύ ΚΑΙ την "ωφέλιμη" ή (όπως διάβασα στο GAB) μετρούν μόνο την "ωφέλιμη", οπότε και δεν έχει νόημα η εγκατάσταση τέτοιας συσκευής από τη στιγμή που ΔΕΝ χρεωνόμαστε για τη μη-καταναλωμένη άεργη ισχύ? :)

Link to comment
Share on other sites

μετρούν μόνο την ωφέλιμη ισχύ....την άεργη όχι(αν όμως χρησιμοποιείς πολύ άεργη ισχύ τότε βάζουν μετρητή που την μετράει)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να κάνω μια ερώτηση σε αυτούς που γνωρίζουν:

Τα οικιακά ρολόγια (μετρητές) της ΔΕΗ που έχουν τα σπίτια μας, μετρούν ΚΑΙ την άεργο ισχύ ΚΑΙ την "ωφέλιμη" ή (όπως διάβασα στο GAB) μετρούν μόνο την "ωφέλιμη", οπότε και δεν έχει νόημα η εγκατάσταση τέτοιας συσκευής από τη στιγμή που ΔΕΝ χρεωνόμαστε για τη μη-καταναλωμένη άεργη ισχύ? :)

Kαι γιατί δεν ρωτάς εκεί που το διάβασες ;

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Kαι γιατί δεν ρωτάς εκεί που το διάβασες ;

Οπααα! Παρεξηγήθηκες που αναφέρθηκα σε άλλο φόρουμ και μου απευθύνεσαι τόσο απότομα ή απλά εγώ έχω αυτή την εντύπωση? :D

Αν ισχύει το δεύτερο και θέλεις πραγματικά να μάθεις, τότε σου απαντώ ότι οποιαδήποτε πληροφορία με ενδιαφέρει, πάντα τη διασταυρώνω και προσπαθώ να την επαληθεύσω. Θα το έχεις καταλάβει άλλωστε αν με διαβάζεις! 'Ετσι, από τη στιγμή που ήδη κάτι τέτοιο αναφέρθηκε στο άλλο φόρουμ, θα ήθελα τη γνώμη και άλλων φίλων που πιθανά να γνωρίζουν, μέσα στο ΑΖ.

Εσύ αν πας σε ένα γιατρό για κάποιο πρόβλημα και σου πεί ότι έχεις κάτι πολύ σοβαρό, δε θα ρωτήσεις και άλλους γιατρούς για να επιβεβαιώσεις την αρχική γνωμάτευση??? :)

Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντησή μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρητές της ΔΕΗ στα σπίτια μετρούν τη συνολική ισχύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Οι μετρητές της ΔΕΗ στα σπίτια μετρούν τη συνολική ισχύ! :)

Καλησπέρα Γιώργο! :)

Δηλαδή φίλε μου, λές να κάνει δουλειά αυτό το "μαραφέτι"?

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά... Όπως σωστά ειπώθηκε η άεργος ισχύς δημιουργείται από επαγωγικές καταναλώσεις, δηλαδή οποιασδήποτε μορφής πηνία. Για παράδειγμα ένα μηχανικό ballast φθορισμού 36W έχει συνφ=0,51 αλλά καταλαβαίνει κανείς ότι 36W ανά ώρα μπροστά στις...κιλοβατώρες του λογαριασμού είναι λίγα για να δημιουργήσουν καταναλωτικό πρόβλημα.

Η προσωπική μου γνώμη είναι πως αν κάποιο σπίτι (ή επιχείρηση) έχει πολλές συσκευές που περιέχουν μοτέρ, μετασχηματιστές και παρόμοιες καταναλώσεις και δουλεύουν με μεγάλη συχνότητα θα έβρισκαν χρήσιμη μια τέτοια συσκευή. Άλλωστε και οι πυκνωτές που ''φοράνε'' διάφορες συσκευές (όσες φοράνε) που περιέχουν μοτέρ έχουν και αυτοί περιορισμένη διάρκεια ζωής.

Πάντως την άεργο ισχύ την πληρώνουμε, όση και να είναι αυτή! :)

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Όλα είναι σχετικά... Όπως σωστά ειπώθηκε η άεργος ισχύς δημιουργείται από επαγωγικές καταναλώσεις, δηλαδή οποιασδήποτε μορφής πηνία. Για παράδειγμα ένα μηχανικό ballast φθορισμού 36W έχει συνφ=0,51 αλλά καταλαβαίνει κανείς ότι 36W ανά ώρα μπροστά στις...κιλοβατώρες του λογαριασμού είναι λίγα για να δημιουργήσουν καταναλωτικό πρόβλημα.

Η προσωπική μου γνώμη είναι πως αν κάποιο σπίτι (ή επιχείρηση) έχει πολλές συσκευές που περιέχουν μοτέρ, μετασχηματιστές και παρόμοιες καταναλώσεις και δουλεύουν με μεγάλη συχνότητα θα έβρισκαν χρήσιμη μια τέτοια συσκευή. Άλλωστε και οι πυκνωτές που ''φοράνε'' διάφορες συσκευές (όσες φοράνε) που περιέχουν μοτέρ έχουν και αυτοί περιορισμένη διάρκεια ζωής.

