Jump to content

Δίσκοι σε ΚΗ 14...


mopani

Recommended Posts

Παιδιά κάποιος έμπορος μου είπε οτι θα φέρει 2 νεαρούς σε ηλικία δίσκους θα τους βάλει σε ενυδρείο με μαλακό νερό σαν αυτό που ζούσανε στο εκτροφείο και σταδιακά με καθημερινές πολύ μικρές αλλαγές νερου (το 1/20) απο την βρύση θα τους προσαρμόσει στο νερό του δυκτίου της κατερίνης που έχει ΡΗ 7,5 και ΚΗ 14...

Οταν του είπα οτι οι δίσκοι δεν μπορουν να ζήσουν σε σκληρό νερό μου είπε με σηγουριά οτι μπορουν αρκή να τους κάνεις καλή προσαρμογή και να τους πάρεις μικρούς σε ηλικία... του λέω οτι δεν θα ζήσουν πολύ καιρό και οτι θα έχουν πρόβλημα με το νεφρό τους απο το υψηλό ΚΗ του νερού της βρύσης αυτος τα ιδια... και τον ρωτάω σε αυτό το ΚΗ θα έχουν τα ωραία χρωματάτους ή θα ειναι χλωμά? αυτος φυσικά τα ιδια... θα έχουνε λέει ωραία χρώματα αρκή να εχεις χαμηλό φωτεισμό και φυτά που κάνουν σκεια.

Μου είπε οτι το έχει ξανακάνει με επιτυχεία και οτι τα ψάρια αυτα εχουν προβλημα επειδή ετσι μάθανε στο εκτροφείο.. ..σε μαλακό νερό, δηλαδή δεν ειναι απο την φύση τους ψάρια φτιαγμένα για μαλακό νερό....

Τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

Υψηλο ΚΗ(ανθρακικη σκληροτητα )ή GH(γενικη σκληροτητα)???

Γιατι το ΚΗ 14 ειναι ιδανικο για REEF....... :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακική σκληρότητα 14, η γενική σκληρότητα δεν ξέρω πόσο είναι.

Το νέρο της βρύσης του ειναι στο ιδιο δίκτυο με την δική μου το έχω μετρήσει και έχει Ph 7-7,5 και Kh 14-16.

Ακόμη και με την προσαρμογή που λέει οτι θα κάνει σε μώρα δισκάκια αυτά μπορούν να ζήσουν σε τέτοιο νερό???

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ειδικός στους Δίσκους δεν μου φαίνεται απίθανο να ζήσουν, μιας και είναι εκτροφείου και δεν έχουν ζήσει στο φυσικό τους περιβάλλον.

Το πόσο καλά θα νιώθουν και το αν θα αποκτήσουν χρώματα και συμπεριφορές για αυτό ας μην ορκίζεται πες του.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα ζησουν το πιστευω και εγω.Απο εκει και περα σιγουρα θα ειναι πολυ ζορισμενοι αρα απο χρωμα και συμπεριφορα.......ασ'το καλυτερα. :rockon:

Αν ενδιαφερεσαι να τα αγορασεις εσυ γιατι δεν κανονιζεις να πας στο μαγαζι του και να τα παρεις πριν τα βαλει στα ενυδρεια του?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος ένα έχω να πω! Ναι θα ζήσουν αλλά μην περιμένεις και να ζευγαρώσουν και να είναι καλά από θέμα συμπεριφοράς! Οι δίσκοι θέλουν μαλακό νερό γιατί έτσι είναι φτιαγμένος ο οργανισμός τους! Δεν αλάζει αυτό! Ναι προσαρμόζονται αλλά δεν αλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πάρω δίσκους. Έχω ακούσει πολλά κουφά κατά καιρούς από εμπόρους... τώρα έτυχε να ακούσω αυτό και είπα να ρωτήσω εσάς τους δισκόφιλους τι παίζει..

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι θέλουν μαλακό νερό γιατί έτσι είναι φτιαγμένος ο οργανισμός τους!

