Jump to content

ζητουνται αποψεις


sotirakis

Recommended Posts

Οπως ειπα και στο introduce μου κολλησε το μικροβιο της αναπαραγωγης μονομαχων ο γειτονας, αν και τωρα αυτος ασχολειται πολυ περισσοτερο με αλλα ψαρια. Σημερα πηγα απο εκει και ηθελα να μαθω το τροπο που αυτος δουλευει. Σιγουρα μετα απο 3-4 μερες διαβασμα εδω μεσα εχω μαθει καποια πραγματα και πηγα για να τα δω ισως και στη πραξη.

Θα ηθελα να σας πω, πως αυτος δουλευει ,ποιες μεθοδους χρησιμοποια και θα ηθελα να μου πειτε τα λαθη που κανει αλλα και τα σωστα.

-Αφου ετοιμασει το ενυδρειο αναπαραγωγης στους 27βαθμους βαζει μεσα το μονομαχο

-Του πεταει 3-4 μονομαχινες και αυτος θα διαλεξει με ποια θα προχωρησει

-Μολις γινει η πραξη βγαζει τις θυληκιες

-Εντωμεταξυ απενεργοποιει το κυκλοφορητη για να μη χαλασει τη φωλια και αργοτερα να ρουφηξει ψαρακια

-στις 3 μερες βγαζει και το μονομαχο

-εκτος απο βιταμινες στο νερο δε ταιζει καθολου τα μικρα γιατι λεει πως αυτα βρισκουν και τρωνε απο μεσα

-ακομα οτι δε χρεαζονται φως :thumbup:

-επισης οταν στρωνει ενα ενυδρειο , μετα αλλαζει το νερο . αυτο ειναι σωστο??

ερωτησεις

-ακομα και χαμηλης ροης κυκλοφορητης δεν υπαρχει κινδυνος να "καταπιει "ψαρακια?

-σε περιοδο αναπαραγωγης το ενυδρειο πρεπει να ειναι σε ησυχο μερος ? δηλαδη να μην πηγαινοερχονται ατομα συνεχως?

-ο ηλιος κανει καλο ? πρεπει να τα βλεπει ηλιος ? οταν βλεπει το ενυδρειο ο ηλιος δεν χρειαζεται το φως ?

σΣας ρωταω για να ξερω που να το στησω!

-Επισης σκοπευω να κανω αναπαραγωγη σε καμια 10αρια μερες , θα επρεπε να ετοιμασω το ενυδρειο απο τωρα ετσι δεν ειναι?

Συγχωρεστε με ειναι ΝΕΟΣ!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sotirakis
Link to comment
Share on other sites

-Επισης οταν προκειται για " στρωσιμο" το νερο πρεπει να εχει τη σωστη θερμοκρασια ή δε το πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

1. Τον μονομαχο τον βαζουμε με 1 θηλυκια οχι με χαρεμι δεν ειναι γκαπυ

2. Το ενυδρειο θα πρεπει να ειναι στρωμενο και να υπαρχει φιλτρο χαμηλης ροης, εγω βαζω το φιλτρο μεσα σε ενα τουλι και δεν εχω προβλημα, θερμοστατη και φυσικα παντα αντιχλωριο στις αλλαγες νερου.

3. Τα μικρα τα ταϊζουν δεν τα αφηνουν νηστικα.

4. Το ενυδρειο το βαζουμε σε ησυχο μερος για την αναπαραγωγη και δεν τα τρελενουμε με το να τα κοιταμε ολη την ωρα.

5. Η αναπαραγωγη των μονομαχων δεν ειναι ευκολη υποθεση οπως με τα ζωοτοκα που δεν χρειαζονται πολλα πραγματα και θα σου ελεγα να διαβαζεις παρα πολυ καλα και οταν αποκτησεις πειρα να το τολμησεις οχι τωρα

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα σκεψου τι θα κανεις τα μικρα εαν πετυχει η αναπαραγωγικη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...