Jump to content

Ενυδρειο που σταζει!


piranxobios

Recommended Posts

Καλησπερα εδω και καμποσο καιρο εχω ενα elite 2μετρο,απο τοτε που το πηρα μου σταζει νερο απο τη κορνιζα

-εαν τη λεω σωστα- που εχει περιμετρικα στο πανω μερος. Συνηθως μου σταζει απο τη αριστερη πισω γωνια αλλα μερικες φορες βγαζει και απο μπροστα. Οταν ανοιγω το καπακι φαινετε οτι στις 2 αριστερες γωνιες δεν υπαρχει σωστη εφαρμογη με αποτελεσμα με το νερο που εξατμιζετε και κολαει στο καπακι σιγα σιγα το παει μεσα στη κορνιζα απο τις εσοχες που δεν εφαρμοζουν και τελικα τρεχει πανω στο τζαμι. Να σας πω οτι του εχω βαλει 10 φορες σιλικονη ,σταματαει για 3-5 ημερες και μετα παλι τα ιδια ,επισεις απο τη πρωτη στιγμη μιλησα με το καταστημα που το αγορασα για το συγκεκριμενο προβλημα και μου ειπε "ε συμβαινει και καμια φορα βαλε λιγη σιλικονη και ολα ενταξει" :thumbup: . Μηπως εχετε καμια ιδεα απο κανα αλλο υλικο που θα κανει δουλεια η κατι αλλο που μπορω να του κανω? Οχι τιποτα αλλο αλλα περα απο το γεγονος που δεν ειναι καλαισθητο φοβαμε μηπως με το καιρο φουσκωσει και κανα επιπλο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε άποψη μου ειναι οτι έπρεπε να το επιστρέψεις επι τόπου εάν είναι στην εγγύηση καντο τωρα εαν δεν ειναι καθαρή επιφάνεια και σιλικόνη αποκλειετε με σωστή εφαρμογή να μην στεγανοποίηση. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγγυηση εχει 5 χρονια αλλα πως θα βγαλω εγω 13 πιρανχα 20-25 εκ. το καθενα?????

Link to comment
Share on other sites

εγγυηση εχει 5 χρονια αλλα πως θα βγαλω εγω 13 πιρανχα 20-25 εκ. το καθενα?????

Και θα προτιμησεις να εχεις μονιμα αυτη την κατασταση;

Link to comment
Share on other sites

Και θα προτιμησεις να εχεις μονιμα αυτη την κατασταση;

σιγουρα οχι αλλα ψαχνομαι μηπως γλυτωσω την ταλαιπωρια με κανα πιο ανωδυνω τροπο...την τελαιυταια φορα που τα αλλαξα ενυδρειο μου βρεξανε μεχρι και το ταβανι και φυσικα δεν πιανονται με αποχη... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα με ιδιας μαρκας ενυδρειο αλλα στο 1,80 εβαλα σιλικονη εξωτερικα στο σημειο που ενωνεται η κορνιζα και το τζαμι,το περνας και με ενα βαμβακι με οινοπνευμα για να μη φαινεται η σιλικονη ,σε εμενα σταματησε να τρεχει

Link to comment
Share on other sites

καλό καθάρισμα στο σημείο με οινόπνευμα..το αφήνεις 2 λεπτά να στεγνώσει και σιλικόνη να γεμίσει μέσα εξω...

Link to comment
Share on other sites

τετοια προβληματα εχω αντιμετωπισει και εγω με διαφορες μαρκες ενυδρειων,δεν φταινε τα ενυδρεια και δεν χρειαζεται να επιστραφει γιατι δεν εχει προβλημα και αρα δεν του κανει κατι η εγγυηση.το προβλημα προκυπτει επειδη οι υδρατμοι πανε στο καπακι και υγροποιουνται με αποτελεσμα να γλυφουν καπου αναλογα με το αλφαδιασμα που εχει το καπακι και ετσι καπου να δακρυζει.το προβλημα γινεται μεγαλυτερο εαν χτυπανε το καπακι εντονα οι φυσαλιδες απο τον πορολιθο.μια λυση ειναι ανοιχτο καπακι για να φευγουν οι υδρατμοι και η καλυτερη ειναι ενα ανεμιστηρακι μικρο να δουλευει σαν εξαγωγης ολο το 24ωρο.ειδικα με το ανεμιστηρακι που εχω δοκιμασει το καπακι μενει τελειως στεγνο και το προβλημα λυνεται για παντα!καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο πρωτο DIY ενυδρειο μου σε αναλογο προβλημα το αντιμετωπισα με διαφανο λαστιχο η (στο χρωμα της κορνιζας ) το εσχισα κατα μηκος και το φορεσα περιμετρικα!!! Και τελος οι διαρροες!!! Με την καμπυλη που σχηματιζει το λαστιχο απο την εσωτερικη πλευρα του κραταει-μαζευει το νερο της εξατμισης και το επιστρεφει παλι πισω. Ελπιζω να σε βοηθησα....

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο πρωτο DIY ενυδρειο μου σε αναλογο προβλημα το αντιμετωπισα με διαφανο λαστιχο η (στο χρωμα της κορνιζας ) το εσχισα κατα μηκος και το φορεσα περιμετρικα!!! Και τελος οι διαρροες!!! Με την καμπυλη που σχηματιζει το λαστιχο απο την εσωτερικη πλευρα του κραταει-μαζευει το νερο της εξατμισης και το επιστρεφει παλι πισω. Ελπιζω να σε βοηθησα....

γιατι ειδους λαστιχο μιλας?

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα με ιδιας μαρκας ενυδρειο αλλα στο 1,80 εβαλα σιλικονη εξωτερικα στο σημειο που ενωνεται η κορνιζα και το τζαμι,το περνας και με ενα βαμβακι με οινοπνευμα για να μη φαινεται η σιλικονη ,σε εμενα σταματησε να τρεχει

αυτο το εκανες σε ολη τη κορνιζα η μονο στο σημειο που εσταζε ? σε ρωταω γιατι οταν το εκανα αυτο στο σημειο που εσταζε μετα αρχισε να βγαζει απο αλλο σημειο...τελοσ παντων ευχαριστω για τις απαντησεις σας σιγα σιγα θα τα δοκιμασω ολα να δουμε που θα σταματησει!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...