15505[/snapback]

Εδω δε θα με βρεις συμφωνο!!!!!!Μη ξεχνας οτι περισσοτεροι δισκοι του εμποριου ειναι αποτελεσμα επιλεκτικης αναπαραγωγης καποιων εκτροφεων.Νιμιζεις οτι αυτοι θα κατσουν να ασχοληθουν με μαλακο νερο?Οτι βγαζει το δικτυο τους.Λιγο προσοχη δινουν στα ζευγαρια τους αλλα μεχρι εκει.Απο εκει και περα ειναι ευκολα κατανοητο οτι μετα απο μερικες γενιες τα χαρακτηρηστικα του ειδους εκφυλιζονται!!! :hysterical:

Ο οργανισμος τους λοιπον μετα απο πολλες γεννιες ειναι φτιαγμενος να ζει σε οτι νερο μαθανε και οι προγονοι του να ζουνε.Μαλακο νερο λοιπον ειναι απαραιτητο αποκλειστικα και μονο για πιαστους.Και για του λογου το αληθες, στο μαγαζι που δουλευω η βιτρινα εχει δισκους σε ph 7.6 και gh 11 και ειναι σε υπεραριστη κατασταση!!!! :hysterical:

Φιλε mopani δεν θα διαφωνησω μαζι σου.Θα σου αναφερω περιστατικο με φιλο που τσακωθηκε με μαγαζατορα γιατι ο δευτερος επεμενε οτι οι δισκοι θελουν σκληροτητα πανω απο 17 βαθμους και θερμοκρασια μεχρι 25

:hysterical::rockon::welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο! Όντως από γέννα σε γέννα εκφυλίζονται! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί και έτσι το ψάρι που παίρνεις στο σπίτι σου μέσα στο ενυδρείο σου δεν έχει καμμία σχεση με το άγριο. Η έστω με ενα οχι εκφυλισμένο.

Ειδικά στην συμπεριφορά.

Οπότε δεν μπορείς και να την θαυμάσεις - παρατηρήσεις φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Η επέμβαση του ανθρώπου στην φύση είναι δυστυχώς δεδομένη! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Η επέμβαση του ανθρώπου στην φύση είναι δυστυχώς δεδομένη! :rockon:

15731[/snapback]

....και της περισότερες φορές για κακό και όχι για καλό της!!!

Δεν φανταζόμουν οτι η δίσκοι με τον πολλαπλασιάσμο στα εκτροφεία μπορούν να ζήσουν και σε ’’σκληρό’’ νερό. οπότε ο έμπορος είχε και μια δόσει αλήθειας σε αυτά που έλεγε... αλλά λίγο εώς πολύ τα μπέρδεψε...

Κατά καιρούς οταν έβλεπα δίσκους τους ’’ζήλευα’’ και ήθελα να πάρω αλλά το ενυδρείο μου είναι 80 λίτρα οπότε και 1 νεαρό ζευγάρι να βάλω κάπια στιγμή δεν θα χωράει έτσι;; γιατι μεγαλώνουν πολύ και θέλουν χώρο..

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Στο δικό μου ενυδρείο με ΚΗ 7 και GH 9, έχουν γεννήσει και εκκολαφθεί και τα αυγά. Αυτά περί σκληρότητας.

Ως προς τις οικολογικές ανησυχίες που εκφράζονται: Θα προτιμούσε κάποιος να έχει ψάρια εκτροφής ή άγρια ψάρια που αποκρύνονται από το φυσικό τους περιβάλλον για να τα φιλοξενήσουμε στη γυάλα μας (που όσο μεγάλη και να είναι δεν παύει να είναι γυάλα). Εγώ προτιμώ το 1ο.

Σε 80λίτρα εγώ δεν θα έβαζα δίσκους. Αν είχες 20 - 30 λίτρα παραπάνω, ένα ζευγάρι έμπαινε.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Kh=7 και Gh=9 Ph=? έχει αρκετό ενδιαφέρον αυτό που λες πάντος! για πες μας γενικός τις συνθήκες της αναπαραγωγής? (ίσως και σε άλλο πόστ εκτός και αν το έχεις κάνει και δεν το είδα!)