Πάντως την άεργο ισχύ την πληρώνουμε, όση και να είναι αυτή! :)

Να'σαι καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει ενα τηλεφωνο σε μια εταιρια που πουλαει και μου ειπε στο τριφασικο θελω 3 συσκευες μια σε καθε φαση σε καποια πριζα οχι πριν απο συσκευη. Δεν ξερω αν στεκει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση : ο φίλος genirous είπε ότι οι μετρητές μετρούν την ολική ισχύ(ωφέλιμη και άεργη)..γιατί η ΔΕΗ μας υποχρεώνει να έχουμε συντελεστή (cosφ) >0.85 και όταν έχουμε μικρότερο συντελεστή μας λέει να τον διορθώσουμε και εάν δεν το κάνουμε μας βάζει ξεχωριστό μετρητή να μετράει την άεργη ισχύ και να την πληρώνουμε έξτρα (εφόσον την μετράει και ο άλλος μετρητής);;

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

να κάνω μια ερώτηση : ο φίλος genirous είπε ότι οι μετρητές μετρούν την ολική ισχύ(ωφέλιμη και άεργη)..γιατί η ΔΕΗ μας υποχρεώνει να έχουμε συντελεστή (cosφ) >0.85 και όταν έχουμε μικρότερο συντελεστή μας λέει να τον διορθώσουμε και εάν δεν το κάνουμε μας βάζει ξεχωριστό μετρητή να μετράει την άεργη ισχύ και να την πληρώνουμε έξτρα (εφόσον την μετράει και ο άλλος μετρητής);;

Αυτό ισχύει και για τους οικιακούς χρήστες (με τιμολόγιο Γ1), φίλε Shadow_1? Που/Πώς φαίνεται αυτή η "υποχρέωση" προς τη ΔΕΗ που αναφέρεις? Στο λογαριασμό? :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά... Όπως σωστά ειπώθηκε η άεργος ισχύς δημιουργείται από επαγωγικές καταναλώσεις, δηλαδή οποιασδήποτε μορφής πηνία. Για παράδειγμα ένα μηχανικό ballast φθορισμού 36W έχει συνφ=0,51 αλλά καταλαβαίνει κανείς ότι 36W ανά ώρα μπροστά στις...κιλοβατώρες του λογαριασμού είναι λίγα για να δημιουργήσουν καταναλωτικό πρόβλημα.

Η προσωπική μου γνώμη είναι πως αν κάποιο σπίτι (ή επιχείρηση) έχει πολλές συσκευές που περιέχουν μοτέρ, μετασχηματιστές και παρόμοιες καταναλώσεις και δουλεύουν με μεγάλη συχνότητα θα έβρισκαν χρήσιμη μια τέτοια συσκευή. Άλλωστε και οι πυκνωτές που ''φοράνε'' διάφορες συσκευές (όσες φοράνε) που περιέχουν μοτέρ έχουν και αυτοί περιορισμένη διάρκεια ζωής.

Πάντως την άεργο ισχύ την πληρώνουμε, όση και να είναι αυτή! :)

και μην ξεχναμε ολοι οι πυκνωτες δεν εχουν την ιδια χρηση!!!!!!!!!!!!

αλλοι ειναι εκκινησεως αλλοι λειτουργειας και αν καποιος χασει την τιμη του η συσκευη μας η δεν λειτουργει

η δεν εκκινει

και πολυ καλα ειπες ενα ballast φθορισμού 36W έχει συνφ=0,51 αρα μια τετοια συσκευη μπορει στη συγκεκριμενη εφαρμογη να μας κανει εως και 49% οικονομια

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει ενα τηλεφωνο σε μια εταιρια που πουλαει και μου ειπε στο τριφασικο θελω 3 συσκευες μια σε καθε φαση σε καποια πριζα οχι πριν απο συσκευη. Δεν ξερω αν στεκει αυτο.

καλα σου ειπε αλλα μαλλον δεν σου εξηγησε!! η θελεις 3 μονοφασικες η μια τριφασικη!

(εξαρτατε τι θελεις να ξεστοκαρεις την ιδια δουλεια κανει

στην ουσια η τριφασικη συσκευη ειναι τρεις μοναφασικες στο ιδιο περιβλημα!!!

εσυ θα κρινεις τι σε συμφερει οικονομικα μια τριφασικη η τρεις μονοφασικες

αλλα υπολογισε οτι αν παρεις τρεις θα χαλασει καποτε μια απο τις τρεισ!!!!

post-13804-1246668840_thumb.png

post-13804-1246668862_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση : ο φίλος genirous είπε ότι οι μετρητές μετρούν την ολική ισχύ(ωφέλιμη και άεργη)..γιατί η ΔΕΗ μας υποχρεώνει να έχουμε συντελεστή (cosφ) >0.85 και όταν έχουμε μικρότερο συντελεστή μας λέει να τον διορθώσουμε και εάν δεν το κάνουμε μας βάζει ξεχωριστό μετρητή να μετράει την άεργη ισχύ και να την πληρώνουμε έξτρα (εφόσον την μετράει και ο άλλος μετρητής);;

φιλε αυτο γινετε μονο στη βιομηχανια και εκει επιβαλει μεγαλα προστιμα στ σπιτι μας δεν μπορει να μας κανει ελεγχο(ο αλλος μετρητης μετραει συνολικη δεν μπορει να τις μετρησει ξεχωριστα γι αυτο αν τυχει βαζουν το λεγωμενω συνηνητομετρο)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η συσκευη που σας ειπα δεν παρεμβαλεται πριν απο αλλες μπαινει μονη της στην πριζα. Γινεται να κανει δουλεια τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

και στην πριζα μπαινει και δεν εχει κανενα προβλημα

Φίλε KATIR, χρειάζεται να εγκατασταθεί σε κάποια συγκεκριμμένη θέση (πρίζα) στο σπίτι? Έχεις να προτείνεις κάποια αξιόπιστη και οικονομική (?) συσκευή για οικιακή χρήση (μονοφασική)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...