Jump to content

τα φωτα σας παρακαλω!!!


miranta

Recommended Posts

την καλημερα μου

ο γαμπρος μου εχει ενα ενυδρειο 100λιτρων με 2 ξιφοφορους,12 γκαπυ και 1 μονομαχο...ειχε δηλαδη...γιατι σημερα βρηκε ψοφιο τον μονομαχο και 2 αρσενικα γκαπυ που ειχαν κομμενη την ουρα(φαγωμενη δηλαδη)τα ψαρια αυτα ειναι νμολις 4 μερες στο ενυδρειο αλλα εμεις που φιλοξενουσαμε τον μονομαχο δεν ειχε δειξει κανενα σημειο αδιαθεσιας!!!

να συμπληρρωσω πως το ενυδρειο εχει πολλα πλαστικα διακοσμητικα μεσα οπως φυτα κλπ που πλυθηκαν πολυ καλα με την αγοορα και βραστηκαν για την αποφυγη μικροβιων κλπ

μετρησεις θα γινουν σημερα το απογευμα που θα τον επισκεφτω και ετσι θα σας απασχολησω παλι

σαν πρωτη κινηση σκεφτηκα μικρη αλλαγη νερου για τυχον αποφυγη μικροβιων που ισως βρισκονται μεσα

ελπιζω να σκεφτηκα καλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να και οι μετρησεις

ph 8 αυξημενο αρκετα αν και υπαρχει καινουργιο ξυλο μοπανι μεσα

kh20

gh φυσιολογικα

no2 mg/i 0,5

no3 mg/i 0

τεστ jbl easy test 5 in one

τα φωτα σας παρακαλω

υπαρχει περιπτωση να ενοχλει ο ξιφομαχος???????? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο ειναι στρωμενο το ενυδρειο;

Οι ουρες απ τα υπολοιπα ψαρακια ειναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να και οι μετρησεις

ph 8 αυξημενο αρκετα αν και υπαρχει καινουργιο ξυλο μοπανι μεσα

Δεν κανει θαυματα, ενα ξυλο ειναι και βγαζει ουσιες στο νερο. Εκτος αυτου αν εξαιρεσουμε το μονομαχο, τα αλλα ψαρια που εχεις δεν το πολυχρειαζονται γιατι θελουν "σκληρο" νερο.

kh20

gh φυσιολογικα

Φυσιολογικα τι σημαινει; Συνηθως η μετρηση δινει βαθμο γενικης σκληροτητας.

no2 mg/i 0,5

Επρεπε να ειναι μηδεν, αρα υπαρχει "θεμα".

no3 mg/i 0

τεστ jbl easy test 5 in one

Αναξιοπιστο, αρα μην δινεις βαση στις μετρησεις που εχεις κανει. Παρε υγρα και κατα την αποψη μου της ΑΡΙ.

τα φωτα σας παρακαλω

υπαρχει περιπτωση να ενοχλει ο ξιφομαχος????????:rasp:

Ξιφοφορος.

Ο μονομαχος εκτος του οτι πρεπει να μπαινει μονος του, θελει διαφορετικες συνθηκες νερου (που δεν ταιριαζουν με τις συνθηκες που ειχες, οποτε ηταν επομενο να ...."φυγει". Διαβασε για τις αναγκες των ψαριων (υπαρχει τετοιο τμημα στο φορουμ) που σου αρεσουν, πριν τα βαλεις μεσα στο ενυδρειο.-

Link to comment
Share on other sites

τον μονομαχο μας τον συστησαν ολοι για γκαπυ απο γουοτερ ιν ως τοπικο πετ σοπ που τα εχει μαζι στα ενυδρεια του και ετσι το επιχειρησαμε και εμεις

το ενυδρειο λειτουργει σχετικα λιγο καιρο

2 εβδομαδες πανω κατω.

σημερα ειχαμε γεννα γκαπυ με εξι μικρα δραστηρια

επισης ψοφησε η μανα στην γεννα και την εξαφανησε το apple snail

σας ευχαρσιτω θα σας κραταω ενημερους

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα τον μονομαχο δεν το βαζουμε ποτε με γκαπυ γιατι νομιζει, λογο της ουρας των γκαπυ, πως υπαρχει και αλλος αρσενικος και γινετε μαχη μεχρι θανατου και μπορεις να φανταστεις ποιος βγαινει νικητης.

Θα σου ελεγα να κανεις μια καλη αλλαγη νερου και να ριξεις μεσα ΕΚΤΟΖΟΝ και ΜΕΛΑΦΙΞ και πες μας πως πανε και παρε υγρα τεστ και πες μας τις τιμες του νερου σου

Link to comment
Share on other sites

τον μονομαχο μας τον συστησαν ολοι για γκαπυ απο γουοτερ ιν ως τοπικο πετ σοπ που τα εχει μαζι στα ενυδρεια του και ετσι το επιχειρησαμε και εμεις.....

:rasp::rasp::P:rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:rasp::rasp::thumbup::P:rasp: η αληθεια ειναι πως εχω παρατηρισει ειλικρινα χωρις προβληματα πολλα ενυδρεια τα οποια οχι μονο σε πετ σοπ αυτο ειναι στανταρ στα πετ σοπ οπου δεις γκαπυ θα εχει και εναν μονομαχο αρσενικο η μονο θυληκα.λοιπον και ενας φιλος μου εχει μονο γκαπυ νεον και αρλεκινους ειναι και φιλος μου αστα να πανε δεν τον νοιαζει αλλα τα εει εναν και χρονο μαζι με μονομαχο 120 λιτα αν δεν κανω λαθος με αρκετα φυτα και δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα τωρα τι να πω.εγω περιμενα να κηνυγαει τα γκαπυ λογω πολυχρομων ουρων επειδη νομιζει οτι ειναι και αυτα μονομαχοι μπερδευεται αλλα τιποτα ειλικρινα μαζι διπλα διπλα πανε τιποτα απολυτως μαζι κοιμαται ε τα γκαπυ ειλικρινα.ειναι στον χαρακτηρα τι να πω.

μια φορα ειχα βαλει τον δι κο μου μονομαχο μεσα στο δικο του και κατευθειαν το εβγαλα σε δευτερολεπτα κατευθειαν παλεψαν του αρπαξε ενα πτερυγιο απο τιν ουρα.αλλα με τα γκαπυ τιποτα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα υπαρχουν εξερεσεις αλλα μονομαχο με γκαπυ δεν βαζουμε για το λογο που ειπα ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω για ολα

τε.λικα απομακρυνθηκε ο μονομαχουλης και εχουμε και δευτερη γεννα γκαπυ και περιμενουμε και την μολλυ

ειναι απιστευο παντως το ζωωδη ενστικτο τους μια χαψια τα κανουν αν τα βρουν :rasp:

καλη μας συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σου ζησουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...