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Ph??? Άστα κλάφτα. Πάνω από 7.5! Βάζω συνειδητοποιημένα νερό βρύσης. Θεωρώ ότι το 50% ίσως και παραπάνω για μία επιτυχημένη αναπαραγωγή είναι ένα καλό ζευγάρι. Όλα τα άλλα παίζουν. Συνθήκες αναπαραγωγής: 29C, αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη δεν μετράω απλά αλλάγες νερού 30% μία φορά την εβδομάδα και πολύ καλή φίλτρανση (2χ2217, 1χ2215 σε 400 λίτρα).

Βέβαια δεν κράτησα κανένα μικρό, αντέξανε μόνο μερικές μέρες. Αλλά και αυτό συνειδητοποιημένα αφού το ενυδρείο είναι display και δεν έχω καθόλου χρόνο για αναπαραγωγές.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το ποσοστό είναι μεγαλύτερο και από 50% όσον αφορά το ζευγάρι. Έχω ακούσει για άνθρωπο που είχε μικρότερο ενυδρείο και κατάφερε να βγάλει δισκάκια χωρίς να ασχολείαι περισσοτερο από ότι πριν! Μετρήσεις? Ούτε αυτός είχε! Εσύ τούλάχιστον έχεις! Βέβαια η διαφορά είναι οτι μένει Βόρεια Ελλάδα (Φλώρινα) και εκεί το νερό είναι ιδανικό για δίσκους (αυτό της βρύσης) μόνο αντιχλώριο έβαζε ο τύπος! Άρα ίσως να παίζει ρόλο η σκληρότητα του νερού για την αναπαραγωγή μεγάλο! Εγώ δεν το έχω ξεδιαλύνει αυτό στο μυαλό μου ακόμη!~

Έγινε επεξεργασία - PascM
Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Εγώ μετρήσεις έκανα μόλις πριν 2 εβδομάδες επειδή προσέθεσα CO2. Τα ψάρια είχαν γεννήσει πριν από κανένα 3μηνό.

Είναι αυτό που λένε "σα θέλει η νύφη και ο γαμπρός... " :rockon:

Θ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά απο 3 μήνες τα δισκάκια ειναι ακόμη στο ιδιο ενυδρείο του έμπορα σε ασχημη κατάσταση... ειναι περιπου 7-8εκατ. μήκος (μεγάλωσαν περίπου 3-4 εκατ.) το χρώμα τους ειναι γκρί μολυβί και όλη την ώρα ειναι κρημένα δίπλα στο εσωτερικό φίλτρο, στέκονται ακίνητα και απαθή. Μου είπε οτι τώρα βάζει μονο νέρο απο την βρύση...

Κανονικα δεν επρεπε να ειχαν λιγο χρώμα; πάντος το σκλήρο νερό πρέπει να φτέει για την συμπεριφορά τους;;

Link to comment
Share on other sites

πάντος το σκλήρο νερό πρέπει να φτέει για την συμπεριφορά τους;;

25906[/snapback]

Ισως οχι μονο αυτο.Εξαρταται και απο τις υπολοιπες παραμετρους του νερου.Απο οτι καταλαβαινω παντως δεν ειναι και ο τυπος που θα σκασει.......

Link to comment
Share on other sites

Ισως οχι μονο αυτο.Εξαρταται και απο τις υπολοιπες παραμετρους του νερου.Απο οτι καταλαβαινω παντως δεν ειναι και ο τυπος που θα σκασει.......

25936[/snapback]

...Eτσι ειναι... και ισως να μην ζησουν για πολυ ακομη τα δισκακια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον πειθεις λεω εγω να τους δωσει σε καποιον που ασχολειται?

Εγω προσωπικα τους λυπαμαι :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που παω στο μαγαζι του λεω οτι ειναι στρεσαρισμενα τα ψαρια αν δεν κανει κατι μπορει να τα αρρωστηση και οτι πρεπει να τα εχει σε μαλακο νερο... και μου λεει οτι ετσι κανουν αυτα δεν πιραζει θα συνηθησουν.. δεν μπορω να του πω κατι αλο η να χαρακτηρισω τον τροπο που τα συντηρη... κάπος...

για να τα δωσει.. πρεπει να τα πουλησει, αυτο περιμενη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...